Poznaj Lubiąża tajemnice - od strychu, po piwnice!

WK, inf. prasowa | Utworzono: 2024-05-13 15:37 | Zmodyfikowano: 2024-05-13 15:38
Poznaj Lubiąża tajemnice - od strychu, po piwnice! - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

W dwa dni maja Fundacja Lubiąż zaprasza miłośników weekendowych wycieczek, unikatowej architektury, bogato zdobionych wnętrz oraz każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas do odwiedzenia w zespole obiektów pocysterskich w Lubiążu miejsc na co dzień niedostępnych.

Zwiedzić będzie można jeden z 3 poziomów piwnic pod pałacem opatów oraz ogromny strych nad kościołem NMP i klasztorem, gdzie więźba dachowa została zbudowana bez wykorzystania gwoździ. Prawdziwym skarbem na strychu jest autentyczny pocysterski kołowrót windy napędzany siłą ludzkich stóp.

Prezentujemy paradną barokową Salę Książęcą i Jadalnię Opata w pałacu, refektarz letni i nadal niedostępną bibliotekę, cele mnichów i wirydarz w klasztorze, pozbawiony wyposażenia, ale nadal imponujący kościół pw. Najświętszej Marii Panny a w nim Kaplicę Książęcą, bliźniacze kaplice św. Bernarda i św. Benedykta oraz niezwykle cenną średniowieczną płytę nagrobną księcia Bolesława Wysokiego.

Dodatkową atrakcją są reprodukcje obrazów Michaela Willmanna, niegdyś zdobiące kościół NMP, udostępnione przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w ramach wystawy czasowej pod nazwą „Ja tu jeszcze powrócę, Willmann”.

Na drugim biegunie jest sztuka współczesna najwyższej próby, czyli wielkoformatowe kopie obrazów z cyklu „Duże Figury” autorstwa wrocławskiego artysty Józefa Hałasa, których inspiracją było malarstwo sakralne.

Lubiąskie opactwo jest miejscem pełnym niesamowitej historii. Niewiele osób wie, że klasztor jest drugą po królewskim Wawelu nekropolią Piastów (Śląskich). Główna fasada ma prawie ćwierć kilometra długości – 223 m, powierzchnia dachu równa jest niemal 3 boiskom piłkarskim a refektarz letni ma tak znakomitą akustykę, że stojąc w jednym końcu można usłyszeć szept osoby stojącej w drugim końcu pomieszczenia. To nie tylko jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, ale też jednocześnie największe opactwo cysterskie na świecie.

Wszystko to będzie można zobaczyć podczas imprezy „Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice”. O niemal wszystkich tajemnicach opowiedzą ze szczegółami przewodnicy.

Fundacja Lubiąż zaprasza wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzić wyjątkowych obiektów pocysterskich, oraz tych, którzy widzieli i chcą ponownie doświadczyć niezwykłej magii tego miejsca.

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.