W Wałbrzychu budują Branżowe Centrum Umiejętności. Specjalizacja? Mechatronika

Bartosz Szarafin, GN | Utworzono: 2024-05-27 16:22 | Zmodyfikowano: 2024-05-27 16:23
W Wałbrzychu budują Branżowe Centrum Umiejętności. Specjalizacja? Mechatronika - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

00:00
00:00

Do końca tego roku potrwa budowa Branżowego Centrum Umiejętności w Wałbrzychu. Specjalizacją ośrodka powstającego przy współpracy z Politechniką Wrocławską czy Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich - ma być mechatronika. Wynika to z charakterystyki przemysłu w regionie - mówi Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha. - To Branżowe Centrum Umiejętności to jest właściwie miejsce, gdzie mają być wykuwane kadry, jako zaplecze bardzo wykształconych pracowników zakładów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i w ogóle całego Dolnego Śląska, bo chodzi również o tak zwaną specjalizację regionalną, tu w tym przypadku - mechatronikę.

Dla kogo powstaje Branżowe Centrum Umiejętności?

Jak wynika z założeń projektu - w ciągu trzech lat placówka przeszkoli co najmniej 300 osób. Wśród nich nie tylko uczniowie, ale i studenci, doktoranci czy nauczyciele. Placówka w Wałbrzychu jest jedną z pierwszych. Rządowy projekt przewiduje budowę 60 obiektów w całym kraju.

- Absolwenci bez problemu znajdą pracę w nowoczesnym przemyśle - mówi Iwona Hnatiuk, dyrektorka Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu. Dodaje: - Specjalizować będziemy się w mechatronice i w mechatronice samochodowej, ponieważ merytorycznie jesteśmy do tego dość dobrze przygotowani. Będziemy szkolić uczniów, studentów, doktorantów i oczywiście osoby dorosłe, które będą chciały się przekwalifikować.

Mechatronika to szeroka dziedzina

Mechatronika jest dziś powszechna w przemyśle, czy motoryzacji. Specjalizacja łączy w sobie m.in mechanikę, elektronikę, czy programowanie. Obejmuje więc zarówno diagnostykę nowoczesnych samochodów, czy uruchomienie sygnalizacji świetlnej.

Branżowe Centrum Umiejętności w Wałbrzychu ma być gotowe z końcem roku. Inwestycja kosztuje około 20 mln zł.

O inwestycji pisaliśmy: TUTAJ

To nie jedyne takie centrum na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku powstanie 7 takich centrów. Jedno z nich w Zgorzelcu, będzie specjalizować się w branży energetycznej i stanowić zaplecze dla elektrowni i kopalni.

Czytaj więcej: TUTAJ


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.