Wieczory Czesławowe

GN | Utworzono: 2024-07-10 13:40 | Zmodyfikowano: 2024-07-10 13:41
Wieczory Czesławowe - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

W kościele, pw. św. Wojciecha jako jednej z nielicznych świątyń, znajdują się dwa instrumenty organowe, o różnej stylistyce brzmieniowej. Pierwszy to zabytkowe organy Josefa Angstera z Peczu (Węgry), a drugi to opus vitae Józefa Cynara, polskiego organmistrza, który na stałe wpisał się swoimi instrumentami w historię i organową panoramę Wrocławia. W ciągu minionych lat w ramach Wieczorów, udało się zorganizować kilka koncertów organowych, kameralnych i chóralnych oraz innych wydarzeń kulturalnych. Wystąpili na nich artyści z Polski, Austrii, Niemiec, USA. Koordynatorem artystycznym Wieczorów jest dr hab. Tomasz Głuchowski, organista wrocławskich dominikanów, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Muzycznej, kurator organów Narodowego Forum Muzyki.

W tym roku kontynuacja cyklu realizowana jest poprzez nowo powstałą przy dominikańskim klasztorze, Fundację OPen, powołaną do działania przez przeora klasztoru OO Dominikanów, o. Andrzeja Kuśmierskiego OP. Formuła wydarzenia posiada kształt trzech spotkań z muzyką w formie: koncertu organowego, koncertu chóralnego oraz koncertu muzyki dawnej. Tegoroczna edycja została przeformułowana pod względem kalendarzowym i powiązana z obchodami wspomnień trzech świętych dominikańskich (bł. Czesława – Patrona Miasta Wrocławia, św. Dominika – założyciela Zakonu Kaznodziejskiego, i św. Jacka – Patrona Polskiej Prowincji Dominikanów). Ten zabieg ma na celu wzbogacenie oferty kulturalnej w okresie wakacyjnym. Poza tym doskonale wpisuje się w program przygotowań do świętowania jubileuszu obecności dominikanów we Wrocławiu, który przypadnie za dwa lata w r. 2026.

Do udziału w tym artystycznym projekcie zostali zaproszeni artyści z kraju i zagranicy. Koncert organowy wykona Eva Robert Brodacki.

Koncert chóralny zostanie wykonany przez uznany w kraju i zagranicą, pełen zapału artystycznego zespół wokalny „Rondo” pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny, obchodzący w tym roku 18 urodziny.

Zwieńczeniem cyklu będzie recital klawesynowy wrocławskiej klawesynistki Adrianny Gołos. Artystka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (klasa klawesynu prof. M. Czarny Kaczmarskiej).

Każdy z koncertów odbędzie się w różnych miejscach wrocławskiego klasztoru. Koncert organowy w wigilię uroczystości bł. Czesława (środa, 19 lipca) – w kościele św. Wojciecha, koncert chóralny w uroczystość św. Dominika (czwartek, 8 sierpnia) – w kaplicy św. Józefa, koncert klawesynowy (piątek, 16 sierpnia) w zabytkowym barokowym Refektarzu klasztornym. Wszystkie koncerty rozpoczną się o godzinie 20:00 i potrwają ok. godziny.

Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny. Obiekty wyposażone są między innymi w ułatwienia w zakresie dostępności architektonicznej (podjazdy, toalety dla osób niepełnosprawnych), w zakresie dostępności cyfrowej, w zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej (m.in. pętla indukcyjna).


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.