Chorzy odsyłani z kwitkiem, czyli spór o dializy we Wrocławiu

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2014-07-05 09:40 | Zmodyfikowano: 2014-07-05 09:46
A|A|A

Zdjęcie z archiwum www.prw.pl

Szpital wojskowy - chociaż dołączył niedawno do grona ośrodków transplantacyjnych - odsyła pacjentów z chorymi nerkami do pełniących całodobowe dyżury placówek przy Kamieńskiego lub Borowskiej. Zdaniem szefa uniwersyteckiej nefrologii i jednocześnie konsultanta krajowego Mariana Klingera, transportowanie chorych w stanie zagrożenia życia jest niebezpieczne. Profesor Klinger mówi, że przyjmuje chorych z wojskowego SOR mimo, że kontrakt z NFZ ma już przekroczony:
 Profesor Dariusz Patrzałek ze szpitala wojskowego przekonuje, że placówka jest zobowiązana do zapewnienia pełnej opieki pacjentom po przeszczepach, natomiast nie ma kontraktu na prowadzenie dializ:W tym roku szpital wojskowy wykonał kilkanaście przeszczepów nerek, za każdy zabieg NFZ płaci prawie 50 tysięcy złotych. Nieoficjalnie wiadomo, że zyski z tych zabiegów stały się źródłem niechęci do współpracy między ośrodkami transplantacyjnymi w mieście. 

Według szefa kliniki nefrologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Mariana Klingera w maju i czerwcu doszło do trzech takich przypadków, przywieziono pacjentów w stanie zagrożenia życia. To zdaniem profesora Klingera niezrozumiałe, bo wojsko ma własne aparaty do dializy.Profesor Dariusz Patrzałek ze szpitala wojskowego tłumaczy, że urządzenia nie zawsze są używane, ale muszą być w gotowości i nie mogą być przeznaczone dla pacjentów z SOR:Komendant Grzegorz Stoiński zapewnia, że nie ma mowy o narażaniu chorych na niebezpieczeństwo. Gdyby doszło do zagrożenia życia wykorzystanoby te urzadzenia.  Szpital wojskowy nie ma kontraktu z NFZem na dializy, stara się o podpisanie takiej umowy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama