GAZPACHO (Koncert)

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-03-19 09:01 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

mat. prasowe

Z nieukrywaną radością zapraszamy na wrocławski koncert GAZPACHO!

Koncert odbędzie się 5 kwietnia 2014 o godz. 20.00 we Wrocławiu w  Sali Koncertowej Radia Wrocław

Pochodząca z krainy fiordów i ojczyzny Edwarda Griega, bardzo lubiana przez polską publiczność, grupa Gazpacho wystąpi 5 kwietnia 2014 r. Muzycy zespołu promować będą najnowsze wydawnictwo płytowe Demon, którego premierę zaplanowano w marcu.

Założony w 1996 roku sekstet z Oslo po raz kolejny zaprezentuje się przed polską publicznością. Gazpacho, jak wskazuje kulinarne określenie, to zimna zupa pełna warzyw i niespodziewanych ingrediencji. Zawsze nieprzewidywalna, smakująca za każdym razem inaczej. Muzyka sekstetu jest równie ciekawa, frapująca, pełna barw i po prostu... smakowita.

Od wydania w 2002 roku debiutanckiej EP-ki Get It While It's Cold (37°C), aż po ukazanie się w 2012 roku świetnego March of Ghosts akcje Gazpacho zwyżkują na muzycznej giełdzie. Dzięki nawiązaniu współpracy z Marillion (w 2003 roku Brytyjczycy zaproponowali debiutantom z Norwegii rolę supportu na trasie koncertowej promującej ówczesny krążek wyspiarzy Marbles) muzycy Gazpacho pokazali "na żywo" swój wielki muzyczny talent. W tym samym roku w sprzedaży ukazał się ich wydany własnym sumptem debiutancki album "Bravo". Rok później na sklepowe półki trafiło When Earth Lets Go. Jeden z utworów, Substitute For Murder, wyprodukował Steve Lyon (Paul McCartney). Pomimo świetnych recenzji i kolejnej trasy z Marillion, młodzi muzycy nadal nie podpisali kontraktu płytowego. Wyciągnięta po raz kolejny przez Steve'a Hogartha pomocna dłoń zaowocowała wydaniem pod skrzydłami Racket Records trzeciego albumu grupy Firebird (2005). Muzycy ruszyli w kolejną trasę koncertową, oczywiście z... Marillion.

Na kolejny krążek przyszło miłośnikom zespołu poczekać do 2007 roku. Wydany w lutym Night to w przeciwieństwie do trzech poprzednich płyt album koncepcyjny. Muzycy porzucili krótkie, zwarte formy muzyczne na rzecz rozbudowanej, wielowątkowej opowieści, o kojarzących się nieco z twórczością Kieślowskiego, zbiegach okoliczności, przypadkach, podróżach w czasie i przestrzeni.

Swoistym "opus magnum" w dyskografii zespołu jest wydana w 2009 roku znakomita Tick-Tock. Oparta na twórczości Antoine'a de Saint-Exupery opowieść zafascynowała nie tylko fanów, ale także krytyków. Nie było dla nikogo zaskoczeniem świetne przyjęcie także kolejnego albumu Norwegów Missa Atropos (2010). Pod banderą brytyjskiej wytwórni Kscope muzycy wydali koncertowy album London (2011) oraz znów bardzo dobrze przyjęty studyjny March of Ghosts (2012). "Podczas gdy Missa Atropos można uznać za typowy concept-album, March Of Ghosts przypomina bardziej zbiór krótkich opowieści. Pomysł polegał na tym, by główny bohater spędził noc w miejscu, gdy pojawiają się duchy i opowiadają swoje - niesamowite często - historie" - mówił po wydaniu płyty gitarzysta zespołu Jon-Arne Vilbo.

O najnowszej płycie Norwegów Demon, której premierę przewidziano na marzec 2014, tak wypowiada się na Facebooku Thomas Andersen: "album brzmi niesamowicie i jestem z tego [brzmienia] niezwykle dumny. Zawiera niezwykle introwertyczną, konfesyjną i nastrojową muzykę. To mieszanina wielu różnych stylów.

Pomysł na teksty oparty jest z kolei na treści manuskryptu, który odnaleziono w pustym mieszkaniu w Pradze. Odkryto, że zawiera różne wykresy i myśli człowieka, który twierdził że żył tysiące lat. Cały ten czas poświęcił poszukując źródła zła. Niewidzialnej ręki, która rządząc wydarzeniami, bezustannie sprowadza je na zły tor i doprowadza głównych bohaterów do obłędu, kusząc ich władzą i bogactwem. Ten człowiek twierdził, że był bardzo blisko siły, którą nazwał demonem. Uznał nawet, że go odnalazł. Tego, który chce zła. Manuskrypt był jego pamiętnikiem, my dopisaliśmy do niego muzykę i nagraliśmy ją.

Na tym albumie mamy przyjemność gościć geniusza akordeonu i różnych osobliwych instrumentów, Stiana Carstensena, który jest znany z zespołu Farmers Market. Zwróćcie uwagę na jego niebywałą wirtuozerię!

Symfoniczne brzmienia, skandynawska jakość muzyki oraz przejmujący głos Jana Henrika Ohme będą waszymi przewodnikami po pięknym świecie Gazpacho. Czy doczekamy się podczas wrocławskiego koncertu obecności demonów? Zobaczymy!

SKŁAD ZESPOŁU:
Jan-Henrik Ohme - voc
Jon-Arne Vilbo - g,
Thomas Andersen - kbds, progr
Lars Erik Asp - dr
Kristian Torp - bg
Mikael Kromer - viol, mdl

05.04 sobota
Wydarzenie: GAZPACHO - koncert
Organizator: ROCK SERWIS
Termin: 05.04.2014 (sobota)
Godzina: 20.00
BILETY: od 89 zł dostępne na eventim.pl. Salony EMPIK

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama