Sprawdzamy, jak idzie remont Twierdzy Srebrna Góra

Bartosz Szarafin, JD | Utworzono: 2024-02-16 07:24 | Zmodyfikowano: 2024-02-16 07:45
Sprawdzamy, jak idzie remont Twierdzy Srebrna Góra - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

- Wzniesiono już m.in. mosty, które pozwolą dotrzeć tam, gdzie do tej pory wejść można było jedynie z pomocą technik alpinistycznych - zdradza Radiu Wrocław Grzegorz Basiński, kierownik ds. remontowo-konserwatorskich:

"To już nie jeden, tylko cztery mosty są gotowe. Po tych czterech mostach jeżdżą koparki na gąsienicach i inny sprzęt, i kontynuują prace, które mają być zwieńczone na majówkę i będziemy to Państwu prezentować, ponieważ praktycznie 100% nowej powierzchni Twierdzy będzie udostępniane zwiedzającym, a było to nieczynne co najmniej od 70-kilku lat"

Będzie można zobaczyć m.in. nowe kazamaty, a także magazyny amunicji i zaopatrzenia. Powstają też budynki na warsztaty rzemiósł dawnych, a po drugiej stronie park maszyn, gdzie zobaczymy, jakich narzędzi używano, żeby srebrnogórską twierdzę wznieść w 12 lat. Pojawi się także park aktywności dla dzieci i wystawy interaktywne. Gdy te projekty zostaną ukończone, najważniejszym stanie się doprowadzenie do budowy i uruchomienia kolei gondolowej z miasteczka do twierdzy.

- Przez ostatnie lata odgruzowywano kazamaty, odbudowano hostel i historyczny ciąg komunikacyjny - wylicza Grzegorz Basiński z Twierdzy Srebrna Góra:

"Na majówkę zaprosimy Was do nowootwartej ekspozycji: interaktywnej, multimedialnej +Jak zbudowano twierdzę?+. To będzie we wnętrzach, w podziemiach twierdzy. Natomiast na zewnątrz będzie nowootwarta trasa prowadząca przez cztery odbudowane mosty i dzieła obronne. Tam repliki maszyn historycznych, pokazy dawnych rzemiosł"

Nie zabraknie też niespodzianki dla osób o mocnych nerwach:

"Mostek na samym szczycie Donjonu, z którego będzie można zobaczyć 30 m w dół przepaść i to będzie naprawdę wyzwanie dla poszukujących wrażeń odwiedzających, oraz ścieżka wzdłuż południowej części fosy". "Mimo ogromu inwestycji realizowanych już od 20 lat, udostępnione będzie dopiero zaledwie 40% twierdzy" - dodaje Basiński.

Kolejne inwestycje są już w planach. Muszą być zgodne z planem zarządzania twierdzy, który przygotowano z uwagi na rozpoczęcie starań o wpis twierdzy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

CZYTAJ WIĘCEJ: W Twierdzy Srebrna Góra trwa odbudowa zabytkowych mostów.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.