Wielka woda na Dolnym Śląsku, 21.05.10 - relacja

Radio Wrocław | Utworzono: 2010-05-21 00:28 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Most Pokoju, noc z piątku na sobotę (Fot. Szymon Zdziabek / PP Studio)

Dziś kolejny dzień walki z żywiołem. Sytuacja zmienia się z każdą godziną. Najświeższe informacje na antenie Radia Wrocław i prw.pl. Skorzystaj także ze specjalnej aplikacji na Iphona.

Masz zdjęcia lub nakręciłeś wideo? Przyślij je do nas: [email protected]

Nadesłane zdjęcia publikujemy pod tekstem.


Relacja 22.05.10 - bądź na bieżąco!

Godz. 3.00 - wrocławski Most Pokoju przejezdny. Akcja strażaków zakończona - poinformował słuchacz Radia Wrocław.

1.45 - ludzie broniący Pogotowia Ratunkowego przy ul. Traugutta we Wrocławiu proszą o jakiegoś koordynatora akcji - apeluje słuchaczka Radia Wrocław.

1.15 - Na wrocławskim Moście Pokoju została zamknięta jedynie nitka prowadząca w kierunku ul. Sienkiewicza z powodu drzewa, które uderzyło w filar - pisze nasz czytelnik. Strażacy wyciągają drzewo przy pomocy dźwigu:

(Fot. Szymon Zdziabek / PP Studio)

(Fot. Szymon Zdziabek / PP Studio)

0.40 - Dramatyczny mejl od czytelnika www.prw.pl:

"... mieszkamy niecałe 300 m od Widawy (płaskiego terenu, bez zabudowy). Po wpuszczeniu wody z Odry do Widawy, zalanie nas to tylko kwestia czasu. Nie ma ani worków ani piasku. Po całym osiedlu krążą zdezorientowani i podenerwowani mieszkańcy.

Po przelaniu się wody przez wały Widawy nie będzie już czasu na nic! Nie zabezpieczymy (bo nie ma czym) nawet drzwi wejściowych.

Szkoda, że osoby decydujące się wpuszczać wodę z Odry do Widawy nie troszczą się o bezpieczeństwo tych wszystkich, których chcą zalać!!!".

0.30 - Kto potrzebuje worków z piaskiem, powinien zgłaszać się do Sekcji Obrony Cywilnej Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Przybyszewskiego 63 - poinformował słuchacz Radia Wrocław. Namiary są tu.

0.15 - Na pętli autobusu 130 (Polanowice) potrzebny piasek. - Są ludzie, ale nie mają czego pakować do worków. Przydałoby się też więcej rąk do pracy. Wał budowany jest w okolicach granic miasta, koło ul. Kamieńskiego - pisze do nas jeden z naszych czytelników.

23.40 - Sołtysowice proszą o worki i piasek - apeluje słuchaczka Radia Wrocław.

23.30 - Według ostatniego odczytu poziom wody w podwrocławskim Trestnie wynosi 624 cm. Zgodnie z wyliczeniami hydrologów spodziewana nad ranem fala kulminacyjna ma mieć 680 cm.

Woda dotkliwie dała się we znaki mieszkańcom Jelcza-Laskowic. Burmistrz miasta Kazimierz Putyra ocenia, że woda wdarła się do ponad połowy z zagrożonych zalaniem 170 gospodarstw domowych. Mieszkańcy ewakuowani są do miejscowych hoteli.

Prace przy uszczelnainiu wałów zakończyły się już w Siedlcach oraz we Wrocławiu. Wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec przyznaje, że sztab kryzysowy przygotowuje się do ewentualnej ewakuacji mieszkańców, jeśli w nocy wały zostaną przerwane.

Pierwsze osoby ewakuowano już z wrocławskich Opatowic oraz z podwrocławskich Kątów Wilczyckich.

Zmiana organizacji ruchu na drodze nr 455. W związku z zalaniem i prowadzeniem akcji przeciwpowodziowej w miejscowości Łęg zamknięto przejazd. Objazd zorganizowano przez Czernicę i Miłoszyce.

Z powodu zalania nieprzejezdne są też trasy Kijowiec - Kruszowice w powiecie oleśnickim oraz Mokry Dwór - Trestno. Podobna sytuacja na drogach: Groblice - Kotowice, Marcinkowice - Zakrzów. W obu miejscach objazd przez Oławę.

23.25 - zamknięty jest Most Pokoju we Wrocławiu. Dramatyczna sytuacja na osiedlu Widawa. Tamtejsi mieszkańcy proszą o pomoc - to informacje od słuchaczy Radia Wrocław.

23.10 - Rozpoczyna się ewakuacja osiedla Zgorzelisko - mówi słuchacz Radia Wrocław.

23.05 - w Siechnicach jest piasek, a nie ma worków. Nikt nie koordynuje akcji wzmacniania wałów, ludzie robią to spontanicznie, bez planu - poinformowała słuchaczka Radia Wrocław.

22.55 - w Siechnicach jest już piasek. Poinformowali o tym mieszkańcy tej miejscowości.

22.45 - Mieszkańcy Swojczyc i Wojnowa apelują o worki z piaskiem oraz pochodnie.

22.30 - Nie ma worków, nie ma piasku, nie ma policji, nie ma wojska. Nikt nie wie, co robić. Jest jeden wielki chaos - tak sytuację w Siechnicach opisał jeden z mieszkańców tej miejscowości, który zadzwonił do Radia Wrocław.

22.25 - Mieszkańcy Wojnowa i Strachocina informują w Radiu Wrocław, że od paru dni pracują przy umacnianiu wałów i są dobrze przygotowani na falę kulminacyjną. - Nie było u nas ani policji, ani wojska. Świetnie daliśmy sobie radę sami - podkreślał na antenie jeden z mieszkańców Wojnowa.

22.00 - Dostaliśmy cios w plecy - mówi o sytuacji w Jelczu-Laskowicach burmistrz tego miasta Kazimierz Putyra. Posłuchaj dwuczęściowej rozmowy, którą przeprowadziliśmy z nim na gorąco, gdy trwała akcja ewakuowania mieszkańców. Cz. 1:

Cz. 2:

21.35 - Dramatyczny telefon do Radia Wrocław z wrocławskiego osiedla Widawa. Posłuchaj:

21.30 - Mieszkańcy Wojnowa zaapelowali w Radiu Wrocław o pilne dostarczenie im worków i piasku.

20.00 - Kazimierz Putyra, burmistrz Jelcza-Laskowic poinformował w Radiu Wrocław, że w jego mieście woda przelewa się przez wały. Ewakuować trzeba ok. 100 osób. Posłuchaj:

W mieście są kłopoty, ale nie doszło do przerwania wału. Jak informuje burmistrz, cofnął się nurt rzeki i dlatego woda przelała się przez wał.

Wrocław: uruchomiona została śluza na Rędzinie, co pozwoli obniżyć poziom wody w mieście i przygotować je na przyjście fali kulminacyjnej. Ma to nastąpić w sobotę nad ranem.

W bardzo złym stanie jest wał przeciwpowodziowy w Siedlcach w powiecie oławskim. Wzmacniany jest na długości trzech kilometrów. Nie może tam jednak wjechać ciężki sprzęt. Strażacy i mieszkańcy sami wnoszą worki z piaskiem. Wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec nie wyklucza, że jeśli dojdzie do przerwania umocnień, będzie trzeba ewakuować mieszkańców.

Również w Oławie trwa walka z przeciekającymi wałami. Tam urzędnicy proszą mieszkańców o pomoc w układaniu worków z piaskiem przy ul. Bażantowej.

W okolicach Prochowic strażacy, policjanci i mieszkańcy wypełniają ubytki w wale przeciwpowodziowym wzdłuż Odry. Tam zabezpieczenia nie były remontowane od ostatniej powodzi.

19.30 - Wrocławskie fabryki szykują się na powódź. Pracownicy Volvo przy ul. Mydlanej oraz 3M przy ul. Kowalskiej obudowują budynki workami z piaskiem. Barykady ustawiono też wokół salonu i serwisu Mercedesa przy ul. Kowalskiej.

Po godz. 19.30 ekipa Radia Wrocław była w podwrocławskich Wilczycach. Posłuchaj gorącej relacji z tej zagrożonej powodzią miejscowości:


Zbiory specjalne Biblioteki Uniwersyteckiej na Piasku ochrania szaniec z gumowych pojemników napełnionych wodą:

(Fot. Krzysztof Gluziński)

(Fot. Krzysztof Gluziński)

19.00 - Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez Oławę. Oto kilka zdjęć, których autorem jest Michał Kopystyński:

(Fot. Michał Kopystyński)

(Fot. Michał Kopystyński)

(Fot. Michał Kopystyński)

(Fot. Michał Kopystyński)

18.45 - wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski tłumaczy w Radiu Wrocław, co dokładnie oznacza decyzja o spuszczeniu części wody z Odry do Widawy. Posłuchaj:

18.00 - Siedlce, Zakrzów, Ścinawa, Janików, Kotowice - te miejscowości w powiecie oławskim mogą być ewakuowane. Tak informuje wojewódzki sztab kryzysowy.

Trwa walka na wałach w Oławie. Mieszkańcy wspierają strażaków i uszczelniają ochronę przeciwpowodziową. Martwią się, bo poziom wody jest wysoki. Tak wyglądała Oława w piątek:

(Fot. Dawid Parys)

(Fot. Dawid Parys)

Na wrocławskim Psim Polu przelewa się Widawa - tak informują strażacy. Sztab kryzysowy informuje, że nastąpi zrzut wody z Odry do Widawy. Podtopione mogą zostać osiedla Kowale, Sołtysowice, Krzyżanowice, Kłokoczyce i Szymanów. Do ewakuacji przewidziane są Wilczyce.

Jest decyzja o uruchomieniu śluzy na wrocławskim Rędzinie.

Kilkadziesiąt osób umacniało wał wzdłuż Odry na wrocławskich Osobowicach. Mieszkańcy razem ze strażą pożarną rozkładali folie i worki z piaskiem. Jak podkreślali, starają się nie popadać w panikę.

W czwartek nad umacnianiem terenów wzdłuż Odry na Osobowicach pracowało ponad sto osób.

Tak było w piątek po południu na Kozanowie:

(Fot. Bartosz Chrobak)

(Fot. Bartosz Chrobak)

(Fot. Marcin Głuszak)

(Fot. Marcin Głuszak)

17.30 - Siedlce, Zakrzów, Kotowice - te miejscowości w powiecie oławskim będą ewakuowane. Przesiąka wał w Siedlcach. W Zakrzowie woda jest już na wysokości worków z piaskiem, które ustawiono na wale.

Na wrocławskim Psim Polu przelewa się Widawa - tak informują strażacy. Sztab kryzysowy tego nie potwierdza. Pierwszych mieszkańców ewakuowano natomiast z Opatowic. Tam również problemy z przejazdem.

Wrocławskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zdecydowało o utworzeniu w mieście kilku punktów ewakuacyjnych. W razie potrzeby mieszkańcy mogą się zgłaszać do zespołu szkół przy ul. Kamiennej i Szkockiej, gimnazjum przy Czeskiej lub podstawówce przy Obornickiej.

