Akcja Reakcja: Osiedle widmo

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2012-09-06 08:58 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Akcja Reakcja: Osiedle widmo - Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

To miał być sposób na tanie domki jednorodzinne. Około 100 rodzin z rejonu legnickiego kupiło atrakcyjne tereny na obrzeżach Gniewomierowic. Większość  budynków już zostało wybudowanych. I tak powstało Osiedle Południowe. Osiedle, które - w świetle prawa - jednak nie istnieje i jeszcze przez przynajmniej kilka lat oficjalnie funkcjonować zapewne nie będzie mogło.

W dużym uproszczeniu: firma deweloperska kupiła - za przyzwoleniem gminy - spory areał pod Gniewomierowicami. Las, piękna okolica - wymarzone miejsce
na własny domek. Działka został rozparcelowana i poszczególne kwartały kupili konkretni lokatorzy. Przy czym deweloper zobowiązał się, że doprowadzi wodę, wybuduje kanalizację, powstanie droga, sieć energetyczna, telefoniczna... słowem wszystkie media. No, ale niestety tak się nie stało.

Firma zainkasowała od przyszłych lokatorów pieniądze, szefowie spółki są nieuchwytni, a mieszkańcy nie mogą dokończyć budów, no bo jeśli w domu nie ma na przykład wody, to nadzór budowlany nie zrobi odbioru technicznego.

Tymczasem samorządowcy podkreślają, że w pewnej części mieszkańcy osiedla-widmo są sami sobie winni. Bo decydując się na kupno terenów wiedzieli doskonale, że media nie zostały tam doprowadzone. Jeśli zaufali nieuczciwej firmie, to na własne ryzyko.

Wójtowi gminy Waldemarowi Kwaśnemu zależy na nowych mieszkańcach i deklaruje, że udzieli pomocy w doprowadzeniu wody, czy budowie drogi, ale pod warunkiem, że będzie to prawnie możliwe. No i tu pojawiają się kolejne schody, bo przecież tylko działki budowlane należą do konkretnych użytkowników osiedla. Część wspólna - droga, czy zaczątek magistrali wodociągowej - nadal są własnością dewelopera, który zapadł się pod ziemię.

Sytuacja wygląda na patową.

Udało się ustalić, że jeden z właścicieli założył już drugą firmę - niemal o takiej samej nazwie. Tylko już nie w Zielonej Górze, ale we Wrocławiu. Oczywiście oferuje kolejne tereny pod domki jednorodzinne i działa w pełnym majestacie prawa. Prawa, które jak na razie - no trudno oprzeć się takiemu wrażeniu - bardziej chroni interesy nieuczciwego dewelopera niż poszkodowanych.

Więcej o tej sprawie w Akcji Reakcji Radia Wrocław po godzinie 15. Na Osiedlu Południowym w Gniewomierowicach stanie wóz satelitarny Radia Wrocław. Do udziału w programie zostali zaproszeni - oprócz samorządowców i mieszkańców - specjalista z Powiatowego Nadzoru Budowlanego.

Posłuchaj Akcji Reakcji Radia Wrocław.

Cz. I:

Cz. II:

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.