Magazyn Luksus

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-05-08 12:04 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Jeszcze na studiach w PWSSP w kpiarski, przewrotny sposób kontestowała szarą rzeczywistość schyłku PRLu. Jej członkowie nie chcieli walczyć o wolność, tylko z niej korzystać, dlatego założyli swoje własne pismo, które wydawali w systemie składkowym. Na zadrukowanym papierze komputerowym, wynoszonym nielegalnie z Zeto przez jednego z przyjaciół, każdy kto chciał odbijał szablony, linoryty, albo po prostu bazgrolił pisakiem. Znakami rozpoznawczymi grupy były również obrazy porażające profuzją barw, utrzymane w halucynacyjnym klimacie oraz instalacje z kartonów i przedmiotów codziennego użytku, będące często scenografiami koncertów muzyki punk i reggae.

Każdy występ LUXUSu był rodzajem specjalnego show, który ściągał rzesze młodych, zbuntowanych ludzi. W latach 90., gdy polski rynek zalał potop tandetnych towarów masowej produkcji, grupa LUXUS jako pierwsza zaczęła dostrzegać niebezpieczeństwa turbo-kapitalizmu i swymi akcjami dowcipnie komentowała urzeczywistniające się marzenia powszechnego dobrobytu wynikającego z wolnorynkowej gospodarki.

Po latach, w przekształconym na magazyn schronie przy placu Strzegomskim, będącym tymczasową siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław, grupa LUXUS składa to wszystko, co chciałaby uchronić przed degrengoladą związaną z powszechnym kryzysem, zarówno tym materialnym, jak i duchowym: swoje prace, te starsze jak i całkiem nowe, archiwa i pamiątki, drogocenne precjoza, ale również wartość wolności, która od zawsze leżała u podstaw wszelkich ich działań.

W trakcie wernisażu wystąpi także Krzysztof “Kaman” Kłosowicz, lider legendarnej grupy reggae MIKI MOUSOLEUM, która regularnie uczestniczyła w występach LUXUS-u.

Kuratorzy: Anna Mituś & Piotr Stasiowski

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama