Styl japandi: wyposażenie do łazienki łączące skandynawską prostotę z japońską elegancją

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-02-02 10:01 | Zmodyfikowano: 2024-02-02 10:07
Dodaj do Wykop.pl
Styl japandi: wyposażenie do łazienki łączące skandynawską prostotę z japońską elegancją - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Naturalność i prostota: skandynawskie wpływy w łazience

Skandynawska prostota w łazience japandi hołduje przede wszystkim naturalnym materiałom i jasnym, spokojnym kolorom. Elementami, które przywołują uczucie bliskości z naturą, są drewno, kamień, a także delikatne tkaniny. W tego typu przestrzeni liczy się też ascetyzm w doborze dekoracji. Skandynawski minimalizm zachęca do umiarkowania i funkcjonalności, by każdy przedmiot miał swoje miejsce i cel. W sklepie internetowym z armaturą łazienkową szukaj modeli o prostych, geometrycznych kształtach, które odzwierciedlają skandynawskie poczucie estetyki. Możesz zwrócić się ku umywalkom, bateriom i innym elementom wyposażenia w matowych wykończeniach. Doskonałym sposobem na wprowadzenie skandynawskiego akcentu do łazienki japandi jest wykorzystanie płytek drewnopodobnych, np. ułożonych w jodełkę.

 
Płytki drewnopodobne wniosą do łazienki japandi pożądany element natury


Paleta barw w łazienkach inspirowanych krajami Północy zwykle ogranicza się do bieli, beżu i szarości, co pomaga wykreować atmosferę relaksu i spokoju. Kluczowym elementem podkreślającym czystość i świeżość wnętrza jest także naturalne światło – a przechwytywanie go Skandynawowie opanowali do perfekcji! Przykład? W norweskim mieście Tromsø przez dwa miesiące w roku nie wschodzi słońce. Jednak jasne odcienie ścian i mebli odbijają światło, co sprawia, że nawet niewielka ilość naturalnego światła rozproszona w pomieszczeniu wydaje się jaśniejsza i bardziej intensywna.


Elegancja i harmonia: japońskie inspiracje w designie łazienek

Japońska estetyka wnosi do łazienki japandi poczucie elegancji i harmonii. Ważnym elementem jest tutaj wabi-sabi – akceptacja niedoskonałości i docenianie piękna w prostych, nieregularnych formach. W łazience mogą się pojawić elementy, które odzwierciedlają japońskie tradycje, jak chociażby kamienna misa jako umywalka czy słomiane parawany i chodniki nawiązujące do tradycyjnych mat tatami. Kolorystyka jest utrzymana w naturalnych tonacjach, z akcentami ciemniejszego drewna lub czerni, co dodaje wnętrzu głębi, charakteru i przypomina o tradycji konserwowania drewna ogniem metodą shou sugi ban. Elegancja manifestuje się poprzez zastosowanie nieskomplikowanych w formie elementów. Proste linie baterii, niemające żadnych zbędnych ozdobników, podkreślają wartość użyteczności tych akcesoriów łazienkowych i dążenia do harmonii z otaczającym nas światem zamiast sztucznej perfekcji.

Całość dopełniają odpowiednie dekoracje. Może to być np. kamionkowy wazon o surowym wykończeniu, który emanuje naturalnością i prostotą. Odzwierciedleniem poszukiwania autentyczności i unikalności będzie jego nieidealna faktura i asymetryczny kształt, a także skromny bukiet w postaci pojedynczych, splątanych ze sobą suchych gałązek.

 
Model Silia od Deante doskonale wpisuje się w koncepcję stylu japandi – wyposażenie do łazienki ze zdjęcia kupisz w Banyo

 

Zen i hygge: klucze do stworzenia przytulnej enklawy relaksu

Tworzenie przestrzeni, która odzwierciedla zarówno zen, jak i hygge, wymaga zastosowania wyjątkowego podejścia do designu. Nie chodzi tutaj jedynie o estetykę, ale przede wszystkim o kreowanie atmosfery, która będzie sprzyjać głębokiemu relaksowi i wyciszeniu. Minimalistyczne półki z surowego, nieobrobionego drewna, mogą służyć nie tylko do przechowywania łazienkowych utensyliów, ale także jako eksponaty dla pojedynczych przedmiotów, które mają dla nas znaczenie – mogą to być kamienie, muszle czy ceramiczne naczynia, które przypominają nam o powrocie do natury i prostych radościach życia. Tym samym każdy przedmiot na półce staje się częścią osobistego rytuału, który pomaga uspokoić umysł i skupić się na chwili obecnej.

Synonimem ciepła i komfortu właściwego dla hygge będą z kolei miękkie, otulające ciało ręczniki, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów. Ich tekstura i jakość wpływają na zmysły, pozwalając ciału i umysłowi zrelaksować się po dniu pełnym wyzwań. Dopełnieniem będą rośliny, które oczyszczają powietrze i dodają życia każdemu wnętrzu. Aranżacja łazienki w stylu japandi to przede wszystkim świadome projektowanie przestrzeni życiowej, która ma być sanktuarium spokoju, miejscem odnowy biologicznej i duchowej równowagi.

Reklama