Z sejfu do internetu (ZDJĘCIA)

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2013-08-03 08:39 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Fot. www.bu.uni.wroc.pl

Uczelnia poszerza swoje zbiory dostępne w internecie. Zwykle najcenniejsze dzieła są wyłączone z powszechnego obiegu, pozostają w zamkniętych magazynach, a nawet w sejfach.

Udostępniane są wąskiemu gronu odbiorców najczęściej jedynie w postaci mikrofilmów w celu ograniczenia możliwości uszkodzenia. Rozwój nowych technologii  pozwala na udostępnienie w internecie wysokiej jakości cyfrowych kopii tych dzieł. - Efekty już można oglądać - powiedział nam Adam Żurek z biblioteki:

W ramach projektu, zdigitalizowano już ponad tysiąc rękopisów. Obecny etap ma potrwać do września. Biblioteka dygitalizuje swoje zbiory już od 2005 roku. W program zaangażowała się ostatnio firma IBM.

Najcenniejsze (z powodu wieku, unikatowości lub powiązań ze znanymi postaciami) rękopisy i druki nazywane cymeliami posiadają wyjątkowe znaczenie dla dziedzictwa narodowego. Z tego powodu oryginały tych dzieł, wyłączone z powszechnego czytelniczego obiegu, pozostają w zamkniętych magazynach, a nawet w sejfach.

Do najcenniejszych dzieł należą niewątpliwie rękopisy średniowieczne, inkunabuły (druki wydane do roku 1500 włącznie, w tym Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensium wydane drukiem przez Caspara Elyana w 1475 r., zawierające najstarsze teksty drukowane w języku polskim), stare druki (jak Legenda maior de beata Hedwigi, wydana drukiem przez Konrada Baumgartena w 1504 r., czy też wczesne wydania dzieł Lutra, Szekspira itp.).

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama