Demokracja uczestnicząca - przyszłość polityki? (Posłuchaj)

| Utworzono: 2009-07-11 10:58 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Demokracja uczestnicząca - przyszłość polityki? (Posłuchaj) - (Fot. Flickr / Todd Huffman)
(Fot. Flickr / Todd Huffman)

W modelu demokracji uczestniczącej obywatele biorą udział w zarządzaniu sferą publiczną. Nie poprzez wyłanianie swoich przedstawicieli raz na kilka lat w wyborach, a poprzez stałe zaangażowanie, np. w podejmowanie decyzji o zagospodarowaniu otaczającej ich przestrzeni.

Jednym z najsłynniejszych przykładów takiej formy demokracji jest tzw. budżet partycypacyjny. Czyli procedura podziału pieniędzy miejskich, w której biorą udział wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta. Od 20 lat z powodzeniem taki budżet działa w brazylijskim mieście Porto Alegre (niemal 1,5 mln mieszkańców).

O tym wszystkim szczegółowo pisze Rafał Górski w swojej książce. To bodaj pierwsza tak obszerna polska publikacja o demokracji uczestniczącej.

Posłuchaj rozmowy Blogoskopu Radia Wrocław z autorem "Bez państwa" (Rafał Górski miał problem z dojazdem z Krakowa do Wrocławia, wpadł do studia dosłownie w ostatniej chwili, stąd nietypowy początek rozmowy):

(Zdjęcie przy tekście pochodzi z Flickra. Jego autorem jest Todd Huffman. Objęte jest licencją Creative Commons Attribution 2.0 Generic).

Reklama
Dźwięki
Demokracja uczestnicząca - przyszłość polityki? Rafał Górski, autor książki "Bez państwa. Demokracja uczestnicząca w działaniu" w Blogoskopie Radia Wrocław

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.