Święto Zmartwychwstania Pańskiego

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-04-08 09:36 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Fot. Wikipedia

Dźwięk dzwonów obwieścił w nocy, że rozpoczęły się obchody najdonioślejszego - według katolików - dnia od stworzenia świata. Chrystus zmartwychwstał.

Czas zakończyć 40-dniowy post. Mimo, że wielkanocne uroczystości zaczynają się już w czasie Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę, to prawdziwa eksplozja świątecznej radości przychodzi z niedzielnym porankiem. Wyjątkowe jak zawsze jest uroczyste śniadanie.

Na stołach nie może zabraknąć tradycyjnych potraw.

Jajka to symbol nowego życia, baranek zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, sól powinna chronić przed zepsuciem. Na świątecznych stołach zwykle umieszczamy też chleb, wędlinę, chrzan, pieprz i ciasta świąteczne.

- Nastał czas szczególny, bo w tych samych dniach świętujemy pamiątkę końca ciemności - to fragment przesłania z okazji Wielkanocy wystosowanego przez legnickich wyznawców judaizmu do wiernych kościoła rzymskokatolickiego. Żydzi obchodzą święto Pesach.

Ksiądz Piotr Nowosielski z legnickiej Kurii uważa, że takie zbliżenie wyznawców różnych religii możliwe jest właśnie w tym mieście.

W Legnicy od zakończenia II wojny światowej żyją reprezentanci kilkunastu nacji. W niektórych dzielnicach - oprócz Polaków - mieszkają obok siebie Ukraińcy, Łemkowie, Cyganie, Rosjanie i Niemcy. W 1968 roku z miasta wyprowadziło się około 80 procent Żydów. Do dziś pozostało tylko kilku praktykujących wyznawców judaizmu.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama