Sąd nie oddał dzieci rodzinie z Wałbrzycha (POSŁUCHAJ)

Michał Wyszowski | Utworzono: 2015-02-04 16:13 | Zmodyfikowano: 2015-02-04 16:18
A|A|A

fot. Michał Wyszowski (Radio Wrocław)

Odebrana w grudniu przez urzędników piątka dzieci państwa Smykowskich nie wróci na razie do domu. Taką decyzję podjął dzisiaj wałbrzyski sąd. Jednocześnie skierował rodziców na warsztaty umiejętności wychowawczych. Wnioskował o to Rzecznik Praw Dziecka, który po nagłośnieniu sprawy przez media, stał się uczestnikiem postępowania. Adwokat rodziny Maciej Mataczyński, mówi, że sąd działa asekuracyjnie.

Według Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zdrowie i życie odebranych dzieci było zagrożone. Według rodziców, żyjących w nielegalnie zajętym pustostanie, nikt takiego nie miało miejsca. Angelika Smykowska jest decyzją załamana. Mówi, że w domu jest przeraźliwie cicho. W dodatku dwójka maluchów po prawie dwóch miesiącach pobytu w domu dziecka trafiła do… szpitala.

W najgorszym dla rodziców scenariuszu dzieci będą w placówce jeszcze kilka miesięcy. Urzędnicy odebrali dzieci na początku grudnia. O sprawie poinformowaliśmy jako pierwsi (KLIKNIJ I CZYTAJ WIĘCEJ). O skierowanie Angeliki i Mariusza Smykowskich na warsztaty umiejętności wychowawczych wnioskował Rzecznik Praw Dziecka. Sąd przychylił się do tego wniosku, uznał, że takie szkolenie pomoże rodzicom w zrozumieniu swoich funkcji rodzicielskich. Angelika Smykowska jeszcze przed decyzją sądu, w ubiegłym tygodniu rozpoczęła takie warsztaty. Zgodnie z dzisiejszym orzeczeniem, rodzice mają tam chodzić razem i co miesiąc składać sądowi sprawozdanie.

Na razie nie został wyznaczony jeszcze termin kolejnej rozprawy. Adwokat rodziny Maciej Mataczyński mówi, że dla sądu kluczowym dokumentem w tej sprawie będzie opinia Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsulacyjnego. Rodzice i dzieci zostali już przebadani w drugiej połowie stycznia. Opinia ma być gotowa w przeciągu najbliższych, kilku tygodni.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Komentarz został usunięty
2016-08-15 17:21:36
z adresu IP: (91.203.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Elżbieta
2015-11-15 10:49:17
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ośrodek diagnostyczny napisze taką opinię jaka będzie im potrzebna jesli nie będą chcieć oddać to opinie podpasują do orzeczenia tak jest niestety w naszym kraju
~alicja
2015-02-17 19:02:06
z adresu IP: (83.154.xxx.xxx)
Ocena: 0
sad wie co robi ci rodzice nie sa w stanie wychowac tej gromatki .to nie ich wina to wina sytuacji w polsce trzeba im pomuc bo problem jest wielki a sami rodzice sobie nie poradzom sa jeszce mlodzi mam nadzieje ze ta pani zaprzestanie wydawania na swiat nastepne potomstwo dla biedy nie dla niej bo jest nieswiadoma jaka krzywde psychiczna wyrzadza tym dzieciom.pani kochana naucz meza kidy moze albo wysterizju go bo to ruwnierz i jego wina nie zapewniajac rodzinie podstawowych warunkow bo to co zarobi to niestety 7-osobowa rodzina nie przezyje .w zyciu nie tylko sex ale i odpowiedzilnosc zo sex ....
~kinia
2015-02-16 20:39:42
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 0
chyba ci co nie maja dzieci albo sami bogacze
~kinia
2015-02-16 20:38:11
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: -1
co za glupki to pisza
~marzenadioniziak
2015-02-06 07:38:44
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -6
a te głupie komentarze to pisząludzie bez serca zastanowcie się trochę
~marzenadioniziak
2015-02-06 07:37:30
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -6
do zabrania to piersi są wszyscy ale nie wiedzą co się dzieje w organiżmie dzieci
~marzenadioniziak
2015-02-06 07:35:14
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -5
jakby nie patrząc dziecko bez względu jakaby niebyła rodzina to i tak przy matce i ojcu najlepiej
~marzenadioniziak
2015-02-06 07:33:46
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -6
a gdzie dobro dla dzieci?
~Kornel
2015-02-05 10:59:15
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: 14
No to się porobiło!!! Dzieci nie ma to z czego wziąć na chlańsko hehehe. Pora robić nowe pacholęta. Dziecioroby bez mózgu i strachu o jutro. Tylko pozazdrościć beztroski i nieodpowiedzialności pani Andżelo
~skryty
2015-02-05 05:41:03
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 18
dobre sobie bardzo dobrze że nie oddali dzieci tatuś jak siedział mamusią chodziła na balety i szukała wrażeń w starym barze Malibu a dzieci zostawiala ze znajomymi ci co znają ta rodzinę wiedzą że opie ką i sąd postąpili bardzo słusznie. Brawa dla pracowników socjalnych więcej takich interwencji. o
~Maria
2015-02-05 05:40:13
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: 17
Po co ta afera? Społeczeństwo musi wychowywać cudze patologiczne dzieci bo rodzice powinni nazywać się Królikowscy a nie Smykowscy.Tatulek jęczy,że musi układać kostkę brukową i nie starcza kasy na 8 osobową rodzinę! W dodatku pijaństwo i papieroski . A gdzie antykoncepcja? Do trzydziestki walną jeszcze z piątkę dzieci. Każdemu jest ciężko nawet z jednym dzieckiem a z szóstką??? I tylko słyszę -daj! daj! Bo mi się k.... należy ! Biedne dzieci skazane na dziadostwo przez patologicznych i prymitywnych rodziców ale za to jakich płodnych !!!
~Ala
2015-02-05 00:24:12
z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Ocena: 19
Eh... czytam te wszystkie artykuły o tej sprawie i jednak nie mogę się doczytać czemu nikt nie wspomiał o 6 dziecku matki. Jakby potrafiła się zająć swoimi dziećmi to by jej nie odebrali ich. Kto zna tą rodzinę to wie, że lepiej im będzie daleko od rodziców.
~irenka
2015-02-04 23:31:06
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 12
teras najlepiej byc alkocholikem to sie nie czepiaja jeszcze daja wyremontowane mieszkania i nic nie robic opieka da na wszystko
~zażenowana
2015-02-04 22:15:58
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 11
Dziecią bedzie lepiej z dala od matki która nie potrafi zająć sie nimi tak jak powinna picie zabawy imprezy a dzieci to tylko karta przetargowa do brania pieniędzy itd. od mopsu , jak za mało no to sobie zrobi nastepne dziecko . I tak kółko sie zamyka może by tak lekarze takim kobietą jajniki podwiązywali po pierwszej 2 dzieci żeby to potem nie wyglądało jak fabryka dzieci . rodzice niech sie teraz zastanowią co robili nie tak i zaczna cos zmieniać bo pieniądze na utrzymanie dzieci dostają pośrednio od nas płatników podatków bo z tego są te pieniądze .
~agent xxx
2015-02-04 22:08:40
z adresu IP: (143.176.xxx.xxx)
Ocena: 12
Znam ich :) i popieram sad lepiej umiescic dzieci w placowce domu dziecka , niz mieszkac z ćpunką i alkocholikiem , proszę was bez głupich kometarzy jacy oni poszkodowani jak cieszko pracuje a tak naprawde tylko zeruja na opiece spolecznej, bo im sie nalezy. dzieci szkoda ,ale tam wyrosnom na dobrych ludzi :) znam kilku sa porzadnymi walbrzyszanami .
~Tomasz
2015-02-04 21:19:25
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: 1
Sąd musi postępować zgodnie z procedurami które niestety są długie i skomplikowane .Szkoda ,że laicy nieznający rodziny i jej warunków mieszkaniowych oraz bytowych tak ostro ją krytykują .Ciekawe jak każdy z krzyczy czułby się na miejscu ojca dzieci który ciężko pracuje po 10 czasami 12 godzin układając kostki brukowe aby zarobić na żonę i dzieci i okazuje się ,że to jednak mało odbiera mu się kochane dzieci i jeszcze traktuje jak przestępce .Rodzina w której nie ma przemocy dzieci nie chodzą głodne są zadbane jak widać uśmiechnięte i pełne energii nagle zostaje rozdzielona ponieważ pracownik socjalny pragnie podnieść swoje ego i udowodnić jak dużą ma władzę i ,że rodzina jeśli nie będzie jej słuchać straci dzieci na dobre .Ciekawe czy Pani socjalna i asystentka już wybrały zawodową rodzinę zastępczą która na tych dzieciach zarobi .....Obie Panie powinny ponieść karę z bezpodstawne wezwanie zespołu reanimacyjnego podczas interwencji bo ta karetka w tej samej chwili mogła komuś innemu uratować życie .Ludzie zastanówcie się nad tym co piszecie i jakbyście czuli się na miejscu tych rodziców .Niektórym rodzinom czasami trzeba pomóc odbić się od dołka, w którym się znalazły a nie jeszcze je krytykować i szykanować .Każdemu z nas może zdarzyć się sytuacja patowa oby tych którzy wydają wyroki nigdy to nie spotkało chociaż może wtedy zastanowiliby się nad sobą .Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień .....
~Superboy
2015-02-04 20:59:50
z adresu IP: (37.31.xxx.xxx)
Ocena: -2
No i dobrze, może będzie mniej patosow
~buuuhaahaa
2015-02-04 20:57:42
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 7
bardzo dobrze ze nie oddał sąd dzieci teraz to biega i reportarze jakies nie potrzebne robi . popieram ta babke z opieki jak sie nie umie zaopiekowac to tak sie dzieje . robic sie nie chce to lepiej niech panstwo daje rodzinne itp do roboty a nie biednych ludzi nachodzi hahahahahahahahah bezmuzgi zaj.......e !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~aniks
2015-02-04 20:26:19
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 9
oczywiscie wina urzednikow lepiej w patologi zyc dzieciom
~boss
2015-02-04 19:12:46
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: -15
Ileż to już razy urzędnicy uważają, gdzie będzie lepiej dzieciom, a potem jak zwykle dzieci lądują na ulicy dzięki ich pseudo mądrość
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.