Jak wybrać oczyszczacz powietrza? To musicie wiedzieć

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-04-04 16:53
Dodaj do Wykop.pl
Jak wybrać oczyszczacz powietrza? To musicie wiedzieć - Materiał Sponsora/ fot. unsplash.com
Materiał Sponsora/ fot. unsplash.com


Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Najważniejsze zasady wyboru oczyszczacza powietrza

Przed zakupem oczyszczacza powietrza powinniście określić wasze potrzeby i oczekiwania względem urządzenia. Czy zależy wam przede wszystkim na usuwaniu alergenów, takich jak pyłki czy roztocza? Czy może ważniejsza okazuje się redukcja zanieczyszczeń chemicznych, jak dym papierosowy czy cząstki smogu? Może zaś zależy wam na ogólnej poprawie jakości powietrza w domu – w tym nawilżeniu i jonizacji? Określenie swoich potrzeb pomoże wam w wyborze oczyszczacza, który najlepiej spełni wasze oczekiwania.


Filtr węglowy, filtr wstępny i HEPA. Jak działają oczyszczacze powietrza? Czym cechuje się dobry oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza różnią się rodzajami filtrów używanych do usuwania zanieczyszczeń. Najpopularniejsze z nich to:

  • filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air): jest jednym z najskuteczniejszych rodzajów filtrów, usuwając z powietrza cząstki o wielkości nawet 0,3 mikrona. Jest to doskonały wybór dla alergików i osób cierpiących na astmę, bo doskonale radzi sobie z pyłkami, roztoczami czy sierścią zwierząt;
  • filtr węglowy: jest skuteczny w usuwaniu z powietrza lotnych zanieczyszczeń chemicznych – np. dymu papierosowego czy oparów. Dobrze sprawdzają się też jako oręż w walce z nieprzyjemnymi zapachami.
  • filtr UV: wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe do zabijania bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów obecnych w powietrzu;
  • filtr wstępny: mechaniczny, niewymienialny, ale wymagający regularnego czyszczenia filtr odpowiadający za pierwszy etap oczyszczania powietrza z kurzu i pyłów.


Filtr HEPA, funkcja nawilżania powietrza i wydajność oczyszczania. Jak dobrać oczyszczacz powietrza?

Wybierając oczyszczacz powietrza, uwagę zwróćcie także na jego wydajność. Ten parametr mierzony jest w stopniach filtracji na godzinę. Im wyższa wydajność, tym szybciej oczyszczacz będzie w stanie oczyścić powietrze w pomieszczeniu. Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, dla jakiej przestrzeni przeznaczony jest oczyszczacz. Upewnijcie się zatem, że jego moc jest wystarczająca do pokrycia całej przestrzeni mieszkania.

W codziennym użytkowaniu duże znaczenie ma też to, by oczyszczacz powietrza nie był zbyt hałaśliwy. Sprawdźcie specyfikacje dotyczące poziomu hałasu pracy i upewnijcie się, że jego działanie nie będzie uciążliwe w czasie snu czy pracy. Zwróćcie też uwagę na zużycie energii. Oczyszczacze powietrza pracujące na niższych obrotach zużywają mniej energii, co przełoży się na niższe koszty eksploatacji.


Oczyszczacz powietrza - jaki wybrać? Przepływ powietrza, dokładny czujnik pyłów i tryb automatyczny

Niektóre oczyszczacze powietrza oferuję dodatkowe funkcje – na przykład czujniki jakości powietrza, które automatycznie dostosowują pracę oczyszczacza w zależności od poziomu zanieczyszczeń, nawilżenie powietrza czy jego jonizację. Inne mogą posiadać funkcje timerów, które pozwalają na ustawienie czasu pracy oczyszczacza według własnych preferencji.


Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Sprawdź ranking oczyszczaczy powietrza i wybierz odpowiedni model

Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza może znacząco poprawić jakość powietrza w waszych mieszkaniach oraz korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie domowników. Przed zakupem zastanówcie się nad swoimi potrzebami, uwagę zwracając przede wszystkim na wydajność, poziom hałasu, zużycie energii i dostępność dodatkowych funkcji. W znalezieniu idealnego oczyszczacza pomoże wam ranking oczyszczaczy powietrza 2024. Dzięki niemu na pewno łatwo i szybko dobierzecie model idealnie dostosowany do waszych potrzeb.