Przeprowadzili blisko 140 przeszczepów serca. Instytutu Chorób Serca we Wrocławiu podsumował 5 lat działalności

Elżbieta Osowicz, AO | Utworzono: 2024-02-23 15:11 | Zmodyfikowano: 2024-02-23 15:14
Przeprowadzili blisko 140 przeszczepów serca. Instytutu Chorób Serca we Wrocławiu podsumował 5 lat działalności - fot. USK we Wrocławiu
fot. USK we Wrocławiu

O najważniejszych zadaniach mówi rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski.

"To jest oczywiście uruchomienie programu transplantacji serca i prawie 140 transplantacji. Do tego uruchomienie programu wspomagania mechanicznego. Niewydolność serca dotyka ponad miliona Polaków. To był jeden z dwóch celów. Druga rzecz to stworzenie i rozwój kardiologii jednego dnia."

Córka jednego z pacjentów, Anastazja Procner podkreśla, że gdyby nie kompleksowa opieka, jej ojca dziś by już nie było:

"Po prostu nagle padł. Zatrzymało mu się serce. Był nieprzytomny przez 3 i pół tygodnia. No i powoli, powoli po 5 i pół tygodnia spędzonych na OIOM-ie został wypisany do ośrodka rehabilitacyjnego, także graniczy to z cudem. W międzyczasie okazało się, że jestem w ciąży, także dzięki pracownikom szpitala będzie mógł być dziadkiem. Bardzo tego chciał. To jest naprawdę wspaniałe, to co zostało mu zrobione tutaj."

Kiedy pięć lat temu, powstawał Instytut Chorób Serca, pacjenci w polskich szpitalach przebywali wiele dni, a nawet tygodni w oczekiwaniu na diagnozę. Odpowiedzą na niepotrzebne hospitalizacje, było powołanie Oddziału Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej - tłumaczy dr Małgorzata Kobusiak - Prokopowicz.

"Chodzi o to, żeby pacjent mógł rano przyjść do szpitala, mieć kontakt z lekarzem, być przez niego zbadanym. Szczegółowy wywiad. Zrobione pełne badania laboratoryjne, EKG, echo serca, a po południu, żeby można było podsumować ten pobyt i wydać pacjentowi wypis. Pacjent pozostaje w kontakcie z oddziałem, pozostaje w kontakcie z lekarzem prowadzącym."

W ciągu niecałych pięciu lat oddział kardiologii jednego dnia przyjął około 8 tysięcy pacjentów, którzy bez konieczności nocowania w szpitalu, zostali kompleksowo przebadani. Ponadto z inicjatywy wrocławskiego Instytutu Chorób Serca wprowadzono konsylia kardiologiczne dzięki którym pacjenci trafiają do referencyjnego ośrodka.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.