Drzewo na następne dwieście lat

Radio Wrocław | Utworzono: 2011-04-22 14:56 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Wielu z nas ma jeszcze zapewne w pamięci wielkie obchody jubileuszowe wrocławskiej Alma Mater w 2002 roku, upamiętniające powołanie do życia jezuickiej Akademii Leopoldyńskiej trzysta lat wcześniej. Jednak dopiero w 1811 roku, na falach oświeceniowych reform edukacyjnych, które przetoczyły się przez Europę – we Wrocławiu powołano do życia świecki uniwersytet państwowy z pięcioma wydziałami: filozofii, teologii katolickiej, teologii ewangelickiej,  prawa i medycyny.

W ramach obchodów jubileuszowych odbędzie się szereg imprez, konferencji, wystaw, spotkań naukowych, które połączy wspólna refleksja nad dziejami akademickich dyscyplin, uprawianych dawniej i dziś na Uniwersytecie Wrocławskim.

Uroczystość zasadzenia drzewa jubileuszowego, którą zaplanowano na 29 kwietnia o godzinie 12,00  w Ogrodzie Botanicznym, zainauguruje tegoroczne obchody. Bohaterem tego wydarzenia będzie tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera), który swoją nazwę zawdzięcza niezwykłemu kształtowi podobnych do tulipanów, bladożółtych kwiatów, pojawiających się na nim w czerwcu. Wybór uczelnianego ogrodu jako miejsca zasadzenia nie jest przypadkowy – przypomina o 200-letniej historii tego miejsca, jako zaplecza naukowego dla uniwersyteckich kierunków medycznych i przyrodniczych.

W uroczystości wezmą udział rektorzy wszystkich uczelni wrocławskich, które wywodzą swój początek od Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prezydent frankfurckiego Europejskiego Uniwersytetu Viadrina – kontynuującego tradycję uczelni, która w 1811 roku po połączeniu z jezuicką Leopoldiną dała początek Uniwersytetowi Wrocławskiemu.

Impreza ta będzie okazją dla uroczystego spotkania wszystkich organizatorów i uczestników  tegorocznych obchodów.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama