Ferdydurke Witolda Gombrowicza w Teatrze Lalek

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-01-15 17:16 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Premiera 18 stycznia 2013 r. godz. 19.00, kolejne spektakle 19, 20 stycznia godz. 19.00 oraz 22, 23 stycznia godz. 18.00. To pełna ironii i energii inscenizacja jednego z najbardziej znanych na świecie dzieł polskiej literatury. Wielka satyra na system edukacji i polską inteligencję lat 30., która nic nie straciła ze swojej aktualności.

W domu 30-letniego pisarza Józefa pojawia się profesor Pimko - „kulturalny filolog z Krakowa”. Okazuje się, że Józefowi – a właściwie Józiowi – tylko wydawało się że dorósł. Pimko zmusza go do powrotu do szkoły, gdzie Józio powinien uzupełnić braki w wykształceniu. Rozpoczyna się groteskowy proces „upupiania”...
Spektakl Radosława Kasiukiewicza koncentruje się wokół jednego z podstawowych zagadnień „Ferdydurke” - problemie Formy. Aktorzy za pomocą lalek obrazują proces powstawania stereotypowych klisz, tak bardzo utrudniających międzyludzką komunikację.

To bardzo dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie przedstawienie jest swego rodzaju zabawą z publicznością – nie ma w nim wprawdzie typowej interakcji, ale aktorzy utrzymują z widzami bezpośredni kontakt.
Scenariusz i reżyseria: Radosław Kasiukiewicz
Scenografia: Paulina Raczkowska
Muzyka: Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko
występują: Kamila Chruściel, Patrycja Łacina-Miarka, Józef Frymet, Radosław Kasiukiewicz, Tomasz Maśląkowski, Sławomir Przepiórka, Marek Tatko

MAŁE FORMY TEATRALNE to nowy cykl Wrocławskiego Teatru Lalek adresowany do młodzieży  gimnazjalnej i licealnej oraz widzów dorosłych.
Celem projektu, poza zaproszeniem do teatru młodego widza, jest promocja czytelnictwa i zachęcenie uczniów do sięgnięcia po książki spoza wąskiego kanonu lektur. Nazwa „Małe Formy” odnosi się do tego, że są to małoobsadowe sztuki, przygotowywane w krótkim czasie, z niewielką scenografią.
Z założenia dominantą „Małych Form” jest tekst. Przedstawienia opierają się na adaptacjach dzieł literatury współczesnej polskich i światowych prozaików (m.in. Witolda Gombrowicza, Tahara Ben Jellouna, Jeffrey'a Eugenidesa), których młodzi ludzie nie znajdą w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych. Wspólnym tematem trzech spektakli  realizowanych w tym sezonie jest szeroko pojęte dojrzewanie i wchodzenie w dorosłość.

Kolejnymi spektaklami w ramach cyklu „Małe Formy” będą:
„Dziecko z piasku” według Tahara Ben Jellouna w adaptacji Marii Wojtyszko, reżyseria Pia Partum.
Powieść szerzej nie znanego w Polsce marokańskiego pisarza niezwykle poetyckim językiem opisuje historię kobiety, która została wychowana jako mężczyzna.  Jest to opowieść nie tylko o poszukiwaniu tożsamości, ale też o samej sztuce opowiadania. Muzykę do spektaklu skomponuje i wykona na żywo Tomasz Mreńca.
Premiera 01.03.2013r.

„Przekleństwa Niewinności” według Jeffreya Eugenidesa w adaptacji Roberta Bolesty, reżyseria Łukasz Kos.
Powieść zdobywcy nagrody Pulitzera to historia pięciu nastoletnich sióstr, które kolejno podejmują próby samobójcze. Książka odniosła wielki sukces w USA, a na jej podstawie swój debiut filmowy zrealizowała Sofia Coppola.
Planowana premiera- czerwiec 2013 r.

Fot. Paweł Kozioł

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama