Krótka historia koronkowych majtek damskich

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-01-18 11:09
Dodaj do Wykop.pl
Krótka historia koronkowych majtek damskich - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Historia damskich majtek - od kiedy kobiety noszą bieliznę?

Symbolizuje kobiecość, delikatność i wdzięk. Koronkowa bielizna w takiej formie, jaką obecnie mamy do dyspozycji jest z nami od stosunkowo niedługiego czasu. Jej pierwowzorów niektórzy doszukują się jeszcze w starożytności. Egipcjanie przygotowywali coś na kształt makram z grubszego sznurka. Tego typu plecionki nie nadawały się oczywiście jeszcze na bieliznę, lecz na pewno inspirowały, cieszyły oko i sprawiły, że z czasem ludzie zaczęli poszukiwać podobnych, a lżejszych rozwiązań.

Warto zauważyć, że kobiety w starożytności ani jeszcze wiele setek lat później, nie nosiły bielizny. Majtki damskie w postaci obszernych pantalonów pojawiły się dopiero w okolicy XVI wieku, lecz długo uważane były za wulgarne i pozwalano je nosić wyłącznie kurtyzanom, tancerkom, służącym, ewentualnie paniom jeżdżącym konno. W XVII wieku damskie majtki stopniowo wkroczyły do codziennego użytku i stały się podstawowym elementem garderoby.


Ewolucja majtek koronkowych

Majtki koronkowe pojawiły się dopiero w XIX w. podczas rewolucji przemysłowej. Koronka stanowiła wówczas tylko subtelne zdobienie coraz krótszych nogawek, choć zyskała już podobny kształt do dzisiejszego, była lekka i bardzo elegancka. Uwielbiano ozdabiać ją suknie, czepki, ale także garderobę męską. Jej jakość oraz kształt zmieniał się wraz z rozwojem technologii, a w XX wieku mogliśmy zaobserwować drastyczne skracanie się kobiecych majtek. O ile w latach 20. sięgały one okolicy  kolan, w latach 50. miały już tylko krótką nogawkę, o tyle w ostatnich dekadach XX wieku królowały figi, a w XXI wiek z impetem wkroczyły stringi, na które prawdziwy szał trwa do dziś.

Historia koronki wyglądała zupełnie odwrotnie. Wraz ze zmianami mody obejmowała ona coraz większą powierzchnię majtek. W pierwszych modelach bielizny stanowiła element ozdobny, dekoracyjne falbany, wypustki, z czasem pojawiły się koronkowe wstawki, a obecnie możemy dostać majtki całkowicie wykonane z koronki wśród wszystkich fasonów. Kobiety pokochały majtki koronkowe zabudowane i mocno wykrojone, stringi, brazyliany, a nawet bikini.


Majtki koronkowe dziś

Obecnie koronka odgrywa istotną rolę w przemyśle bieliźnianym. Kobiety niezwykle chętnie wybierają właśnie koronkowe majtki, biustonosze, koszulki, z uwagi na ich wysoki komfort i niebywale estetyczną prezencję. Bielizna z koronki jest elastyczna, bezpieczna dla skóry, a przy tym świetnie układa się na ciele, tworząc na skórze swojego rodzaju dekoracyjny wzór. Szeroki wybór modeli i fasonów majtek koronkowych to nie wszystko. Na uwagę zasługuje również bogata kolorystyka. Choć na co dzień największym powodzeniem cieszą się majtki czarne oraz białe, a na specjalne okazje czerwone, bez problemu dostaniemy na rynku majtki koronkowe w rozmaitych odcieniach beżu, brązu, ale także różowe, zielone, bordowe czy niebieskie.

Niektóre z nich są w większości wykonane z koronki, inne tylko o nią wzbogacone. Dzięki tej różnorodności możemy przebierać wśród licznych modeli, by sięgać po swoje ulubione, najwygodniejsze i takie, w których czujemy się najbardziej atrakcyjne.

Reklama