ANGELUS od publiczności dla Pavola Rankova

Jan Pelczar | Utworzono: 2014-10-17 11:39 | Zmodyfikowano: 2014-10-17 11:42
A|A|A

W sobotę poznamy laureatów nagrody literackiej Angelus. Kto, z siódemki finalistów, otrzyma 150 tysięcy złotych i statuetkę - dowiemy się podczas sobotniej gali w teatrze Capitol. W tym roku po raz pierwszy przyznano też nagrodę publiczności, imienia Natalii Gorbaniewskiej.

Głosujący w internetowym plebiscycie wybierali między siódemką finalistów. Zwyciężyła doskonale znana z naszej anteny powieść słowackiego pisarza Pavola Rankova "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej"). Rankov otrzymał już za tę historyczną książkę Europejską Nagrodę Literacką i kilka prestiżowych nagród na Słowacji. Akcja powieści rozpoczyna się 1 września 1938 roku na jednym z basenów w Centralnej Europie. Trzech nastolatków - Czech, Węgier i Żyd rywalizuje o względy pięknej rówieśniczki, organizując zawody pływackie. Wyścig bohaterów, których połączyła młodzieńcza miłość, potrwa 30 lat.

Dziś jeszcze na naszej antenie kolejny odcinek zwycięskiej powieści. Jutro przyznana zostanie też nagroda dla tłumacza, w wysokości 20 tys. zł.

Pavol Rankov (ur. 16 września 1964 w Popradzie), słowacki pisarz, autor opowiadań i powieści.

Ukończył Uniwersytet Komeńskiego, gdzie również pracował jako wykładowca w katedrze bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Jako prozaik debiutował w 1995 zbiorem opowiadań S odstupom času (pol. Z perspektywy czasu) - teksty w tym zbiorze charakteryzuje wymieszanie realizmu z elementami fantastycznymi. Kolejne tomy opowiadań opublikował w 2001 i 2004. W 2011 ukazał się polski wybór utworów Rankova pochodzących z tych trzech książek, zatytułowany Bratysława jest mała. Pierwszą powieść Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) wydał w 2008, w 2011 ukazała się druga - Matky. Ma również w dorobku prace naukowe poświęcone komunikacji, przepływowi informacji i mass mediom. Za swoją pierwszą powieść otrzymał w 2009 roku m.in. Europejską Nagrodę Literacką oraz Nagrodę Czytelników dziennika "Sme".

Twórczość:
S odstupom času (zbiór opowiadań, 1995)
My a oni / Oni a my (zbiór opowiadań, 2001)
V tesnej blízkosti (zbiór opowiadań, 2004)
Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) (powieść, 2008)
Matky (powieść, 2011)

notka biograficzna - Wikipedia

W sobotę (18.10) wieczorem w Teatrze Muzycznym Capitol uroczysta gala dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Do finału jury wytypowało siedem książek, powieści autorów z Albanii, Czech, Polski, Rosji, Słowacji i Ukrainy - mówi przewodniczący jury Mykoła Riabczuk:

Jedynym Polakiem-finalistą tegorocznego Angelusa jest Wiesław Myśliwski z powieścią "Ostatnie rozdanie". Zwycięzca otrzyma 150 tysięcy złotych wraz ze statuetką. Po raz pierwszy w historii nagrody publiczność przyzna własne wyróżnienie w głosowaniu internetowym.

W finale Angelusa 2014 znaleźli się:

  1. Jelena Czyżowa, „Czas kobiet”, przekł. Agnieszka Sowińska /Wydawnictwo Czarne/ Rosja
  2. Ołeksandr Irwaneć, „Choroba Libenkrafta”, przekł. Natalia Bryżko i Natalia Zapór /Biuro Literackie/ Ukraina
  3. Ismail Kadare, „Wypadek”, przekł. Dorota Horodyska / Świat Książki/ Albania
  4. Wiesław Myśliwski, „Ostatnie rozdanie” /Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK/ Polska
  5. Pavol Rankov, „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” , przekł. Tomasz Grabiński /Książkowe Klimaty/ Słowacja
  6. Martin Šmaus, „Dziewczynko, roznieć ogieniek”, przekł. Dorota Dobrew /Książkowe Klimaty/ Czechy
  7. Jáchym Topol, „Warsztat diabła”, przekł. Leszek Engelking /W.A.B./ Czechy
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama