Jak po wojnie żyło się w Legnicy? Premiera książki "Drudzy w mieście"

Andrzej Andrzejewski, BT | Utworzono: 2024-05-06 12:05 | Zmodyfikowano: 2024-05-06 12:19
Jak po wojnie żyło się w Legnicy? Premiera książki "Drudzy w mieście" - fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Dokument przedstawia ciekawostki i absurdy systemu komunistycznego montowanego w tak specyficznych realiach. Przykładem może być fotografia wykonana niemal 78 lat temu, podczas obchodów Dnia Zwycięstwa.

"Na zdjęciu żołnierze - mamy trybunę honorową, są oczywiście obowiązkowe portrety Józefa Stalina, a także Bolesława Bieruta, a na samej trybunie widzimy duchownego wraz z krucyfiksem. To okres powojenny, kiedy religia była jeszcze tolerowana przez komunistów" - mówi Marek Żak.

zdjęcie z prywatnego archiwum Beaty Schnel

Legniczanie pamiętają

Mimo upływu lat i rozpadu ZSRR te historie wciąż są atrakcyjne dla współczesnych legniczan, nie tylko rdzennych Polaków.

"Mam gruzińskie korzenie. Mam męża Polaka. Mieszkam w Polsce, ale już nasze pokolenie prawie nic nie wie o tym. Te wojska w ciągu trzech miesięcy wywiozły cały przemysł z Ziem Zachodnich, więc dla mnie to jest temat bardzo trudny. Legnica, Polska były ogromną atrakcją. Dla Rosjan - raj na ziemi. Na pewno +Zachód+".

Zdaniem wielu recenzentów, książka Marka Żaka może mieć dla Legnicy równie wielkie znaczenie, jak "Poniemieckie" Karoliny Kuszyk. Obie pozycje, bez zbędnego patosu, przedstawiają młodym pokoleniom trudne relacje narodów, którym przyszło żyć w tym samym mieście. Premierę zaplanowano we wtorek w legnickim Muzeum Miedzi. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.

fot. Muzeum Miedzi. Na zdjęciu autor książki Marek Żak


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.