W Panoramie Racławickiej rozpoczynają się specjalne pokazy, to będzie prawdziwa "podróż do przeszłości"

| Utworzono: 2024-03-19 11:15 | Zmodyfikowano: 2024-03-19 11:43

Panorama Racławicka autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka to nie tylko imponujący obraz ilustrujący zwycięstwo polskiego oręża w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, ale także jeden z najcenniejszych skarbów kultury polskiej. Z okazji: 230. rocznicy Bitwy pod Racławicami oraz 130. rocznicy namalowania obrazu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu rozpoczęło właśnie cykl specjalnych pokazów, na które zaprasza uczniów dolnośląskich szkół, a także seniorów. Specjalne pokazy mają przybliżyć odbiorcom historię zarówno dzieła, jak i miejsca, gdzie powstawało. Jak mówi kustosz muzeum - Beata Stragierowicz:

- W ten sposób chcemy przybliżyć lwowskie akcenty w Panoramie, a także chcemy podkreślić to, że pomysłodawca Panoramy Racławickiej i jej współautor – Jan Styka był Lwowianinem z urodzenia.

Pierwszy specjalny pokaz dla seniorów odbędzie się 19 marca 2024 roku o godzinie 13:30. Kolejne zaplanowano na 26 marca oraz 9 kwietnia. Z kolei w sobotę, 23 marca o godzinie 9:00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu odbędą się specjalne warsztaty dla najmłodszych. Ich uczestnicy będą zgłębiać tajemnice Panoramy Racławickiej, oglądać miejsca niedostępne dla zwiedzających, a także prowadzić historyczne poszukiwania cennego skarbu.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.