Za nami kolejna mroźna noc, MOPS w Wałbrzychu przypomina o działających w mieście ogrzewalni i noclegowni

Bartosz Szarafin, AO | Utworzono: 2024-01-12 08:46 | Zmodyfikowano: 2024-01-12 08:47
Za nami kolejna mroźna noc, MOPS w Wałbrzychu przypomina o działających w mieście ogrzewalni i noclegowni - fot. MOPS w Wałbrzychu
fot. MOPS w Wałbrzychu

Osoby bezdomne, lub starsze, które sobie nie radzą mogą uzyskać pomoc od odpowiednich instytucji. Telefon z informacją na ten temat może wykonać każdy z nas.

- Numery znajdziemy m.in na stronach policji - powiedział Radiu Wrocław komisarz Marcin Świeży z wałbrzyskiej Policji.

"Jeżeli Państwo nie wiedzą to warto jest wejść na stronę KMP w Wałbrzychu, i tam na jednym z głównych bannerów znajduje się rozpiska: gdzie można znaleźć taką bezpieczną pomoc? Mówimy tu o: ogrzewalniach, mówimy tutaj o schroniskach, mówimy o jadłodajniach, są także numery telefonów i na pewno taką pomoc Państwo uzyskają."

Potrzebującym pomogą pracownicy społeczni. W przypadku osób bezdomnych w Wałbrzychu funkcjonuje kilka obiektów, które działają obecnie w trybie interwencyjnym - podkreśla Magdalena Stefańsk, dyrektorka MOPS-u w Wałbrzychu.

"Ogrzewalnie są tak zwane bezdecyzyjne. Interwencyjne, czyli osoby które tam przyjeżdżają po prostu mogą przebywać. Jeżeli ktoś utrzymuje abstynencję, może być cały dzień tak naprawdę w schronisku i takie osoby mamy. Ogrzewalnia, noclegownia to są miejsca, które pomagają na TU i TERAZ, bez żadnych procedur wielkich."

Obecnie nowa wałbrzyska ogrzewalnia ma 30 miejsc, z czego tylko kilka jest zajętych. W noclegowni gotowych jest 20 miejsc dla mężczyzn i 10 dla kobiet. Z kolei nowe schronisko to 80 miejsc, ale wszystkie są zajęte.

- Pracownicy socjalni zdecydowali się bowiem nieco złagodzić zasady - tłumaczy Magdalena Stefańska, dyrektorka MOPS-u w Wałbrzychu.

"Ponad 20 osób każdej nocy korzysta, czynna jest - przypominam - od godziny 19.00 do 7.00, ale na przeciwko niedawno otwarte centrum - noclegownia, która również czynna jest w godzinach nocnych, ale z uwagi na temperatury podjęliśmy teraz decyzje, że osoby w kryzysie bezdomności mogą przyjść i pozostać tam również w dzień."

Niezmienną zasadą pozostaje oczywiście wymóg trzeźwości. Ogrzewalnia w Wałbrzychu będzie działać do marca. Obiekt łącznie z noclegownią znajdują się obecnie przy ulicy Beethovena, a nie przy Pocztowej jak do tej pory.

 

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.