Bardzo wysoki poziom wody na Odrze w Głogowie

Andrzej Andrzejewski, WK | Utworzono: 2024-02-15 15:06 | Zmodyfikowano: 2024-02-15 15:08
Bardzo wysoki poziom wody na Odrze w Głogowie - fot. Andrzej Andrzejewski
fot. Andrzej Andrzejewski

- Maksimum wskazań na naszych rejestratorach będziemy mogli obserwować prawdopodobnie jeszcze przez kilka albo kilkanaście godzin - prognozuje Tomasz Stolarek, kierownik przystani w Głogowie:

- To jest nietypowy poziom wody tu u nas jak na tę porę roku, bo ostatni taki wysoki poziom odnotowaliśmy w 2020 roku. To było grubo ponad 5 metrów. Teraz mamy przekroczony od grudnia stan ostrzegawczy, stan alarmowy. Na obecną chwilę 35 cm powyżej stanu alarmowego. Natomiast myślę, że sytuacja powoli będzie się normować.

Dziś w stronę rzeki systematycznie spoglądali zarówno mieszkańcy, jak i urzędnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo:

- Pewnie jest tak, że zaraz ta fala się wypłaszczy. Natomiast jeśli przyjdzie bardzo duża fala wody, to obawiam się, że tak jak woda powodziowa: ona szybko przyjdzie i szybko odejdzie. Nasze rzeki są bardzo dynamiczne. W każdej chwili może coś się wydarzyć. Dwie godziny i mamy powódź, trzy godziny i jest po powodzi.

Poziomy opadają w tej chwili na punktach pomiarowych, zatem sytuacja jest dobra. Hydrolodzy i meteorolodzy zakładają, że Odra wróci do swojego normalnego poziomu nie wcześniej jak za 2-3 tygodnie.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.