120 zgłoszeń do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

PAP, JD | Utworzono: 2024-02-19 18:30
120 zgłoszeń do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus - fot. ilustracyjna / Radio Wrocław
fot. ilustracyjna / Radio Wrocław

Do nagrody Angelus zgłaszać można polskie wydania książek z 23 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które ukazały się w ubiegłym roku. Do tegorocznej edycji zakwalifikowano 120 tytułów – poinformowała w poniedziałek PAP Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury.

Tytuł zwycięskiej powieści zostanie ogłoszony 19 października podczas wspólnej gali Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wcześniej, na początku września, wyłoniona zostanie finałowa siódemka.

Zwycięską powieść wskazuje jury, któremu od 2022 roku przewodniczy Martin Pollack, austriacki reporter, pisarz i tłumacz literatury polskiej, laureat Angelusa z 2007 roku. Od 2020 roku autorki i autorzy książek zakwalifikowanych do finału mogą liczyć na nagrody pieniężne w wys. 5 tys. zł. Zwycięzca otrzymuje 150 tys. zł.

Angelus trafia co roku także do autorki lub autora przekładu zwycięskiej książki na język polski. W przypadku, gdy laureatem jest pisarz z Polski, jury wskazuje tłumacza innej z finałowych pozycji. Nagroda za przekład w 2020 r. uległa podwyższeniu i wynosi 40 tys. zł. Z kolei na zdobywcę Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników czeka trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską wydaną w języku polskim w roku poprzednim. Organizatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Wrocławski Dom Literatury, a fundatorem miasto Wrocław.

W ubiegłym roku Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus otrzymał niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia serbsko-bośniackiego Saša Stanišić. Został nagrodzony za książkę „Skąd”.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.