Pierwszy filmowy mural powstał w Wałbrzychu. Nawiązuje do "Akademii Pana Kleksa" kręconej w tym mieście
Dolnośląski szlak filmowy będzie miał swój początek w Wałbrzychu. To w tym mieście w ramach współpracy z Dolnośląskim Centrum Filmowym powstał pierwszy mural - nawiązujący do kręconej w 1983 roku ekranizacji "Akademii Pana Kleksa" w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Dzieło "PIEGI" można podziwiać na fasadzie kamienicy przy alei Wyzwolenia 42. Realizacja muralu trwała tydzień. A jak widzą go przechodnie?
- Rozpoznała Pani, kto to jest? (pyt. red.)
- Nie znam tego filmu.
- Na pewno Pani zna! (red.)
- To jest Pan Kleks? Szpak u góry, właśnie! Tego szpaka żeśmy widzieli, ta twarz. To zielone...
- To jest bródka i włosy. Piegi są. Jest też muszka, wąsy, guziczki.
- Uruchamia wyobraźnię, szczególnie młodych ludzi.
- Pasuje do tej przestrzeni? (pyt. red.)
- Moim zdaniem pasuje. Ożywia.
Sprawdź też: Dolny Śląsk poza utartym szlakiem. Na Ziemi Kłodzkiej powstała kolejna Lokalna Organizacja Turystyczna
"Wałbrzych miastem filmowym jest"
W Wałbrzychu kręcili między innymi Andrzej Wajda czy Agnieszka Holland, grali też wybitni polscy aktorzy. Szacuje się, że od lat 50. w mieście powstało około 40 filmów i seriali. Filmowcy uwielbiają Wałbrzych, mówi Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka DCF:
- Parafrazując piosenkę z Akademii Pana Kleksa: "daliśmy słowo, że będzie kolorowo" i mamy nadzieję, że tak jest. Naszą intencją było przypomnienie, że Wałbrzych miastem filmowym jest i w Wałbrzychu kręcono wiele filmów. Zaczynamy jednym z pierwszych murali dotyczącym "Akademii Pana Kleksa".
Nowa inicjatywa ma wzbogacić miejską przestrzeń i przypomnieć te ekranizacje. Jesienią w dzielnicy Podgórze (przy ulicy Mickiewicza 50) powstanie drugi z konkursowych murali nawiązujący do filmu "Sztuczki" w reżyserii Adama Jakimowskiego.
Przeczytaj: Jelenia Góra: Kto będzie dyrektorem Teatru Animacji? Prezydent rozpisał drugi konkurs, a ministerstwo twierdzi, że naruszył przepisy
"Akademia Pana Kleksa" ponownie na wielkim ekranie
DCF planuje, by każdemu takiemu odsłonięciu towarzyszyła projekcja filmu. Przy okazji ukończenia pierwszego muralu w sobotę w Kinie Apollo o 16:00 zostanie zorganizowany pokaz "Akademii Pana Kleksa" (1983). Będzie mu towarzyszyło także spotkanie z aktorem Zbigniewem Buczkowskim - odtwórcą roli Alojzego Bąbla.
- Będziemy sobie mogli przypomnieć i zobaczyć, jak właśnie Wałbrzych z tym filmem związany jest, a po projekcji filmu spotkamy się ze Zbigniewem Buczkowskim, odtwórcą roli Alojzego Bąbla. Będziemy mogli wejść w świat "Akademii Pana Kleksa", przypomnieć sobie, czym była kleksografia, przypomnieć sobie piegi, które leczyły smutek - zapowiada Magdalena Klich-Kozłowska.
Tymczasem DCF zaprasza do współpracy również inne miasta, które zechciałyby upiększyć swoją przestrzeń muralami nawiązującymi do kręconych w nich filmów. W ten sposób będzie można przypomnieć o sukcesach polskiego kina oraz wybitnych artystach filmowych.
Na Dolnym Śląsku: Kolejni odkrywcy zgłaszają lokalizację Złotego Pociągu! Co trzeba zrobić, by uzyskać zgodę na prace?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.

