Światowy Dzień Transplantologii. Drugie życie dzięki dawcom

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2015-01-26 14:11 | Zmodyfikowano: 2015-01-26 14:25
Światowy Dzień Transplantologii. Drugie życie dzięki dawcom - Na zdjęciu pani Krystyna Pawłowska z synem
Na zdjęciu pani Krystyna Pawłowska z synem

26 stycznia to ogólnopolski dzień transplantacji. W całym kraju w ubiegłym roku wykonano półtora tysiąca przeszczepów. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest w czołówce ośrodków które przeszczepiają nerki. W placówce przy Borowskiej wykonano ponad 50 takich operacji. Niestety, nadal mało jest przeszczepów od żywych dawców. W 2014 roku udało się to tylko 3 razy, ale jest szansa że będzie ich więcej - liczy na to koordynator dr Paweł Chudoba.

- Jak widać ze statystyki, ta liczba niestety nie rośnie. Zachętą dla par dawca-biorca jest jednak wprowadzenie przeszczepów z użyciem laparoskopu, co pozwala na szybszy powrót do zdrowia i jest mniej obciążające dla dawcy - mówi dr Chudoba:

Wątpliwości nie miała 51-letnia Krystyna Pawłowska, która właśnie szykuje się do oddania nerki dla swojego syna. - Otrzyma drugie życie. Zastanawiałam się, bo to poważna decyzja, ale miałam cienia wątpliwości. Jeżeli mogę pomóc i stan mojego zdrowia pozwala na ten zabieg, to chyba każdy na moim miejscu postąpiłby podobnie - tłumaczy kobieta:

We Wrocławiu nerki przeszczepiają także dwa inne szpitale, przy Weigla i Kamieńskiego. Szpital przy Borowskiej miał też w ubiegłym roku 5 udanych przeszczepów wątroby.

Reklama