Robot przeskanował budynki na Przedmieściu Oławskim

Mateusz Florczyk, AO | Utworzono: 2024-02-03 13:19 | Zmodyfikowano: 2024-02-03 13:24
Robot przeskanował budynki na Przedmieściu Oławskim - fot. UM Wrocław
fot. UM Wrocław

- Przygotowane zostaną modele transformacji energetycznych różnego rodzaju budynków, obejmujące zarówno kamienice, jak i bloki z tzw. "wielkiej płyty", a także instytucje publiczne - mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia:

"Chcemy obniżyć zużycie energii, ciepła oraz rachunki za ciepło i energię, ale przede wszystkim uzyskać efekt ekologiczny, czyli redukcję gazów cieplarnianych, bo na tym polega projekt pilotażowy NEEST."

Badano, które budynki skutecznie zatrzymują ciepło, a które tracą je bezużytecznie.

- Projekt skupia się na opracowywaniu narzędzi umożliwiających skuteczną redukcję emisji, modernizację budynków, rewitalizację przestrzeni miejskich, zaangażowanie społeczności, modele finansowania oraz rekomendacje polityczne na poziomie regionalnym i krajowym - dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska

"Współpracujemy z Warszawą, Krakowem, Rzeszowem, Łodzią i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Każde z miast dokona skanowania innego typu zabudowy, a następnie wymienimy się tą wiedzą. Natomiast nasz partner technologiczny pomoże nam dobrać rozwiązania techniczne."

Projekt NEEST jest realizowany w ramach Misji 100 Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast do 2030 roku i ma pomóc w osiągnięciu unijnego celu „fit for 55”, czyli redukcji emisji cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. Jest on w pełni finansowany za pośrednictwem NetZeroCities z programu Pilot Cities w ramach programu ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.