Czernica: 90 tys. zł nienależnych diet do zwrotu. Kto zawinił?

Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2015-03-25 07:18 | Zmodyfikowano: 2015-03-25 07:30
A|A|A

fot. YouTube/TV Lokalna MiniRegion

Regionalna Izba Obrachunkowa, Izba Skarbowa i prokuratura zajmują się sprawą nadużyć finansowych w radzie niewielkiej gminy Czernica - jak wynika z  informacji Radia Wrocław, do radnych trafiają właśnie zawiadomienia o konieczności zwrotu nienależnie wypłaconych diet z dwóch poprzednich kadencji. Radni wspólnie mają zasilić budżet niebagatelną kwotą... 90 tys. zł.

Z dokumentów i wyliczeń urzędowych wynika, że rajcy z Czernicy mają do zwrotu kwoty od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Sprawa dotyczy 10 byłych i obecnych radnych. Rada liczy 15 rajców.

Posłuchaj całego materiału:

W Czernicy już mówi się o wielkim skoku na kasę, jaki wykonali radni gminy. Z przepisów jasno wynika, że w gminach poniżej 15 tysięcy mieszkańców diety radnych mogą wynieść maksymalnie ponad 1300 zł. Tymczasem w ostatnich latach w tej podwrocławskiej gminie dochodziło do sporych nadużyć. Z wyliczeń urzędu wynika, że radni dostawali, w niektórych przypadkach grubo ponad tę kwotę.

Wójt Czernicy, Włodzimierz Chlebosz (na zdjęciu) sprawę odkrył wypłacając radnym diety w styczniu: - Wydawały mi się zbyt wysokie - mówi Chlebosz.

Dlaczego zbyt wysokie? Bo niektóre sięgały blisko 2 tys. zł miesięcznie a to dużo, bo na przykład dieta radnych w podobnej do Czernicy, gminie Żmigród to niecałe 800 z. Z kolei 2,5 tys. zł zarabiają radni sejmiku województwa dolnośląskiego. W Czernicy zatem wójt sprawdził dokumenty i złapał się za głowę... - Po prostu referat finansów przez wiele lat wypłacał do limitu tego wyższego, a nie tego, który wychodzi z ustawy - tłumaczy wójt.

Pytanie, kto zawinił pozostaje otwarte, bo radni mówią otwarcie i szczerze - rozumiemy, pieniądze trzeba zwrócić, ale to nie nasza wina.

Katarzyna Moroz i Piotr Zakręta:

"Oczywiście nie ma o czym mówić. Pieniądze są do zwrotu i nie zamierzamy brać czegoś, co nam nam się nie należało. Wcale nie zamierzamy zatrzymywać pieniędzy publicznych"

fot. Czernica.pl

Poza tym pojawia się tu oczywiście wątek polityczny. Wójt, Włodzimierz Chlebosz nie ma większości w radzie i jego skrupulatne sprawdzanie listy płac radnych zostało odebrane negatywnie. Radni pytają dlaczego nikt z nimi otwarcie o takim problemie nie porozmawiał: - Nie mamy oficjalnej informacji z urzędu. Nie wiemy o jakie kwoty i o których radnych chodzi. My nie wiemy czy i ile pieniędzy musimy zwrócić - mówi jeden z radnych. 

Wójt Czernicy zapewnia, że nie o zemstę polityczną tu poszło: - To nie jest żadne karanie. Po prostu wykrycie sytuacji, która jest niezgodna z prawem i trwała przez lata. To nie jest kara dla radnych.

Przepisy na pewno znać powinni urzędnicy, zwłaszcza odpowiedzialni za publiczne pieniądze - coś jednak poszło nie tak. Włodzimierz Chlebosz zapewnia, że będą konsekwencje nie tylko dla radnych - Nałożyłem kary pracownicze i zobaczymy jak będzie rozwijała się sytuacja - dodaje.

Skarbnik gminy na oficjalnej stronie internetowej Czernicy zapewnia w krótkim opisie:

Tu pieniądze publiczne się rozeszły. Prawo powinni jednak też znać radni, którzy w radzie Czernicy zasiadają już po raz kolejny: - Większość mojego czasu poświęcam na sprawdzanie przepisów, żeby już więcej takich sytuacji nie było. Dla mnie to była przyjemność, że coś robiliśmy dla mieszkańców. Teraz robi się z nas osoby, które dorobiły się na pieniądzach publicznych. Nieznajomość prawa nie zwalnia nas z obowiązywania go. Jesteśmy jednak radnymi a nie prawnikami. Wójt ma dwóch prawników na etacie - mówią radni. 

Sporo do powiedzenia będą tu mieli pracownicy izby obrachunkowej czy prokuratura, która musi ustalić kto poniesie największe konsekwencje za tę sytuację. 90 tys. to sporo jak na Czernicę. Wójt deklaruje współpracę: - Będą przychodzić i rozmawiać o możliwości zwrotu i możliwości rozłożenia długu na raty - mówi wójt. 

Pytanie czy radni skrzętnie otworzą portfele, bo na razie sprawdzają czy kwoty się zgadzają z ich wyliczeniami: - Kwoty są odmienne od tych, które na podstawie PIT-ów mogę sobie wyliczyć. To mnie niepokoi, bo dalej są jakieś nieścisłości - mówi Katarzyna Moroz.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~?!!
2016-08-11 10:53:41
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
Mistrzem mieszania jest zapewne jak zwykle P. Gróbarczyk
~???
2016-02-01 18:49:27
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 0
jak to jest, że na tym forum ta sama osoba raz nazywa sie "kasia", innym razem "głos z gminy", jeszcze innym "Cernica górą"? Albo raz "teo", raz "franek"? Podkręcasz temat, czy nudzisz się, bo niemożliwe, że wierzysz w te bzdury które wypisujesz?
~teo
2015-03-27 19:43:39
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 0
panie wójcie grzebnoł pan pantykiem w gownie niech pan to opanuje bo inczej czarno to widze
~głos z gminy
2015-03-27 10:23:59
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 2
Brawo Chlebosz!!!! Zasiedziało się towarzystwo. Podobno pan J. podsuwał papiery do podpisu z tekstem: podpisuj bo jak nie, to gdy zostanę wójtem to cię zwolnię z pracy!!!! Kandydatem na wójta był niemal pewnym, więc ludzie ze strachu podpisywali. Na szczęście wójtem nie został....
~jogi
2015-03-26 21:24:54
z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Ocena: -3
Chcieliście Chleboszka to macie. Zrobił rozpierduchę, a to dopiero początek. Na zebrania nie przychodzi a jak już to na chwile bo ma ważne inne sprawy. Chyba 0,7 w lodówce. Od dwóch tygodni nie mogę się do niego dostać. A ta jego sekretarka z pomalowanymi zębami mi mówi że on jest zajęty bardzo, ciekawe czym? Teraz się słyszy że ma dwóch asystentów zatrudnić, ciekawe po jakiego grzyba? Odpowiecie mi chleboszki??? Pewnie komentarz się nie ukaże bo psl ma w tym radiu swoich.
~Gajkow, ul.Piaskowa
2015-03-26 10:23:15
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 0
Drogi nie robia, swiatla tez bynajmniej w Gajkowie na ul.Piaskowej, stary wojt powiedzial za 10 lat, mieszkam juz 6ty rok i co, nic, a co na to powie nowy wojt ??? Powie tez pewnie za 10 LAT, TO JA JUZ NIE DOCZEKAM??? Na cieple pensje sie ma...jaka ta Polska nadal skorumpowana!!!,
~Cernica górą
2015-03-26 10:04:29
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 2
Chlebosza dobrze znamy z urzędu marszałkowskiego, wiemy, co potrafi. Radni mu dali niską pensję, to on im odpłacił. A raczej to oni zapłacą. A to dopiero początek rachunków. Głupota, bo polityczny pociąg Chlebosza odjechał, do wielkiej polityki nie ma już szans wrócić, zmieniła się konstelacja. Dostał stanowisko w UM po Drabie, który podpadł Temidzie, a potem nikomu nie zależało, by go wywalić, bo taki słaby członek zarządu, jak on, wszystkim był na rękę. Teraz starosta, ci, Włodziu, żyć nie da.
~Mieszkaniec
2015-03-26 06:58:37
z adresu IP: (83.12.xxx.xxx)
Ocena: -3
A poszło o to że Wójt chciał więcej zarabiać. 6tys to za mało. 10tys mialo byc bo we Wrocławiu żyło sie za 12. Rada powiedziała niego ja wam pokaże...
~inny
2015-03-26 05:39:44
z adresu IP: (89.171.xxx.xxx)
Ocena: 1
wyjaśnienia są dwa. albo są złodziejami albo głupkami. Pierwsze wyjaśni prokurator, drugie wyborcy (szkoda ze dopiero za 4 lata).
~wyjebane mam
2015-03-26 00:47:28
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dokończcie drogę do TOYOTY zebyśmy mieli jak do pracy jezdzić. Siedzicie na dupach i w stołki pierdzicie. Swoją drogą... wszyscy wiemy kto, kiedy i komu w pierwszej kolejności podnosił diety.A potem gromadka za nim biegala. Bo jak wszyscy to wszyscy. To też teraz wszystkim laczka i ulice sprzątać.
~Mieszkaniec
2015-03-25 22:05:28
z adresu IP: (83.12.xxx.xxx)
Ocena: 2
Sami ich wybraliście. Złodziei. Teraz nowy wójt przejmuje pałeczkę i obsadza kierownicze ciepłe posadki swoimi ludźmi. Stąd musiał narobić do swojego gniazda i cyrk bedzie trwać dalej dopóki doputy bedzie wójtem i następne publiczne pranie brudów jako podkład pod nową ekipę. By żyło sie lepiej...
~Mieszkaniec Gminy
2015-03-25 17:16:03
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 2
Z tego co widać w końcu dzieje się coś dobrego w Gminie, oby tak dalej Wójcie. A swoją drogą może za ciosem ktoś sprawdzi jak w ogóle były wydawane środki z budżetu gminy bo z nieoficjalnych informacji wynika że co inwestycja to milion wyjęty z budżetu. Kolesiostwo teraz się dwa razy zastanowi zanim znowu będzie i przekrętach myśleć.
~lucus
2015-03-25 16:25:00
z adresu IP: (109.207.xxx.xxx)
Ocena: -1
pani skarbnik i księgowa mówi ,,że leży jej na sercu rozwój gminy,, a czy wypłacając pieniądze ,nie słusznie naliczone nie wiedziała co wypłaca .To gdzie ta pani szkoły kończyła .Myślę, jako mieszkaniec gminy że tej pani należy podziękować za pracę , oczywiście ze wszystkimi należnymi konsekwencjami . A kolesiostwo z grupy panów Jagielskiego , Zakręty , p. Wolskiej i spółki nareszcie się skończy .Wójcie, trzymamy za pana kciuki ,
~MOIST VON LIPWIG
2015-03-25 16:20:05
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 0
A gdzie byli członkowie gminnej komisji rewizyjnej?? To ICH obowiązkiem było sprawdzanie m.in. finansów gminy i rady.
~Mieszkaniec RATOWIC
2015-03-25 10:54:37
z adresu IP: (91.240.xxx.xxx)
Ocena: 5
A jeśli radni nie mają pieniędzy, to proszę nakaz zapłaty przekazać do Urzędu Skarbowego. Oni wiedzą jak ściągnąć pieniądze, zawsze można też zająć hipotekę na poczet należności. Liczę na to, że pojawi się jakaś telewizja. W końcu nasza gmina znana jest z "DNIA BEZ PETENTA" i przy tej okazji TVN24 raczył się pojawić. Oby tym razem także.
~kasia
2015-03-25 10:54:27
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
I bardzo bobrze, w końcu jest Ktoś , kto zabrał się za tą ELITĘ gminną, żyli jak pączki w maśle , co człowiek przyszedł do Gminy to jak nie przerwa , to kawka i ciasteczko , a Ty człowieku czekaj aż Cię łaskawie obsłużą
~Mieszkaniec RATOWIC
2015-03-25 10:43:39
z adresu IP: (91.240.xxx.xxx)
Ocena: 4
Wyśmienicie. Zaraz wyślę link do artykułu do największych mediów w kraju, mam nadzieję że pojawi się tam u Was TVN24 i rozpęta piekło. Wiecie dlaczego? bo jako zwykły, szary obywatel wiem co się dzieje kiedy jestem winien Państwu pieniądze. Za byle pomyłkę czy nie wystawienie paragonu zostaje się w tym kraju PRZESTĘPCĄ. A za nielegalne pobieranie zbyt wysokiego wynagrodzenia co? Jak to nazwać? KRADZIEŻ. Są na to paragrafy. To są publicznie pieniądze. Oczekuje wyjawienia listy tych "skruszonych". Żadnych rat ani ulg. PROKURATOR, wywalenie z urzędu i sprawa karna. Oni doskonale wiedzą ile się zarabia, to nie jest Eldorado że nagle diety wzrosły o 150%. Wykorzystali sytuacje i nikt nie zgłaszał nieprawidłowości licząc na to, że sprawa nie wyjdzie. Jako mieszkaniec gminy CZERNICA oczekuje przykładnego ukarania tego złodziejskiego procederu oraz upublicznienia wszystkich szczegółów. MAM PRAWO TO WIEDZIEĆ bo zdefraudowano PUBLICZNE PIENIĄDZE. Inaczej gówno a nie podatek zobaczycie.
~PWR
2015-03-25 09:29:28
z adresu IP: (217.153.xxx.xxx)
Ocena: 8
Kowal zawinił, Cygana powiesili? Chyba jednak nie do końca. Więcej na powiatwro_pl