Głosowanie w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania? Podpowiadamy, jak to zrobić

Joanna Jaros, AO | Utworzono: 2024-02-26 09:16 | Zmodyfikowano: 2024-02-26 09:17
Głosowanie w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania? Podpowiadamy, jak to zrobić - fot. Aleksander Ogrodnik / Radio Wrocław
fot. Aleksander Ogrodnik / Radio Wrocław

Wyborcy chcący wziąć udział w wyborach samorządowych muszą pamiętać, że w tym przypadku nie będzie możliwości oddania głosu poza miejscem swojego zamieszkania.

- Nie będzie możliwości uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania - wyjaśnia Małgorzata Brach z Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu:

"Dopisanie się do spisu wyborców to było właśnie takie wybranie sobie obwodu głosowania, w który, chciałoby się zagłosować, bo akurat w dniu wyborów będzie się tam przebywać. To jest możliwe w innych wyborach. Jeżeli ktoś po prostu wyjedzie poza swoją gminę, to nie będzie mógł oddać głosu."

- Automatycznie głosujący są bowiem przydzielaniu do obwodów głosowania tam, gdzie są zameldowani na pobyt stały - wyjaśnia Mikołaj Czerwiński z Biura Prasowego Urzędu Miasta:

"Jeżeli wypełnimy sobie taki wniosek, musimy tutaj również załączyć skan dokumentu, który pokazuje, że rzeczywiście jesteśmy z Wrocławia. Co to może być za dokument - no przede wszystkim rozliczenie PIT, na przykład rachunek za prąd albo umowa wynajmu mieszkania"

Czas na złożenie wniosku we właściwym urzędzie gminy to do 5 dni roboczych przed datą wyborów, którą ustalono na 7 kwietnia.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.