Wrocławski Budżet Obywatelski: Odbiory jeszcze w tym roku

Dorota Kuźnik | Utworzono: 2014-12-16 07:58 | Zmodyfikowano: 2014-12-16 07:59
Wrocławski Budżet Obywatelski: Odbiory jeszcze w tym roku - Fot. Wroclaw.pl
Fot. Wroclaw.pl

Pierwszy z projektów tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego ma zostać zrealizowany już niebawem. Jest to jedno z dwóch zadań, których ukończenie zaplanowano jeszcze w 2014 roku, mówi Bartłomiej Świerczewski z urzędu miasta:

Oprócz ogrodzenia chodnika, w projekcie zaplanowane jest również postawienie kilku ławek na terenie między ulicami. Miasto w tym roku chce zrealizować również drugą inwestycję, czyli progi zwalniające przy ulicy Paryskiej.

W przypadku pozostałych inwestycji, pozostajemy w stałym kontakcie z koordynatorami, mówi Świerczewski:

Do końca 2015 roku ma zostać zrealizowanych 89 projektów, które zwyciężyły w głosowaniu. Na budżet obywatelski w tym roku miasto przeznaczyło 20 milionów złotych.


Do WBO zgłoszono 483 projekty, z których 314 wzięło udział w głosowaniu. Listę wyników głosowania WBO 2014 podaje portal miejski Wroclaw.pl

Największa liczba głosów:

  • projekt nr 269 „Rowerowy Wrocław - bezpieczne trasy rowerowe w centrum” - 15 925 głosów
  • projekt nr 66 „Plac zabaw sportowo-rekreacyjnych dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 109 „Ogródek dla aktywnych szkolniaczków, na osiedlu Grabiszyn-Grabiszynek” - 8121 głosów
  • projekt nr 211 „Tereny sportowo-rekreacyjne dla mieszkańców Biskupina i Sępolna” - 7556

W sumie do realizacji przeznaczono 89 projektów, z czego 2 są na liście rezerwowej (projekt nr 185 i nr 444). Na realizację projektów WBO 2014 miasto przeznaczy 20 mln zł. Ze względu na kwoty realizacji podzielono je na 3 kategorie:

  • do 100 tys. zł – zakwalifikowano 61 projektów i są to wszystkie zgłoszone projekty,
  • do 500 tys. zł - zakwalifikowano 20 projektów,
  • do 1,5 mln zł - zakwalifikowano 6 projektów.

W ubiegłym roku podczas pierwszej edycji WBO głosowało 50 tys. osób – w tym roku 3 razy więcej i zgłoszono także dwukrotnie więcej projektów. WBO 2013 – to wybraliśmy w ubiegłym roku. Co dalej? Teraz wybrane projekty trafią do właściwych jednostek miejskich, które zajmą się ich wykonaniem. Szczegóły prac będą ustalane z liderami projektów i to oni będą mieli wpływ na ostateczni kształt każdej realizacji. Następnie rozpisane zostaną przetargi na wykonanie prac.

A tak wyglądała walka o WBO 2014:
We Wrocławiu pełna mobilizacja. Liderzy projektów zakwalifikowanych do Budżetu Obywatelskiego odwiedzali domy, sklepy i parki, aby zbierać podpisy. Niektórzy zatrudnili nawet celebrytów!

Aktywiści zaczepiają ludzi także na ulicy, bo uzbrojeni są w najważniejszą broń - laptopy. Ale zanim zagadywana przez nich osoba zgodzi się podać swój pesel i zagłosować, mali pomocnicy omawiają wymarzony plac zabaw. - Żeby była huśtawka, zjeżdżalnia piracka, piaskownica i czołg - wymieniają jednym tchem Adam i Paulina.

Izabela Folga-Fozińsk, liderka projektu ze Swojczyc - tego od zjeżdżalni pirackiej - równolegle prowadzi kampanię informacyjną, której głównym bohaterem jest stalowy, kolorowy kameleon. - To nasze logo. Mówi "wrocławianie, pomóżcie nam w zdobyciu głosów" - śmieje się Folga-Fozińska.

O głosy wrocławian walczyli także miłośnicy dwóch kółek zrzeszeni pod wspólnym projektem Rowerowy Wrocław (jak już wiemy, ich trud się opłacił). Cel - 10 kilometrów nowych ścieżek rowerowych w centrum miasta. Formę promocji wymyśliliśmy bardzo spontanicznie - tłumaczył ambasador projektu Jakub Nowotarski. - Zaczęliśmy od samych siebie - zrobiliśmy zdjęcia z napisem "Popieram projekt Rowerowy Wrocław". Później do akcji przyłączyli się znani ludzie, m.in. L.U.C, Maja Włoszczowska czy Lech Janerka - dodawał Nowotarski.

A jeszcze później na portalach pojawiło się tysiące zdjęć "zwykłych" wrocławian. I tu kolejny pomysł - stworzyć portret miejskiego rowerzysty. Profesjonalna sesja trwała kilka dni. I tak na fotografiach pojawiła się biolożka, wizażystka, student, czy farmaceutka. A za aparaty chwycili Hania Tomasiewicz i Piotr Spigiel. - Byłem zdziwiony, jak wielką ludzie czują więź ze swoimi rowerami - mówił Spigiel. 

ZOBACZ: WBO 2014. Marzycie o nowych chodnikach i boisku do...hokeja na trawie

Na Muchoborze Wielkim trwała za to walka informacyjna. Projekt zakłada budowę boisk wielofunkcyjnych, ale także ścieżki zdrowia, terenu rekreacyjnego. Paweł Kłaczek, lider, wierzył, że informacja znowu pomoże, więc wspólnie ze znajomymi plakatował i wkładał ulotki gdzie tylko może - sklepy, słupy ogłoszeniowe, a nawet samochody.  - W zeszłym roku udało się - powstał plac zabaw dla dzieci przy ul. Stanisławowskiej.

Na Brochowie walka o głosy na remont powstałej na początku XX wieku wieży ciśnień. Na co dzień zamknięta, niedostępna dla mieszkańców, teraz zdradza swoje sekrety. Zdaniem liderów projektu to najlepszy pomysł na promocję - pokazanie na żywo co i dlaczego warto zrobić. Jest również poczęstunek, napoje oraz lekcja historii.

Krystyna Brzuska-Żółkowska mieszka w pobliżu wieży 60 lat i tak wspomina moment z przed prawie półwiecza - awarię zbiornika na wodę: - W oczach dziecka to była katastrofa. Zapamiętałam to jako niebywałe wydarzenie - ratowanie tej wieży.

Co ciekawe, na Brochowie zgłoszono 9 projektów, które walczyły o pieniądze z WBO. Jednak nie było podbierania sobie głosów. Liderzy spotkali się, aby zrobić prawybory.

Wspólnie zadecydowaliśmy, które zadania są ważniejsze i razem walczymy o trzy projekty - mówiła Justyna Osadnik, Inicjatywa Made In Brochów. - Nasz odpadł, ale nie będziemy za nim płakać, promujemy trzy projekty. Nawet jak nie wyjdzie, myślę, że to będzie wspaniała lekcja obywatelskiej postawy.

A jak jest w innych dolnośląskich miastach?
Głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego w Wałbrzychu zakończyło się 10 września. Wcześniej wałbrzyszanie zgłosili 100 propozycji. Drogą internetową napłynęło 5 tysięcy głosów. Prawdopodobnie więcej będzie ich w listach tradycyjnych oraz na specjalnych kartach, które wrzucano do urn w wielu dzielnicach Wałbrzycha. Liczenie głosów potrwa jeszcze około tygodnia. Wałbrzyski budżet miejski to 5 milionów złotych - 3 miliony zł na projekty lokalne i 2 miliony zł na projekty ogólnomiejskie. Podział funduszy na poszczególne dzielnice uzależniony jest od liczby mieszkańców.

Budżet obywatelski Świdnicy na 2015 rok to 3,6 mln zł. W głosowaniu mogą brać udział mieszkańcy, którzy ukończyli 16. rok życia. Miasto podzielono na siedem okręgów, będą wystawione specjalne urny przy komisjach wyborczych. Zlokalizowano je bibliotekach przy Franciszkańskiej i Kraszowickiej gimnazjach nr 1,2,3,4, szkołach podstawowych nr 1 i 4 oraz Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Westerplatte i w urzędzie stanu cywilnego przy Armii Krajowej. Głosowanie potrwa trzy dni od piątku 26 września od godz 15 do niedzieli 28 września do godz. 18.00.

Około 200 wniosków wpłynęło do budżetu obywatelskiego Jeleniej Góry na rok 2015. Wynosi on 1,5 mln zł. Do 24 wrześnie potrwa weryfikacja propozycji, a głosowanie od 29 września do 12 października. Kilka dni później zwycięskie projekty zostaną wpisane do budżetu miasta. Głosować może każdy mieszkaniec Jeleniej Góry wpisany do rejestru wyborców, a także jeleniogórscy studenci niezameldowani w Jeleniej Górze, ale studiujący w mieście - na podstawie legitymacji studenckiej, oraz pełnoletni uczniowie jeleniogórskich szkół średnich - za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej. Głosować będzie można na stronie internetowej Urzędu Miasta za pomocą interaktywnego formularza oraz w specjalnych punktach Urzędu Miasta przy Placu Ratuszowym, przy ul. Sudeckiej i Ptasiej 2. Głosować można będzie również w Jeleniogórskim Centrum Informacji przy ul.Bankowej oraz w filiach Książnicy Karkonoskiej. Marek Waligóra

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.