Na operacje jeździmy do Czech, ale płaci polski NFZ

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2015-01-26 07:59 | Zmodyfikowano: 2015-01-26 08:29
A|A|A

fot. jaskra.org.pl

Za zabieg u naszych południowych sąsiadów zdecydował się między innymi Ireneusz Motyl z Wrocławia - pojechał na wydawałoby się wstępne badania, wrócił...zoperowany. - Po kilkukrotnych badaniach stwierdzono, że na prawym oku mam wyraźną zaćmę. Spytano mnie, czy chciałbym ją usunąć i czy jestem przygotowany na to finansowo. Zapytałem kiedy mógłby się odbyć zabieg. Usłyszałem - zaraz! I tak było - opowiada pacjent.

Na razie w regionie niewiele osób skorzystało z refundowanych operacji za granicą - do dolnośląskiego NFZ wpłynęło niewiele ponad 20 wniosków o zwrot kosztów zabiegu. (fot. Wikimedia Commons)

- Mamy złożonych 24 wnioski, w tym 21 na zaćmę. 6 decyzji jest podjętych, 4 w podpisie. Zanim się skorzysta trzeba dostać skierowanie i zorientować się, jaki jest czas oczekiwania w Polsce. Jeżeli on nam nie odpowiada, moż3emy wybrać się do krajów UE. Tam płacimy z własnej kieszeni, po czym wracamy i ubiegamy się o refundację. Jeżeli jest dostarczona pełna dokumentacja, w ciągu miesiąca jesteśmy w stanie wniosek rozpatrzeć i dać pieniądze. Za zaćmę kwota uśredniona to 2,2 tys. zł. - mówi rzeczniczka dolnośląskiego NFZ Joanna Mierzwińska.

Jeśli więc, na przykład, u czeskich okulistów zapłacimy nawet 3 tys złotych, to tak na prawdę zabieg będzie nas kosztował 800 zł. Specjaliści są pewni: wniosków będzie więcej. Zagraniczne kliniki zaczynają kusić polskich pacjentów. W jednym z wrocławskich supermarketów czeska klinika ustawiła specjalne stoisko i zachęca do skorzystania ze swoich usług. - Ludzie są zainteresowani, ale podchodzą z niedowierzaniem i biorą ulotki. Z zabiegu skorzystało 10 osób. Wyjazd jest przed 8, powrót 0- o 16-17. 30 stycznia można mieć zabieg - mówi przedstawicielka kliniki.

Sprawdzamy kolejki w dolnośląskich ośrodkach, które robią zabiegi na NFZ. - Najwcześniejszy termin to kwiecień/wrzesień 2016 w Karkonoskim Centrum Medycznym albo Polskim Centrum Zdrowia we Wrocławiu. Pozostałe to już lata 2017, 2019, 2020 itd, a w Dzierżoniowie nawet 2023.

U Czechów natomiast prawe od ręki - dlaczego tam jest to możliwe, a u nas nie? Piotr Karniej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: - Proszę zwrócić uwagę, że polskie szpitale mają tak odległe terminy nie dlatego, że nie mają możliwości, tylko dlatego, że nie mają finansowania z NFZ. Natomiast drugą ręką fundusz płaci te same pieniądze innym podmiotom zagranicznym za tych samych pacjentów. (fot. Mikleman/CC/Flickr)

Specjaliści są pewni - pacjenci będą coraz częściej korzystać z zabiegów. Wrocławian, który ma to już za sobą mówi, że nie ma bariery językowej. - Dajemy radę, poza tym przy zabiegu jest pani, która wszystko tłumaczy - opowiada. Niektóry wrocławskim okulistom medyczne podróże pacjentów się nie podobają. - Pani doktor ze szczegółami wypytała, jak długo czekałem, gdzie to się odbyło. Przy wyjściu usłyszałem - oczy z Wrocławia lubią być leczone we Wrocławiu.

Posłuchajcie materiału:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~robert
2017-06-28 21:26:33
z adresu IP: (77.253.xxx.xxx)
Ocena: 0
Warto korzystac jak jest opcja. Babcia tez pojechala do Czech do Lexum na operacje zacmy. Wszystko poszlo super, jeden dzien i pozbyla sie problemu. Dojechalismy do Krakowa i dalej wszystko zapewnione. Ja tez jechałem, jako osoba towarzyszaca, nie bylo z tym problemu.
~Komentarz został usunięty
2016-09-15 12:59:55
z adresu IP: (37.98.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2016-05-13 17:26:53
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2016-03-08 14:08:10
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2016-03-08 13:46:16
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Ryszard P.
2015-12-16 12:12:22
z adresu IP: (85.167.xxx.xxx)
Ocena: 0
Witam Bardzo prosze o informacje odnosnie zabiegow zacmy w Nachodzie. Jak to zalatwic , gdzie ,kontakt tel. itd. Z gory dziekuje. Pozdrawiam. Ryszard.
~Janina
2015-07-20 10:27:46
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 1
W jeleniogorskim szpitalu to 2013 rok okulistyka ma brak nawet srodkow do znieczulania brak slow pieniadze nfz rozplywaja na badania przesiewowe iwyznaczanie odleglych terminow
~janina
2015-06-10 12:51:34
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 0
jak mam sie dostać do tej kliniki w nachodzie jak ktoś wie prosze o wskazówki na meila a co do naszych lekarz i ich beztroski ze mozna poczekać to jak tak dalej pójdzie to będą mieli gabinety ale pacjentów już nie bo wyjedziemy leczyć się za granice
~nick
2015-03-21 09:56:13
z adresu IP: (95.41.xxx.xxx)
Ocena: 1
"Przy wyjściu usłyszałem - oczy z Wrocławia lubią być leczone we Wrocławiu." Proponuję tej okulistce wizytę u psychiatry.
~Sloneczko
2015-02-02 20:23:19
z adresu IP: (77.114.xxx.xxx)
Ocena: -1
Wstyd mi jest za naszych rzadzacych,ale takie kolejki ich nie dotycza,OSLY rzadowe maja swoje korytka lecznicze oby kiedyś nie dostali odleżyn!!!!!!!!!!!!!!!!Dzieki sąsiadom ze nas lecza.Pozdrawia wszystkich BABCIA..Pa pa.
~Sławek
2015-01-27 20:01:39
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: -3
To coś niesamowitego ! Brak pieniędzy z kontraktów powoduje , że szpitale nie są w stanie przeprowadzić w normalnym terminie zabiegu. Zrób go za granicą i ten sam NFZ w miesiąc odda kasę . No to jest absurd ponad absurdy. Cholera no Orwell się kłania i to w pas !!!
~eutanazja
2015-01-26 20:38:46
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 1
Pod rzadami PO-PSL znacznie wydłużyły sie czasy oczekiwania do wielu specjalistów. Dużo pacjentów nie dożyje Popierraj PO czynem i umieraj przed terminem!
~zen
2015-01-26 16:01:12
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 0
A czy może ktoś sie orientuje czy endoproteze kolana można w taki sam sposób spróbować załatwić? A czy faktycznie nfz zwraca kasę? Bo jak znam życie to będą robić wszystko aby nie wypłacić albo jak najdłużej przeciągnąć wypłatę.
~paczam na to!
2015-01-26 14:47:49
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
"Jeżeli jest dostarczona pełna dokumentacja, w ciągu miesiąca jesteśmy w stanie wniosek rozpatrzeć i dać pieniądze."... Czyli nie ma szans na odzyskanie pieniędzy od NFZ, bo zawsze będzie brakowało jakiegoś papierka. Biurokracja w Polsce to jest totalne DNO!
~Oko
2015-01-26 12:26:05
z adresu IP: (83.29.xxx.xxx)
Ocena: 1
Miejscowość Nachod, klinika Visus
~Qba
2015-01-26 12:16:27
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jak nazywa się ta klinika i gdzie się znajduje?
~naan
2015-01-26 11:26:56
z adresu IP: (15.203.xxx.xxx)
Ocena: -4
Moglabym dostać namiary na tę klinikę? (może ktoś ze słuchaczy dostał ulotkę?, ew. w którym supermarkecie je rozdają??)
~rence_precz
2015-01-26 09:09:48
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 1
"jesteśmy w stanie wniosek rozpatrzeć i dać pieniądze" - jakie DAĆ, jakie DAĆ?? Chyba zwrócić, bo jedynymi osobami, które dają pieniądze to są podatnicy. Państwo je tylko oddaje, bądź rozpuszcza (bardziej prawdopodobne).
~CHORY
2015-01-26 08:37:14
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 3
DZIKI KRAJ