W Dzierżoniowie cenią swoją "Złotą Rączkę"

Bartosz Szarafin, JD | Utworzono: 2024-03-16 09:35 | Zmodyfikowano: 2024-03-16 09:36
W Dzierżoniowie cenią swoją "Złotą Rączkę" - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

Program o takiej nazwie z powodzeniem od kilku lat jest prowadzony w Dzierżoniowie. Drobne usługi za pośrednictwem Dzierżoniowskiego Centrum Seniora wykonuje Pan Bogusław Sobota. Z czym zgłaszają się seniorzy?

"Najczęściej to jest hydraulika jednak, przecieki w ubikacjach, krany, wężyki, zaworki itd. W okresie przedzimowym regulacja okien, drzwi... Jest tego, ciągle telefon dzwoni."

Każdy, kto poprosi o pomoc, dzwoniąc na specjalny miejski numer, może liczyć na wizytę fachowca. Jeśli materiały będą kosztować do 30 złotych, wydatek pokryje miasto. -Pan Bogusław zawsze posłuży radą - mówi Rafał Pilśniak, rzecznik Urzędu Miasta w Dzierżoniowie.

"To jest człowiek, który naprawdę zna się na wielu różnych pracach. Potrafi podpowiedzieć, wskazać, które, jakiego rodzaju części są potrzebne, tak by nie kosztowały nas majątek, ale spełniały swoją funkcję. No i później, jeśli nie da się tego zrobić podczas jednej wizyty typowymi narzędziami, no to odbywa się druga wizyta i najczęściej na niej się kończy."

Po zgłoszeniu potrzeby pomocy, złota rączka kontaktuje się z mieszkańcem do 48 godzin. Po wstępnych oględzinach ustala termin, sposób naprawy i, jeśli to konieczne, kupi odpowiednie materiały. Jak podkreśla dzierżoniowski magistrat "program skierowany jest do seniorów, szczególnie tych samotnych, chorych, oraz mieszkańców z niepełnosprawnościami. To właśnie dla nich czasem drobna i prosta naprawa może okazać się dużym wyzwaniem."

Program uruchomiono w 2019 roku. Osoby starsze czy niepełnosprawne dzwonią od wtorku do piątku między 11:00 a 14:00 na specjalny numer - 797 743 250. Warto pamiętać, że w przypadku nagłych usterek i awarii, należy dzwonić do odpowiednich służb. Poza kosztem materiałów Złota Rączka nie pobiera opłat.

Przykładowe rodzaje usług: drobne czynności naprawcze i montażowe; naprawa klamek/zamków w drzwiach i oknach, klamek w oknach, regulacja drzwi i okien; wymiana/naprawa kranów w kuchni i łazience; udrażnianie zatkanych odpływów i syfonów; naprawa spłuczki; podłączenie pralki/zmywarki; wymiana żarówki; naprawa/wymiana gniazdka elektrycznego; montaż żyrandola; przymocowanie luster, obrazów, karniszy, uchwytów, półek; naprawa listew przypodłogowych.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.