Przedmałżeńskie nauki z... policją

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2014-03-21 07:32 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. www.prw.pl

Co zrobić , gdy za ścianą słyszymy odgłosy kłótni, lub płacz bitego dziecka? Legniccy policjanci uczą młodych ludzi odpowiednich zachowań podczas nauk przedślubnych. Eksperyment prewencji w Kościele zyskuje aprobatę Kurii i cieszy się coraz większym zainteresowaniem kandydatów na małżonków.

Ksiądz Józef Borowski, kapelan legnickiej policji od wielu lat stara się, by w jego parafii wierni byli jak najlepiej przygotowani do założenia rodziny. Dlatego już od dawna nauki przedmałżeńskie to nie tylko spotkanie z duchownym:

- Byli także prawnicy, psychologowie, pedagodzy żeby maksymalnie poszerzyć spektrum wiadomości dla tych młodych ludzi. W rolę wykładowców wcielili się nawet specjaliści od uzależnień. I tak zrodził się pomysł włączenia do cyklu szkoleń spotkania z policjantem. Wielu młodych ludzi na takie nauki jest w stanie dojeżdżać nawet z innych parafii.

Posłuchaj:

Udział w przedmałżeńskich spotkaniach z policjantem jest dobrowolny. Prowadzą je funkcjonariusze odpowiedzialni wyłącznie za prewencję.

Nadkomisarz Anna Farmas-Czerwińska podkreśla, że czasem dopiero podczas nauk przedmałżeńskie w wydaniu policyjnym młodzi ludzie uświadamiają sobie swoje prawa i obowiązki: - Ty masz prawo się bronić. Ty masz prawo powiadomić kogoś, kto ci pomoże. Ty masz prawo nie godzić się, że jesteś bita. Ty masz prawo nie godzić się na seks z własnym mężem - jeśli nie masz na to ochoty.  I o tym właśnie rozmawiamy. Uświadamiamy, że w takich sytuacjach, przemocy domowej, policja ma wypracowany algorytm postępowania.


Rzecznik legnickiej Kurii zapewnia, że tego typu zajęcia są dopracowane we wszystkich szczegółach.

Malwina i Rafał 7 czerwca biorą ślub i są jedną z ostatnich par, którą ominęło spotkanie z funkcjonariuszem: - To wywołało u mnie pewną ciekawość: co jeszcze mogłabym się dowiedzieć od tego policjanta? Myślę, że to mogłoby być dość ciekawe. Dlaczego nie? Zależy co by nam ten policjant powiedział. Jeżeli miałby mówić o tym, że coś złego dzieje się za ścianą i powinnyśmy zareagować, czyli frazesy, to nie jest dobry moment ani miejsce na to, aby się o takich rzeczach dowiadywać.