17.00 - Fala kulminacyjna na Odrze jest w Oławie. Przyszła szybciej niż spodziewały się służby, ale na szczęście nie jest wyższa od prognoz. W mieście wały przeciekają w dwóch miejscach. Na razie udaje się opanowywać wycieki.

Oławscy urzędnicy poprosili o pomoc w uszczelnianiu wałów mieszkańców. Ludzie jednak są rozczarowani. Odpowiedzieli na apel i zostali... sami.

Wcześniej woda zalała drogi dojazdowe do Trestna. Problemy są również na wrocławskich Opatowicach. Ul. Międzyrzecka od skrzyżowania z Niskimi Łąkami jest dostępna tylko dla osób, które wiozą pomoc mieszkańcom. Ewakuowano stamtąd pierwsze cztery osoby. Ewakuowanymi mieszkańcami Opatowic zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Wrocławski węzeł wodny powinien wytrzymać napór wody, jaką niesie za sobą fala kulminacyjna - tak zapewnia miejski sztab kryzysowy. Strażacy i żołnierze zabezpieczają port Popowice, ośrodek Grotowskiego i zakład uzdatniania wody na Grobli.

Urzędnicy apelują do mieszkańców o niewchodzenie na wały. Od godz. 18.00 we Wrocławiu zacznie obowiązywać bezwględny zakaz wejścia na te tereny. Tak wyglądał wał w pobliżu Mostu Warszawskiego przed godz. 17.00:

Wał w pobliżu Mostu Warszawskiego, 21 maja po południu (Fot. Piotr Kamiński / Radio Wrocław)

(Fot. Piotr Kamiński / Radio Wrocław)

Burmistrz Prochowic ogłosiła pogotowie ewakuacyjne na terenie wsi Rogów i Kwiatkowice. Podczas kontroli wałów na Odrze okazało się, że w kilku punktach są one podmyte.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed podniesieniem się poziomu rzek w dorzeczu górnej i środkowej Odry. W ciągu najbliższych dwóch dni ma intensywnie padać. Przejdą też burze. Woda podniesie się o 20-40 centymetrów.

15.50 - Wcześniej niż przewidywały wcześniejsze prognozy. - Fala kulminacyjna jest już na Dolnym Śląsku. Pojawiła się w Oławie - mówi wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec. W Oławie problemy mogą pojawić się na ul. Bażantowej, gdzie może dojść do wycieku.

Burmistrz Jelcza-Laskowic zaapelował do mieszkańców miasta o pomoc przy napełnianiu piaskiem worków. Posłuchaj:

Trwa akcja umacniania wału na wrocławskich Osobowicach. Na miejscu są strażacy. Przyjechało wojsko. Pomagają mieszkańcy - głównie młodzi ludzie. Rozkładają folie i układają worki z piaskiem.

Tymczasem wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski apelował w Radiu Wrocław o niepodejmowanie samodzielnych akcji wzmacniania wałów. Posłuchaj:

15.30 - Coraz trudniejsza sytuacja na wrocławskich Opatowicach. Dojazd do tej części miasta jest utrudniony. Na ulicach pojawiła się już woda.

Bartoszowice

Wrocław - Opatowice i Bartoszowice (Fot. Justyna Serwik)

Bartoszowice2

Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski (Nagranie Radia Wrocław):


14.28 - Trestno odcięte od świata. Woda zalała drogi dojazdowe do podwrocławskiej miejscowości - tak mówią Radiu Wrocław mieszkańcy. Od wczoraj trwa tam zalewanie polderu Blizanowice - Trestno.

Śliwice

Godz. 14.00 - Śliwice pod Wrocławiem i wzmacnianie wałów na Widawce (Fot. Tomek Duda)

13.30 - Na razie nie została podjęta decyzja o ewakuacji mieszkańców Oławy.

Most kolejowy w Czernicy - widok od strony Jeszkowic (Fot. Tomasz Wolanin)

Czernica

13.00 - W miejscowości Siedlce w powiecie oławskim w dwóch miejscach przeciekają wały. Właśnie podjęto decyzję o wyniesieniu mebli i sprzętów z kościoła.

Posłuchaj relacji Radia Wrocław:

12.30 - Aktualne stany wody

  • Brzeg 727 cm - 3 cm niżej niż w roku 1997 r.
  • Oława 761 cm - 5 cm mniej niż w 1997 r.
  • Trestno 573 cm - 1,5 metra mniej niż w 1997 r.

Dość niski stan u bram Wrocławia. To efekt zalewania trzech polderów Lipki, Trestno-Blizanowice i otwartego pół godziny temu polderu Oławka.

Woda spływająca z Odry do polderu Lipki podlała dwie miejscowości Stary Otok i Stary Górnik. Mieszkańcy mimo ponawianych apeli nie chcą opuszczać swoich domów.

oława11

Oława - godz. 11 (Fot. Michał Kopystyński)

12.00 - Małe Lipki ważne dla Dolnego Śląska - w niewielkiej miejscowości w województwie opolskim trwa walka z utrzymaniem wałów. Umocnienia przeciekają w jednym miejscu. Utrzymanie wody ma ogromne znaczenie dla ewentualnego zagrożenia powodziowego dla Oławy, Siechnic i Wrocławia.

Na miejsce dotarł wóz satelitarny Radia Wrocław i nasz reporter Jan Pelczar. (Posłuchaj):


11.51 - Nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 396 na odcinku od Starego Górnika do Janikowa i droga wojewódzka nr 455 od Jelcza-Laskowic do drogi wojewódzkiej nr 396 (kierunek Oława).

oława10

Oława (Fot. Piotr Kiec)

oława9

11.39 - Zakończyło się posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego. Wojewoda Rafał Jurkowlaniec oświadczył, że jeśli nie dojdzie do przerwania wałów, woda z Odry nie zagrozi mieszkańcom regionu. Komunikatu wojewody można posłuchać TUTAJ.

oława4

Oława - godz. 11.00 (Fot. Michał Kopystyński)

oława5

11.14 - Problemy z odprowadzaniem ścieków w Oławie. Wodociągi informują, że zalane są kanały sanitarne i przepompownia ścieków na osiedlu Zwierzyniec Duży. Urzędnicy proszą mieszkańców o zabezpieczenie i zaślepianie w swoich domach wszystkich odpływów, kratek i podłączeń do kanałów, żeby woda nie cofała się do budynków. Apelują również, by oszczędnie gospodarować wodą.

oława6

Oława - godz. 11.00 (Fot. Michał Kopystyński)

11.11 - Znów potrzebna pomoc przy umacnianiu wałów przy ul. Bażantowej 47. Prosimy pełnoletnich mężczyzn o zgłaszanie się do pomocy przy ul. Bażantowej. Ewentualnie dowóz od mostu do zagrożonego miejsca zapewni Straż Miejska - alarmuje oficjalny serwis Urzędu Miejskiego w Oławie.

olawa3

Zdjęcia z Oławy (Fot. Ireneusz Orłowski)

11.00 - Trwa walka o utrzymanie wałów w Lipkach na granicy województwa dolnośląskiego i opolskiego. Umocnienia mają ogromne znaczenie dla Oławy.

oława7

Oława - godz. 10.00 (Fot. Piotr Kiec)

oława8

10.54 - Po oględzinach trasy autobusu linii 100 wrocławskie MPK wspólnie z policją uzgodniły, że trasa jest jednak przejezdna. Autobus kursuje więc swoją stałą trasą.

10.30 - Ważna informacja dla pasażerów wrocławskiego MPK. Linia autobusowa nr 100 nie jest w stanie dojechać już na Mokry Dwór. Autobus jedzie ul. Opolską do ul. Tyskiej i tam musi zawracać.

Nowa wersja (beta) portalu miejskiego Wrocławia zawierająca informacje o stanie wód

(Kliknij w obrazek)

Tekst 
alternatywny

10.00 - Mieszkańcy zbierają się przy zamkniętym moście na Odrą i przyglądają się rzece. Część z nich zapewnia, że podobnie jak mieszkańcy Starego Górnika, nie zamierza zgodzić się na ewakuację. Na ulicach Oławy przy Odrze wybija woda ze studzienek.

oława1

Zdjęcia z Oławy (Fot. Ireneusz Orłowski)

Pogotowie ewakuacyjne ogłoszono w Siedlcach i Zakrzowie.

Trwa ponowna walka o nieprzerwanie wału w miejscowości Lipki u zbiegu dwóch województw - opolskiego i dolnośląskiego. Utrzymanie wody w granicach wału ma ogromne znaczenie dla Oławy.

olawa2

9.30 - obraduje wojewódzki sztab kryzysowy

9.00 - Oława czeka na falę kulminacyjną na Odrze, która ma się pojawić dziś po południu. Ostatnie informacje są jednak niepokojące. Starosta Marek Szponar powiedział Radiu Wrocław, że fala będzie wyższa niż wcześniej przewidywano. Ma mieć wysokość 770 cm a to o 3 cm więcej niż w 1997 roku.

W Oławie od rana jest wóz satelitarny Radia Wrocław. Woda z zalewanego polderu Lipki pojawiła się w dwóch miejscowościach Stary Otok i Stary Górnik. Dziś, mimo ponownego apelu mieszkańcy nie zdecydowali się na ewakuację.

Niepokój również w Ścinawie - tam fala ma się przepływać w niedzielę. Niektórzy mieszkańcy Ścinawy - w dzielnicach sąsiadujących z rzeką - już wczoraj przenieśli część wyposażenia swoich domów na wyższe kondygnacje.


W regionie pozostają zamknięte drogi:

  • gminna nr 1933D (powiat wrocławski) - z powodu zalania przez rzekę Oławę na odcinku 50 m pomiędzy miejscowościami Groblice i Kotowice. Policja wyznaczyła objazd do Wrocławia przez Oławę.
  • Droga gminna nr 17670D Marcinkowice-Zakrzów jest zalana na odcinku ok. 10 m warstwą 15 cm wody. Wyznaczono objazd przez Oławę.
  • Droga powiatowa nr 455 Jelcz-Oława. Zamknięta na odcinku ok. 400 m z powodu zalania. Objazd przez Janików.
  • Z powodu wysokiego stanu wody most na Odrze w Oławie został zamknięty dla samochodów.
  • Nieprzejezdny jest także most w Brzegu. Jedyny dojazd z Oławy do Jelcza - Laskowic czy Oleśnicy prowadzi zatem przez Wrocław lub Opole.

8.30 - Dolny Śląsk czeka na falę kulminacyjną na Odrze, która w granicach województwa pojawi się dziś po południu.

Pogotowie ewakuacyjne ogłoszono w Siedlcach i Zakrzowie.

By obniżyć poziom wody w Odrze dziś zalany ma zostać polder Oławka. Na razie jego uruchomienie wstrzymano. Decyzja zapadnie podczas wojewódzkiego sztabu kryzysowego, który zbiera się za pół godziny.

wroclaw1

Wrocław - ul. Św. Wincentego (Fot. Piotr Kamiński/Radio Wrocław)

wroclaw2

Wrocław - plac Słowiański (Fot. Piotr Kamiński/Radio Wrocław)

W związku z przejściem fali przez Wrocław na pewno zalana zostanie ul. Opatowicka. Problemy z dojazdem mogą mieć mieszkańcy peryferyjnych osiedli - Nowy Dom, Opatowice, Trestno i Mokry Dwór.

Do ewakuacji przygotowywane są dwa wrocławskie szpitale: im. Marciniaka przy ul. Traugutta i Gromkowskiego przy ul. Koszarowej.

osobowice

Na zdjęciu wrocławskie Osobowice (Fot. Grzegorz Zarytkiewicz)

8.00 - Fala kulminacyjna na Odrze dociera do Brzegu - w ciągu ostatniej doby poziom wody podniósł sie tam o pół metra - w tej chwili o kilka centymetrów przekracza już poziom z roku 1997.

Wieczorem na Opolszczyźnie zalane były 94 miejscowości. Najtrudniejsza sytuacja panowała w dolinie Odry poniżej Opola. Powoli opada natomiast poziom Odry w Krapkowicach i Opolu.

7.30 - Kulminacyjna fala dotrze do granic województwa dolnośląskiego dziś popołudniu. Do granic Wrocławia zbliży się w sobotę wczesnym rankiem. Szacunki wskazują, że fala zmieści się w obwałowaniach Wrocławia.

Na razie nie wiadomo, jak wysoka i jak długa będzie fala kulminacyjna na Odrze, która przepłynie przez region. Dokładniejsze dane pojawią się po zaplanowanym na godz. 9 zebraniu sztabu kryzysowego. W tej chwili w Oławie poziom wody sięga 757 cm, czyli jest tylko o 9 cm niższy niż w 1997 roku.

We Wrocławiu wały przy Odrze folią i workami z piaskiem wzmacniali m.in. na Osobowicach, Kozanowie i wyspie Piasek strażacy i żołnierze.

kozanów

Wrocław - Kozanów (Fot. Grzegorz Wiśniewski)

Tekst 
alternatywny

7.00 - W tej chwili w dorzeczu Odry w 20 miejscach przekroczone są stany alarmowe na rzekach. Najpoważniej w Brzegu, Oławie i Krzyżanowicach. Woda jest w domach w Starym Górniku w powiecie oławskim. Tam zalany został polder Lipki. Ludzie nie chcieli się ewakuować.

Podobna sytuacja panuje w pobliskim Starym Otoku. Na terenie Dolnego Śląska napełniane są dwa poldery zalewowe - Lipki oraz Blizanowice-Trestno. Około godz.8 planowane jest rozpoczęcie napełniania polderu Oławka.

Wieczorem na Opolszczyźnie zalane były 94 miejscowości. Najtrudniejsza sytuacja była w dolinie Odry poniżej Opola i w dzielnicy Metalchem, gdzie do umacniania wałów włączyło się wojsko. Powoli opada poziom Odry w Krapkowicach i Opolu.

6.30 - Na nadejście fali przygotowują sie miasta poiniżej Wrocławia. Hydrolodzy spodziewają się, że fala kulminacyjna w Ścinawie pojawi się w w niedzielę po południu, mimo to mieszkańcy np. ulicu Chobieńskiej - niedaleko wałów - juz rozpoczęli zabezpieczanie swoich domów. Przede wszystkim większość cennych przedmiotów przenieśli na wyższe piętra.

Z powodu wysokiego stanu wody most na Odrze w Oławie został zamknięty dla samochodów. Nieprzejezdny jest także most w Brzegu. Jedyny dojazd z Oławy do Jelcza - Laskowic czy Oleśnicy prowadzi zatem przez Wrocław lub Opole.


00.01 - Wiarygodne dane pojawią się nad ranem. O godz. 9 zbiera się sztab kryzysowy w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. W nim podamy konkretne informacje - mówi Wojewoda Rafał Jurkowlaniec.

Zobacz, jak wyglądał poziom wody we Wrocławiu wczoraj (20.05.10) o godz. 20. Udaliśmy się m.in. na Most Grunwaldzki, Jaz Zwierzyniecki, Strachocin i Jaz Opatowicki.

Zobacz także:

- mapę zalanych terenów w całej Polsce

- Odrę z komina Kogeneracji SA

- Trestno i okolice w serwisie Google Maps

- Wielka woda na Dolnym Śląsku, 20.05.10 - relacja

- Wielka woda na Dolnym Śląsku, 19.05.10 - relacja

- Wielka woda na Dolnym Śląsku (Wideo i zdjęcia)

REKLAMA
Dźwięki
Walka o Lipki (Nagranie Radia Wrocław)
Siedlce koło Oławy (Relacja Radia Wrocław)
Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski (Nagranie Radia Wrocław)
Wielka woda pod Wrocławiem. 21.05.2010. Rozmowa Radia Wrocław z burmistrzem Jelcza-Laskowic
Wielka woda we Wrocławiu. 21.05.2010., godz. 18.45. Rozmowa Radia Wrocław z wiceprezydentem miasta Wojciechem Adamskim
Wielka woda we Wrocławiu. 21.05.2010., godz. 19.35. Relacja Radia Wrocław z podwrocławskich Wilczyc
Wielka woda pod Wrocławiem. 21.05.2010. Godz. 19.55. Mówi Kazimierz Putyra, burmistrz Jelcza-Laskowic. Rozmowa Radia Wrocław
Wielka woda we Wrocławiu. 21.05.2010. Godz. 21.35. Dramatyczny telefon do Radia Wrocław
Wielka woda pod Wrocławiem. 21.05.2010. Ok. godz. 22.00. Mówi Kazimierz Putyra, burmistrz Jelcza-Laskowic. Rozmowa Radia Wrocław. Cz. 1
Wielka woda pod Wrocławiem. 21.05.2010. Ok. godz. 22.00. Mówi Kazimierz Putyra, burmistrz Jelcza-Laskowic. Rozmowa Radia Wrocław. Cz. 1
Wielka woda pod Wrocławiem. 21.05.2010. Ok. godz. 22.00. Mówi Kazimierz Putyra, burmistrz Jelcza-Laskowic. Rozmowa Radia Wrocław. Cz. 2

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~LP
2010-05-22 16:40:23
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 0
Niech tylko nie mydlą oczu. Mieszkańcy kozanowa walczcie o swoje i nie zostawcie tego tak. Pozwijcie miasto do sądu tutaj są winni. Do tego nie musiało wcale dojść. Brak organizacji. Załóżcie stowarzyszenie i zadbajcie o swoje sprawy. Aby więcej to już się nie powtórzyło. Jak widać was znowu na straty spisali. Niech się wstydzą i tłumaczą.
~LP
2010-05-22 16:37:32
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dzięki TVP info Wrocław wiemy co się dzieje. Brawo też dla Pani redaktor prowadzącej, dzielna kobieta.
~LP
2010-05-22 16:36:08
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 2
Pułkownik obarcza winą Dutkiewicza. Wojsko przejmuje dowodzenie tą akcją. Pułkownik mówi że we Wrocławiu panuje chaos.
~LP
2010-05-22 16:34:45
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 0
W telewizji właśnie Pan Prezydent Dutkiewicz pokazał focha.
~LP
2010-05-22 16:27:46
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 0
Przykre jest to że Ci biedni ludzie z Kozanowa (biedni bo poszkodowani po raz drugi) To przykre i mało kompetentne. Lubiłem Dutkiewicza i szanowałem jego. Może za mało śledziłem jego poczynania. Dzisiaj bardzo się skompromitował. Rano uśmiechnięty, pokasłujący i pewny. A po zalaniu kozanowa nagle inne tłumaczenia. Nie można tego było inaczej zorganizować. Radia trzeba było słuchać i ludzi którzy tam się wypowiadali. Radia Wrocław. Ludzie ciągle tam wspominali o problemach na kozanowie. JAk można było tak postąpić. A Wrocławski Sztab Kryzysowy to jest kpina i jedna wielka porażka. Brak organizacji. Gdyby nie mieszkańcy miasta mielibyśmy tutaj armagedon. Jeseście jak dzieci we mgle. Nawołuje wrocławian aby mieli swój rozum i nie ufali radiu, Tv tylko sobie. I dobrze że chodzą na wały i oglądają. Wrocławianie swój rozum mają. I dumny jestem z tego. Przepraszam, za emocjonalny i niedokładny język ale jestem wzburzony tym co się stało. Mieszkańcy kozanowa powinni założyć stowarzyszenie, założyć stronę internetową ku pamięci taj porażki i monitorować. Stowarzyszenie to w przyszłości mogłoby zadbać o to aby miasto wywiązało się z budowy nowych wałów i programów na odrze. Wstyd Panie prezydencie (choć rozumiem że jest Pan również człowiekiem i jednym z nas)
~k
2010-05-22 15:35:37
z adresu IP: (82.143.xxx.xxx)
Ocena: 0
Witam, chciałbym się dowiedzieć gdzie aktualnie potrzeba najbardziej rak do pracy przy budowaniu wałów. Jestem mieszkańcem wrocławskiego nowego dworu. Chcę pomóc. Krzysiek
~alina
2010-05-22 11:11:12
z adresu IP: (84.38.xxx.xxx)
Ocena: -1
Proszę powiedzcie, jak wygląda obecnie sytuacja w Jelczu i Oławie. Gdyby nie to radio, to nie wiem skad byśmy mieli informacje.
~sas
2010-05-22 08:38:31
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 0
czy ta najwieksza fala jest juz we wroclawiu bo tv podaje sprzeczne informacje?
~biskupin
2010-05-22 03:52:59
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 1
W końcu informacja o wałach na Biskupinie. Dziękuje i proszę o kolejne newsy w miarę możliwości.
~ruda
2010-05-22 03:20:58
z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Ocena: 1
Na Swojcu zrobiła sie do tego wszystkiego potworna mgła
~biskupin
2010-05-22 03:20:08
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 0
Właśnie dzwoniła kobieta z Sępolna, potrzebują ochotników w pobliżu cmentarza. Woda wzbiera bardzo szybko i nie wygląda to dobrze. Prosimy jedna o informacje dotyczące stanu Odry przy wałach na zakończeniu Bacierellego.
~biskupin
2010-05-22 03:17:28
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dostajemy kolejne telefony, że woda wzbiera bardzo szybko. Boimy się iść w kierunku wałów. Mieszkamy na Sępolnie, prosimy o informacje dotyczące stanu wody w naszym rejonie. Czy jesteśmy bezpieczni?
~M...
2010-05-22 03:14:16
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 1
Właśnie byliśmy na wałach przy osobowickiej/łużyckiej woda jest bardzo wysoko, brakuje może 50 cm... To wcale nie wygląda dobrze i nie rozumiem, jak władze tak nas wszystkich uspokajały!
~biskupin
2010-05-22 02:44:31
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 2
Czy ktoś wie jaka jest sytuacja na wale na Biskupinie? Jesteśmy kompletnie zdezorientowani, nie wiemy czy jesteśmy bezpieczni. Proszę o informacje.
~Sol
2010-05-22 02:07:28
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jak wyglada sytuacja na osiedlu Sołtysowice?
~do acika
2010-05-22 00:31:44
z adresu IP: (83.14.xxx.xxx)
Ocena: -2
Ten koleś zwykle prowadzi bardzo rozrywkowe programy...dziś jego program przemienił się w specjalny program powodziowy...to chyba dobrze nie? że radio mimo ramówki informuje non stop
~Iwona
2010-05-22 00:29:32
z adresu IP: (83.14.xxx.xxx)
Ocena: -1
Szpital na Koszarowej ewakuowali chyba...
~Kolo
2010-05-22 00:28:59
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: -1
Do acika... to przełącz się na ESKĘ, jak cie nie pasuje... żałobną muze ma grać? Mało ci żałoby jeszcze...
~acik
2010-05-22 00:04:37
z adresu IP: (95.41.xxx.xxx)
Ocena: -1
Zmienić tego kolesia,który prowadzi program w Radio Wrocław,urządził se jakiś szoł.I muzyka tez coś nie ten tego,ludzie są zalewani przez powódz, a w radio takie "napiepszanie".Stonujcie trochę na boga.
~hx
2010-05-21 23:39:57
z adresu IP: (195.206.xxx.xxx)
Ocena: 2
W most pokoju uderzył konar , próbują go usunąć http://www.gazetawroclawska.pl/aktualnosci/259071,wroclaw-konar-uderzyl-w-filar-mostu-pokoju,id,t.html
~przerazona
2010-05-21 23:36:48
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -1
mieszkam przy ul Sportowej obok szpitala na koszaroowej..czy ktoś wie czy woda grozi zalaniem tym obszarom????mieszkam na parterze co mnie jescze bardziej przeraża!!!!
~Alicja
2010-05-21 23:35:45
z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ja mieszkam Na Niskich Łakach, czy nie wie ktos co tam się moze dziac? Słyszeliśmy, że ma być zalewany polder Oławka, zostaly zalane poldery za nami (Opatowice, Trestno), nie mamy pewności co wchodzi w skład polderu Oławka:( Od rana mieszkańcy budują wał z worków od strony Oławki-rzeki, mieszkańcy wynoszą wszystko na piętra, boimy się.
~przerazona
2010-05-21 23:28:05
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
mieszkam przy ul Sportowej obok szpitala na koszaroowej..czy ktoś wie czy woda grozi zalaniem tym obszarom????mieszkam na parterze co mnie jescze bardziej przeraża!!!!
~Dzięki
2010-05-21 22:29:25
z adresu IP: (193.59.xxx.xxx)
Ocena: 1
Dziękuję Radiu RAM za świetną, szczegółowa i rzetelną relację. :) To był prawdziwy komfort przez cały dzień w pracy, daleko od domu, śledzić z Wami co się dzieje. Byłam spokojniejsza. Mieszkam przy szpitalu na Traugutta, mam nadzieję,że wielka woda nas ominie jednak.
~Dzięki
2010-05-21 22:29:20
z adresu IP: (193.59.xxx.xxx)
Ocena: -1
Dziękuję Radiu RAM za świetną, szczegółowa i rzetelną relację. :) To był prawdziwy komfort przez cały dzień w pracy, daleko od domu, śledzić z Wami co się dzieje. Byłam spokojniejsza. Mieszkam przy szpitalu na Traugutta, mam nadzieję,że wielka woda nas ominie jednak.
~Anna
2010-05-21 22:24:57
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -1
http://www.pis.org.pl/article.php?id=15456 Przykre, że polityka jest stawiana wyżej niż dobro zwykłych ludzi
~cala polska
2010-05-21 22:00:54
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 2
rok 97 wladz niczego nie nauczyl. co zrobiono z 2mld od unii?! gdzie sa zbiorniki na przyjecie takiej wody? zalanie wiosek kosztem miast to normalna sprawa?! wstyd!!!!!!
~Olga
2010-05-21 21:20:16
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: 0
zobaczcie co robi wrocławska, duuużo więcej informacji http://www.gazetawroclawska.pl/
~Ula
2010-05-21 20:59:36
z adresu IP: (89.78.xxx.xxx)
Ocena: 1
A co z Księżem Małym? Wie ktoś?
~Mała
2010-05-21 18:23:23
z adresu IP: (109.243.xxx.xxx)
Ocena: 1
mieszkam na ksieżu małym opolska uciekac??? mam rodzine na karlowicach co robic?
~jelczlaskowice
2010-05-21 17:15:45
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: 0
burmistrz Jelcza-Laskowic prosi o pomoc przy obronie walow, zbiorka chetnych do pomocy w klubie MIKRON lub ZGK ul.Techników, przekaz dalej tego smsa, aby otrzymywac aktualne bezplatne informacje o stanie zagrozenia w Jelczu-L nalezy wyslac smsa o tresci tak.doa03 na numer 661-000-112
~rzetelne informacje
2010-05-21 16:25:56
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: 1
dla powiatu ołąwskiego są tu http://www.starostwo.olawa.pl/
~honorciak
2010-05-21 15:35:15
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Ocena: 1
mieszkam na Nadodrzu! Gdzie bezpiecznie zaparkować samochód?
~Dawid
2010-05-21 14:48:38
z adresu IP: (83.14.xxx.xxx)
Ocena: -1
o pociągach czytaj tutaj http://infokolej.blog.onet.pl/
~Ala
2010-05-21 14:37:29
z adresu IP: (83.14.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nic nie mówicie o pociągach, czy one kursują wszystkie normalnie? Czy możecie podać jakieś informacje na temat utrudnień na PKP?
~aGa
2010-05-21 13:53:18
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
wg komunikatu Burmistrza stan w Oławie jest stabilny. czy ktoś ma poradę jak skupić się na pracy by nie odświeżać serwisów co 3 minuty?
~Spokojnie
2010-05-21 13:22:02
z adresu IP: (91.198.xxx.xxx)
Ocena: -1
Byłem przed chwilą na Kozanowie. Na Nowym Kozanowie wojsko i straż pilnują blokady wokół ul. Gwareckiej. Na Celtyckiej policja nie wpuszcza już pieszych na wał. Mówią, że woda doszła "do połowy drogi" (tj. tej asfaltówki, która dochodzi do samej Odry).
~Spokojnie
2010-05-21 10:41:12
z adresu IP: (91.198.xxx.xxx)
Ocena: -1
stafi15: co do osiedla na Ingnuta o którym mówisz, to pamiętam, że jak je budowali to zahartowani w '97 kozanowianie śmiali się, że to są pierwsi kandydaci do zalania (no offence, taka prawda). Tam stała woda po powodzi bardzo długo (ok. miesiąca - nie miała gdzie odpłynąć) i ja się naprawdę dziwiłem jak zaczęli budować tam nowe bloki. Wg mnie jednak wał tymczasowy o którym mówisz jest ułożony prawidłowo, bo poziom gruntu na którym są te bloki jest za niski by ustawiać tam wał chroniący stare bloki na Kozanowie. Jedyne co można tam zrobić to obwałować *dodatkowym* wałem te nowe bloki. Zdjęcia wału o których mówimy: http://wroclaw.naszemiasto.pl/serwisy/6842/418414,wroclaw-na-kozanowie-nie-ma-zagrozenia-sytuacja-jest,galeria,id,t,tm.html
~theli
2010-05-21 10:29:25
z adresu IP: (83.12.xxx.xxx)
Ocena: 1
Nowa wersja (beta) portalu miejskiego Wrocławia zawierająca informacje o stanie wód działa na niezależnym serwerze pod adresem http://wroclaw.cmsmirage.pl
~eagle
2010-05-21 10:19:58
z adresu IP: (83.238.xxx.xxx)
Ocena: 0
Hej Wrocław Polecam także to: http://olawa24.uad.pl/index?p_id=6809 Niedługo będziemy mieli rekord. Oławianin
~stafi15
2010-05-21 10:14:35
z adresu IP: (195.140.xxx.xxx)
Ocena: -3
Z osiedla szeregowców przy Ignuta zrobiono zbiornik retencyjny ustawiając zapory tak że dzięki tym zaporpm zaleje 34 domy na parę metrów i będzie dramat. Jakiś idiota to wymyślił . Zapraszamy radio na ul. Ignuta .- Kozanów.Jutro może być za późno
~Spokojnie
2010-05-21 09:56:07
z adresu IP: (91.198.xxx.xxx)
Ocena: 0
To ja może podam ciekawe, w miare rzetelne, aktualne, stonowane źródła informacji dla Wrocławia: 1. Internet: a) relacja na stronie RAM/PRW (którą właśnie czytasz): http://www.radioram.pl/articles/view/16417/wielka-woda-na-dolnym-slasku-21-05-10-relacja b) stany wód na wodowskazach: http://www.pogodynka.pl/podest/hydro.php?s=3 (skrót WWW oznacza w praktyce maksymalny poziom z 1997) c) Mniej stonowane, ale bardzo aktualne: http://wroclaw.naszemiasto.pl/serwisy/6842/ Ponadto: 2. Radio: RAM / PRW 3. TVP Wrocław (Fakty), ale nie TVP Info Nie polecam TVP Info, TVN, Gazeta.pl jako że tragizują i nie podają informacji rzetelnie. Mistrzostwem świata jest trąbienie o przekroczeniu stanu alarmowego na Wiśle w W-wie o kilka cm podczas gdy na Odrze w Oławie przekracza już ponad 2m i jeszcze trzyma się w wałach. Polecam również przejść się na wały i na własne oczy zobaczyć, że nie ma powodów do paniki! A zwłaszcza do parkowania samochodów na wyżej położonych trawnikach... Ja dzisiaj wracam po pracy i parkuję samochód tam gdzie zwykle (na Kozanowie, gdzie miejszkam od 1989 i pamiętam powódz z 1997). Przetrwamy, Wrocław poddaje się ostatni :-) Nie panikujmy, nie ma powodów.
~eagle
2010-05-21 09:47:41
z adresu IP: (83.238.xxx.xxx)
Ocena: 1
Foty z Oławy i okolic: http://picasaweb.google.pl/ireneusz.orlowski/Powodz2010# http://picasaweb.google.pl/ireneusz.orlowski/Powodz2010FotyPawA#
~Chrees
2010-05-21 09:17:25
z adresu IP: (78.131.xxx.xxx)
Ocena: 2
Przyłączam się do Spokojnie: Dzięki za informacje! Normalne, stonowane, a nie pełne paniki:)
~Spokojnie
2010-05-21 08:56:15
z adresu IP: (91.198.xxx.xxx)
Ocena: 0
PS. Wielkie dzięki dla radia RAM - informacje są rzetelne, bez "robienia pod siebie" (patrz TVN). Tak trzymać chłopaki i dziewczyny :-)
~Spokojnie
2010-05-21 08:54:10
z adresu IP: (91.198.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ludzie, opanujcie się. Przejdźcie się spokojnie na wały i zobaczcie ile jest jeszcze miejsca. Byłem dzisiaj na wałach na Kozanowie i woda przybiera znacznie wolniej niż w 1997 i nie ma szans, żeby w ciągu dnia przybrała do takiego stanu, że będzie katastrofa. Oczywiście wszystko co jest *między* wałami będzie zmiecione (działki/budy itp.), ale poza wałami jesteśmy bezpieczni. Przynajmniej do lipcowej powodzi :-)
~GG
2010-05-21 08:45:28
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: -1
Nie dziwię się tej panice. Jak można wierzyć zapewnieniom władz, jeżeli władza mydli nam oczy? Mam na myśli całą tą aferę z dziurami.
Reklama