ARCHI-BOX odsłona czwarta

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-12-09 13:40 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
ARCHI-BOX odsłona czwarta - mat. prasowe
mat. prasowe

W 2013 roku zrealizowane zostaną cztery odsłony cyklu – do udziału w przedsięwzięciu zaproszone zostały grupy projektantów z Polski (Maciej Siuda i Jednorazowe Laboratorium Architektury, KameleonLab, +48 Grupa Projektowa) i z Włoch (AION Studio).

W programie każdej z odsłon są otwarte warsztaty i wystawa oraz książka podsumowująca efekty pracy projektantów.

Kurator cyklu: Michał Duda Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

ODSŁONA CZWARTA

TRANSFER
KameleonLab:  Rafał Specylak, Kuba Woźniczka

Otwarcie wystawy:
czwartek 19 grudnia 2013 r.
godzina 18.00
- wykład: Być jak kameleon, czyli żonglerka strategiami
Podczas wernisażu zagrają:
Wojciech Burzyńskie i Mateusz Kazula (Viadrina)

Wystawa pracowni KameleonLab jest swoistym studium przypadku. W lutym 2011 pracownia KameleonLab uczestniczyła w finale organizowanego przez Muzeum Architektury cyklu warsztatów „Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo”. Zdobyła wówczas nagrodę publiczności za projekt pawilonu zawieszonego nad dachami muzeum. Teraz zaproszeni do prezentacji w Archi-boxie architekci wracają do tamtego projektu, przenosząc go do przestrzeni wystawowej wewnątrz Muzeum.
Inspiracją i pretekstem do przywołania projektu z 2011 roku stały się jedność miejsca i specyficzny kształt bryły Archi-boxu.

Finałowe zadanie sprzed dwóch lat polegało na przemodelowaniu strefy wejściowej do Muzeum i wykreowaniu przyjaznego przedpola, zachęcającego potencjalnych odwiedzających. Ukryty za szerokim pasem zieleni gmach dzięki interwencji architektów miał stać się bardziej rozpoznawalny i łatwiejszy do identyfikacji jako otwarte muzeum promujące architekturę.

KamelonLab, zamiast na opracowaniu fizycznego „wejścia”, skupił się na stworzeniu wizualnego atraktora – elementu przyciągającego uwagę przechodniów, którzy często nie zauważają schowanego w głębi parku muzeum. Powstała wówczas szkicowa propozycja przeszklonego pawilonu zawieszonego wysoko ponad dachami dawnego klasztoru Bernardynów.

Pawilon wysuwa się daleko w stronę pobliskiej ulicy i staje się znakiem identyfikującym muzeum. Jest obiektem bardzo wyrazistym, a jednocześnie fizycznie niemal nie ingeruje w strukturę zabytkowego budynku. Forma i walory widokowe pawilonu mieszczącego muzealną klubokawiarnię mają przyciągać nie tylko gości zainteresowanych architekturą.

Rozwinięcie istniejącej koncepcji w ramach Archi-boxu ma służyć między innymi analizie jednej ze strategii projektowych stosowanych przez pracownię KameleonLab. Operowanie pojęciem „strategii” i brak przywiązania architektów do kategorii „stylu” wynika z przekonania, że projektowanie nie dotyczy abstrakcyjnych obiektów powstających w laboratoryjnych warunkach, lecz zawsze powinno być reakcją na charakter, atmosferę, historię i szereg innych uwarunkowań wynikających z konkretnej lokalizacji.

KameleonLab
Pracownia prowadzona od 2007 roku przez Rafała Specylaka i Kubę Woźniczkę. Nazwa biura związana jest z mocno akcentowaną elastycznością w projektowaniu, polegającą na stosowaniu zróżnicowanych strategii projektowych, których dobór opiera się na złożonej analizie poszczególnych zadań ze szczególnym uwzględnieniem szeroko rozumianego kontekstu.

Projekty pracowni były wielokrotnie nagradzane w konkursach i plebiscytach architektonicznych (nagroda w międzynarodowym konkursie 20+10+X World Architecture Community Awards, druga nagroda w konkursie Przyjazna Przestrzeń Publiczna DoFA’11, druga nagroda w konkursie Piękny Wrocław 2011) oraz prezentowana na wystawach w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, na Węgrzech i w Chinach (m in.: EMERGING IDENTITIES BERLIN (2005), Łódź Design Festival (2007), DOFA (2011, 2013), Słynne Wille Polski (2013), V4 Houses – Budapest (2009, 2013).

Więcej informacji na:
www.ma.wroc.pl
www.facebook.com/archiboxx
www.archi-box.tumblr.com

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.