W Świdnicy osoby z niepełnosprawnościami otrzymają dodatkowe wsparcie

Bartosz Szarafin, WK | Utworzono: 2024-04-16 09:39 | Zmodyfikowano: 2024-04-16 09:39
W Świdnicy osoby z niepełnosprawnościami otrzymają dodatkowe wsparcie - fot. Patrycja Dzwonkowska (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Patrycja Dzwonkowska (zdjęcie ilustracyjne)

Już z samej tej formy wsparcia skorzysta 65 rodzin. Jaki cel ma opieka wytchnieniowa? O tym przypomina Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM w Świdnicy:

- Odciążenie członków rodzin bądź też opiekunów tychże osób niepełnosprawnych, poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie takiego czasowego zastępstwa. Dzięki temu te osoby, które opiekują się na co dzień niepełnosprawnymi będą miały czas aby odpocząć, aby załatwić potrzebne sprawy.

Asystenci z kolei mają inne zadanie, pomagają bezpośrednio i w innym zakresie, opisuje Magdalena Dzwonkowska:

- Usługi asystenta osobistego przyznane zostały 47 osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki temu wsparciu będą te osoby miały zapewnione: indywidualną pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, jak również możliwość uczestniczenia w życiu społecznym, czyli wyjścia na zewnątrz.

Łączna kwota dotacji wyniosła 2,5mln zł. Programy będą realizowane do końca roku. Osobom z niepełnosprawnościami będzie przysługiwać od 360 do 840 godzin usług asystenta rocznie, oraz do 239 godzin opieki wytchnieniowej.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.