"Bieg - sposób na rzeczywistość"

Michał Hamburger | Utworzono: 2014-03-15 10:24 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Film powstał z inicjatywy reżysera Mateusza Jerzmańskiego. On, jako osoba, która nie biega, mógł trzeźwo i z dystansem spojrzeć na najmocniej rozwijającą się dyscyplinę sportu. Obrazuje przygotowania do imprez biegowych, oraz start w nich.

W filmie występują m.in. Jacek Urbanowicz - trener biegania, oraz zawodnicy Czesław Wilk i Dariusz Machalski. Możemy w nim znaleźć wypowiedzi starszych i młodszych biegaczy - tych, którzy mają za sobą już 50. maratonów, jak i tych, którzy są przed debiutem na wielkiej imprezie.

Kamera jest z biegaczami podczas imprez czyli maratonu we Wrocławiu i wrocławskiego nielegalnego półmaratonu, też podczas treningów.Reżyser przedstawia solidarność biegaczy, nawiązuje też do Maratonu Solidarności w Gdańsku.

Jerzmański zgłosił się do Stowarzyszenia Pro-Run (wspiera wrocławskie środowisko biegaczy) w maju 2012 roku z pomysłem nakręcenia filmu o bieganiu, chciał zobrazować właśnie temat solidarności przez pryzmat biegania. Pierwsze zdjęcia zrealizowano we wrześniu 2012.

Oglądając film można odpowiedzieć sobie na pytania, jak wygląda środowisko biegaczy, co ich motywuje, co dzięki treningom i startom zyskują. Każda z osób wyraża swoje opinie na ten temat.

"Kto nie biega, niektórych motywów w filmie może nie zrozumieć" - mówi Jacek Urbanowicz - trener biegania. "Trudnym do zrozumienia momentem filmu może być walka na ostatnim kilometrze maratonu. Jeden z finiszujących bohaterów rywalizuje z całych sił z czasem, chce pobić rekord. To walka przede wszystkim z samym sobą" - dodaje Urbanowicz.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama