ART OF IMPROVISATION Festival

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-06-19 14:15 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

ART OF IMPROVISATION to międzynarodowy projekt poświęcony sztuce improwizowanej, któremu przyświeca myśl jednego z pionierów free jazzu Billa Dixona: "Jeżeli nie ma w muzyce rozwoju emocjonalnego, nie ma kreatywności, nic nas w niej nie porywa. Wydaje mi się, iż w obecnych czasach powinno być dobitnie powiedziane, że powielanie jest tylko powielaniem, a najlepsza nawet kopia pozostaje tylko kopią (...)".

Mainstreamem AOI jest muzyka improwizowana. Jej bogactwo, różnorodność... a przede wszystkim otwartość - m. in. przekraczanie formy koncertu w jego potocznym rozumieniu, zaczerpnięcia z innych dziedzin sztuki - wpływają na poszerzenie koncepcji AOI czyniąc projekt nie tylko muzycznym. W AOI biorą udział niezwykli artyści, dla których sztuka jest wciąż żywą materią, a kreatywność, rozwój emocjonalny, indywidualność etc. podstawą procesu twórczego. Pomysłodawcą projektu jest muzyk - Dawid Frydryk.

DLACZEGO IMPROWIZACJA… Improwizacja, w prostym ujęciu - równoczesne wykonanie i tworzenie - to przede wszystkim komunikacja na wielu poziomach. Artysta komunikuje się ze sobą, ze swoim doświadczeniem, intuicją, fantazją, komunikuje się z innymi muzykami współtworzącymi dany utwór, a ostatecznie komunikuje się z widzami, którzy poprzez własne reakcje wpływają nie tylko zwrotnie na niego, lecz także na siebie nawzajem. Dzięki temu mamy do czynienia już nie tyle z koncertem, nie tyle z muzyką, co ze swego rodzaju performancem – w nowoczesnym ujęciu, lub rytuałem – w ujęciu pierwotnym.

Improwizacja to jednocześnie hasło - słowo klucz, a jej wykorzystanie może mieć miejsce w różnym stopniu. Może być elementem składowym i środkiem wyrazu w kompozycji, lub też celem samym w sobie – zbiorowym strumieniem świadomości. Wariacji jest mnóstwo, przez co w ramach tego, co dla uproszczenia nazywamy muzyką improwizowaną możemy zderzyć się z nieprawdopodobną liczbą muzycznych zdarzeń o niespotykanej dynamice, fakturze i barwie…

W PROGRAMIE…
Po niezwykle udanych  dwóch realizacjach ART OF IMPROVISATION meeting, z koncertami m.in.  legendarnego Schlippenbach Trio oraz jednego z głównych reprezentantów redukcjonizmu Axela Dörnera, tym razem  - po raz pierwszy w ramach ART OF IMROVISATION festival - zapraszamy na wyjątkowe koncerty wybitnych zespołów prezentujących kolejne odsłony wykorzystania improwizacji.

Więcej na stronie:
http://ckagora.pl/ART_OF_IMPROVISATION_FESTIVAL_1_n459

REKLAMA
Zdjęcia
Załączniki

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama