Nowy operator komunikacji miejskiej w Wałbrzychu

Bartosz Szarafin, BM | Utworzono: 2024-01-04 16:00 | Zmodyfikowano: 2024-01-04 16:01
Nowy operator komunikacji miejskiej w Wałbrzychu - Fot: Bartosz Szarafin
Fot: Bartosz Szarafin

Gmina właśnie rozpisała przetarg. Efektem ma być praktycznie całkowita wymiana taboru - mówi Radiu Wrocław Mariusz Kacała, z-ca kierownika Działu Komunikacji Zbiorowej w Zarządzie Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta:

„Kontrakt będzie zakładał obsługę linii komunikacyjnych przez okres 8 lat. Operator, który zostanie wyłoniony otrzyma na zasadach dzierżawy 20 autobusów wodorowych. Przyszły operator musi doposażyć się w 42 zupełnie nowe autobusy, z tym że 15 z tych autobusów to są tzw. autobusy przegubowe”

Autobusy operatora - dla odmiany - będą napędzane silnikami Diesla spełniającymi normy EURO6. Mimo wielu prób i testów - w górzystym terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej nie sprawdziły się pojazdy elektryczne oraz gazowe. Ponadto na niektórych trasach - z uwagi na większe gabaryty - nie zmieściłyby się pod wiaduktami. - Nowy przetarg to też idealny czas do wprowadzenia nowinek technologicznych i udogodnień - dodaje Mariusz Kacała:

„W autobusach będą zmontowane ładowarki USB, będzie można sobie podładować telefon. Będzie dostępna sieć internetowa, z takich nowości również będzie taki box dla rowerów. Ten rower będzie można bezpiecznie teraz przewieźć. Będą inne kasowniki, dedykowane do płatności zbliżeniowych kartą płatniczą. Zamiast szczelinowego kasowania biletów, będzie czytnik kodów QR”

To początek zmian polegających także na wycofaniu z użytku biletów papierowych. Najbliższe tygodnie przyniosą także wprowadzenie możliwości zakupu biletów okresowych przez aplikację.
Równolegle do obecnego przetargu, Gmina będzie musiała ogłosić przetarg dodatkowy, na operatora tymczasowego który obsłuży komunikację od końca umowy w maju - do jesieni, kiedy to komunikację przejmie zwycięzca przetargu na 8lat.

Dzierżawa autobusów oraz sprowadzenie własnych przez operatora to nie nowość. Podobnie było do tej pory. W 2012r. nowy operator, Śląskie Konsorcjum Autobusowe, który przejął komunikację w zastępstwie likwidowanego MPK - otrzymał w dzierżawę 20 zakupionych przez gminę autobusów, a pozostałe ponad 30 musiał zakupić we własnym zakresie.

Tymczasem zamówione przez Gminę Wałbrzych autobusy wodorowe trafiły już do produkcji. Pierwsze egzemplarze mają być gotowe już we wrześniu tego roku.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.