Zajęcia z kandydatami na małżonków prowadzą policyjni eksperci z zakresu prewencji. Większość zajęć organizowanych do tej pory jedynie w ramach pilotażu trzeba było wydłużyć - na prośbę narzeczonych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~janpo
2014-03-27 11:13:37
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 0
Tylko czekać kiedy w Lubinie zrobią to samo. Komendanci to jeden pomiot. Prześcigają sie w głupocie. Zespoły prasowe nie mają co robić to może tak raz w tygodniu na patrol pieszy, przecież trzeba wyjść do ludzi. Już widzę jak prasowy Pociecha ( nie oficer bo trzeba mieć maturę a jemu trochę jeszcze brakuje) naucza młodych ludzi. Tylko czego jak dobrze wejść przełożonemu. Żenada
~koleś
2014-03-27 08:12:17
z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Ocena: 0
W tym prześciganiu się jeden komendant (sorry komediant) chce być lepszy od drugiego komedianta. Ten jest wyjątkowym hipokrytą.
~stary
2014-03-26 08:26:38
z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Ocena: 0
wywalić te paniusie włącznie z rzeczniczkami prasowymi i kapelanami na cywilne etaty bo nie mają czym się zajmować i niech wstydu nie robią mundurowym
~miś kolorowy
2014-03-25 22:37:52
z adresu IP: (109.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
A pokropek też będzie ?
~lolek
2014-03-24 23:22:15
z adresu IP: (93.154.xxx.xxx)
Ocena: 0
w głupocie osiągnęliśmy już apogeum!!!
~kol
2014-03-24 18:21:37
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 0
Sama akcja nie jest zła. Szkopuł w tym, żeby jakiś teoretyk nie powtarzał, jak ktoś trafnie zauważył, frazesów, i nie szczuł małżonków by załatwiali sprawy przed sądem. Dzielnicowy by to lepiej wyjaśnił, ale niepoprawnie politycznie.
~milicja
2014-03-23 20:35:53
z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Ocena: 0
Legnicką Policję zaczął niszczyć debilll który nazywał siebie " królem " i ponoć nim był, a na łopatki rzucił esBek. I wydawało się że już bardziej legnickiej formacji zniszczyć nie można, a jednak co rok można więcej. A potem szybko czmych do na prokuratorka i tam "gangrenę" zasieje. Gratulacje komediancie !!!
~janek
2014-03-22 22:07:16
z adresu IP: (185.26.xxx.xxx)
Ocena: 0
Niech się lepiej za robotę wezmą a nie za lans by być lepiej postrzeganym przez społeczeństwo w kolejnych sondażach
~ojezu
2014-03-22 18:12:06
z adresu IP: (79.135.xxx.xxx)
Ocena: 0
kuźwa na ulicach ich nie ma, na interwencję trzeba czekać a oni walą do kościoła... debilizm, pic na wodę , udawanie roboty..aby się pokazać !
~HWD SB
2014-03-22 09:31:22
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: 0
eSBecki komendant - sztwany lis - za poprzedniego systemu inaczej gadałby z kościołem. A tu żeby utrzymać się na stołku nawet bękarta klechy awansuje
~TAURUS
2014-03-22 07:21:59
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: 1
Chory kraj. Ręce opadaj czytając coś takiego. Przepędzić tego Borowskiego. Kiego ch... on tam szuka.
~ank
2014-03-22 01:14:53
z adresu IP: (37.108.xxx.xxx)
Ocena: 0
jakie mamy ograniczone spoleczenstwo swiadcza powyższe komentarze. najwyższy czas żeby świat stanął na głowie. i żeby rozjaśniło się w głowach wielu ludzi. Brawo panowie policjanci
~alwaro
2014-03-22 00:46:32
z adresu IP: (217.98.xxx.xxx)
Ocena: 1
świat staje na głowie. Jak dobrze , że jestem na emce. Co oni jeszcze wymyślą, żeby pokazać ,że niby pracują. Z braku zajęcia proponuję wypastować buty, pobrać ŚPB i w patol pieszy .
~tito
2014-03-22 00:35:00
z adresu IP: (70.39.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nie mam juz sily na tych pseudo policyjnych idiotow
~Gonzo
2014-03-21 23:31:10
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 0
Zostawcie sprawy kościelne kościołowi,a policyjne policji.Przestańcie robić z policji parodie bo już cała Polska sie z nas śmieje!!!
~Obserwator
2014-03-21 23:03:28
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
i polucjanci też będą brali "co łaska"
~sąsiad
2014-03-21 22:32:05
z adresu IP: (84.234.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nie godzić się na seks z własnym mężem." pewnie lepiej z policjantem albo sąsiadem ....
~miki
2014-03-21 20:43:06
z adresu IP: (80.50.xxx.xxx)
Ocena: 0
W TVN pokazali" sprawność" legnickiej policji,gdyte te asy nie potrafiły zatrzymac złodziei nagranych przez pokrzywdzonego - właściciela sklepu. Gdy pokrzywdzony przekazał im nazwiska, to zgubili kartkę z danymi. Ale widocznie dla przełożonych tych patałachôw ważniejsze jest, by dawali " świadectwa wiary" niż bandziorom po łbie.
~policjant
2014-03-21 20:17:06
z adresu IP: (31.175.xxx.xxx)
Ocena: -1
Pytam się a gdzie świeckość Państwa i instytucji? Żenada w tej Legnicy
~solo
2014-03-21 17:54:30
z adresu IP: (83.28.xxx.xxx)
Ocena: 0
a może by tak np. policjant służył jako materac, to się nadaje tylko do śmiechu warte, brawo Panie Komendancie za pomysł
~kikola
2014-03-21 17:28:20
z adresu IP: (79.175.xxx.xxx)
Ocena: 0
ja pi...ole co za beton ta policja
~hft
2014-03-21 15:44:51
z adresu IP: (94.251.xxx.xxx)
Ocena: 0
To są jakieś jaja. Gdzie jest duma, honor tej formacji? Może jeszcze za ginekologa będą robić. Kto się stara poniżyć tą formację jak szmaty?
~KIEDY
2014-03-21 09:15:38
z adresu IP: (109.243.xxx.xxx)
Ocena: 0
MAJDAN
~harcownik
2014-03-21 08:39:35
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 1
Niech państwo okupacyjne nie walczy z rodziną .Niech obniży podatki .Ułatwi życie codzienne .Zboczeńców karze śmiercią .Czy w dawnych czasach były kursy nie .Naród trwał bo była polska rodzina silna .A teraz trwa wojna moralna z naroden ,rodziną .I trzeba ich indoktrynować na całego .