Europejski Tydzień Mobilności

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-09-14 08:37 | Zmodyfikowano: 2015-09-14 08:44
Europejski Tydzień Mobilności -

Europejski Tydzień Mobilności rozpocznie się w środę, 16 września o godz. 8:00, happeningiem organizowanym przez Stowarzyszenie Akcja Miasto. Na drodze rowerowej przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich z ul. Swobodną na jadących rowerem będą czekały niespodzianki.

Tydzień Mobilności to święto wszystkich środków transportu. 19 września Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprasza do Zajezdni Borek przy ul. Powstańców Śląskich na Dni Otwarte MPK, gdzie na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zapraszają także do zajezdni na ul Legnickiej, gdzie m.in. zwiedzić będzie można warsztat tramwajowy, zobaczyć zabytkowe wagony, a także wyremontowane nadwozie słynnego tramwaju Maximum z 1901 r. Od 10 do 16 swoje podwoje otworzy również była zajezdnia nr VI przy ul. Wróblewskiego, do której kursować będą zabytkowe wagony.

W niedzielę, 20 września, zapraszamy natomiast na Most Uniwersytecki, który tego dnia będzie zamknięty dla samochodów. Najważniejszym wydarzeniem będzie uroczysta Parada Mobilności, która rozpocznie się o godzinie 12.00 z Placu Nowy Targ na Most Uniwersytecki. Podczas parady zaprezentują się alternatywne dla samochodu sposoby poruszania się, np. rowerem, na piechotę czy nawet na rolkach lub deskorolce. Z tego powodu na to wydarzenie zapraszamy najmłodszych wraz z całymi rodzinami. W przemarszu na Most Uniwersytecki zaangażowanych będzie wiele instytucji, m.in. konny patrol Straży Miejskiej, który wspólnie z zaproszonymi gośćmi weźmie udział w happeningu fotograficznym. Tam nastąpi także otwarcie Pikniku Mobilności.

Tego dnia odbędzie się również parada zabytkowych tramwajów, gry i zabawy podwórkowe, warsztaty sitodruku oraz warsztaty jogi. Na wielbicieli Nadodrza czekają spacery zorganizowane przez Fundację Dom Pokoju oraz Galerię Sztuki Współczesnej BWA Wrocław, a także rowerowa gra miejska GlassGo!. Wieczorem na Wyspie Słodowej w kinie plenerowym wyświetlony zostanie film Zurbanizowani.

W tygodniu Mobilności nie zabraknie także akcji edukacyjnych. Oficer Pieszy Urzędu Miejskiego oraz Społeczny Rzecznik Pieszych Stowarzyszenia Akcja Miasto zapraszają, dzieci w wieku szkolnym, w czwartek (17.09) do Domu Europy na warsztaty Pieszo przez miasto - muszę, mogę, czy chcę?, podczas których uczestnikom rozdane zostaną mandaty uczniowskie. Ambasada Francji wraz z partnerami przygotowuje 22 września Konferencję Zrównoważona Mobilność, natomiast na Politechnice Wrocławskiej w piątek (18.09) odbędzie się seria wykładów Koleje wczoraj i dziś.

W Dzień bez Samochodu (22.09), tradycyjnie już, komunikacją miejską, a także podmiejską będzie można poruszać się nieodpłatnie.

Tegoroczna kampania Europejskiego Tygodnia Mobilności zachęca obywateli do dokonywania świadomych wyborów środków transportu, dzięki którym mogą zaoszczędzić pieniądze, czas, a także poprawić swoją kondycję fizyczną i pomóc środowisku. Organizatorzy pragną podkreślić, że każda podróż jest inna, często jednak z przyzwyczajenia wsiadamy do samochodu, mimo że czasami jazda rowerem czy tramwajem byłaby bardziej efektywna. Przemieszczanie się można interpretować także, jako przyjemność, która wzbogaci nasz dzień: jazda autobusem to świetny sposób na przeczytanie porannej prasy, a rower może zastąpić nam trening na siłowni. Wybierając, zamieniając i łącząc sprawiamy, że nasze codzienne podróże pracują dla nas.

Organizatorem Europejskiego Tygodnia Mobilności we Wrocławiu jest Komisja Europejska – Przedstawicielstwo Regionalne w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Wrocławska Inicjatywa Rowerowa we współpracy z Urzędem Miasta Wrocław i licznymi partnerami.

Program obchodów we Wrocławiu: www.tydzienmobilnosci.eu

Dołącz do wydarzenia ETM 2015 na Facebooku.

Zapozuj do zdjęcia Europejskiego Tygodnia Mobilności, happening fotograficzny.

Kontekst

Początki Europejskiego Tygodnia Mobilności sięgają roku 1998, kiedy we Francji obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Inicjatywa ta nadal realizowana jest, we wrześniu każdego roku, w celu zachęcenia miast i miasteczek do zamknięcia ulic dla pojazdów silnikowych na jeden dzień. Działania te pozwalają mieszkańcom na odkrycie innego oblicza miast i miasteczek, zachęcają ich do korzystania ze zrównoważonych rodzajów transportu i podnoszą poziom wiedzy na temat wpływu wyboru środków transportu na środowisko. Powodzenie inicjatywy we Francji doprowadziło do wprowadzenia Europejskiego Tygodnia Mobilności w 2002 r.

Od tego czasu wpływ Europejskiego Tygodnia Mobilności jest coraz bardziej widoczny w Europie i na całym świecie. W 2014 r. do udziału w kampanii zgłosiło się 2 013 miast z 44 krajów. Łącznie wdrożono 8 543 stałych środków, koncentrujących się głównie na zapewnieniu infrastruktury dla rowerzystów i pieszych, promocji korzystania z transportu publicznego, poprawie dostępności środków transportu oraz na podniesieniu poziomu wiedzy na temat zrównoważonego transportu.

Co roku Komisja Europejska przyznaje także nagrodę dla samorządu i miasta najbardziej zaangażowanego w promocję zrównoważonego transportu.

Więcej informacji na temat kampanii w Europie: www.mobilityweek.eu

PROGRAM

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI 16-22 września 2015

16.09

Happening: kibicujemy rowerzystom. Droga rowerowa przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i ul. Swobodna. Inauguracja ETM.

Zrównoważony transport: warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Dom Europy, ul. Widok 10. Obowiązują zapisy internetowe: [email protected].

16-22.09 Gra Miejska GlassGo!

17.09

Pieszo przez miasto - muszę, mogę, czy chcę?, warsztaty edukacyjne z Oficerem Pieszym Urzędu Miejskiego i Społeczną Rzecznik Pieszych Stowarzyszenia Akcji Miasto. Dom Europy, ul. Widok 10. Obowiązują zapisy internetowe: [email protected].

Twórczo i przyjemnie, warsztaty plastyczne dla seniorów. Infopunkt Nadodrze, ul. W. Łokietka 5, g. 12:00 – 15:00.

Spacer: Nadodrze – dzielnica rzemiosła i kupiectwa. Infopunkt Nadodrze, ul. W. Łokietka 5, g. 18:00.

18.09

Koleje wczoraj i dziś. Seria wykładów w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Pl. Grunwaldzki 11, s. 102, g. 09:00 – 14:45. 

19.09

Dzień otwarty MPK. Zajezdnia tramwajowa nr IV Borek przy ul. Powstańców Śląskich 209, g. 10:00 – 15:00.

Zwiedzanie zajezdni przy ul. Legnickiej i Dąbie. Odjazd Zajezdnia Borek: 10:33, 12:33, 14:33.

  • dawna zajezdnia nr V przy ul. Legnickiej: zwiedzanie warsztatu wagonów tramwajowych, kolekcja zabytkowych tramwajów oraz nadwozie tramwaju Maximum z 1901r. ul. Legnicka 65, g. 10:00 – 15:00.
  • dawna zajezdna nr VI Dąbie: wystawa historycznych pojazdów komunikacji miejskiej, m.in. autobus Fredruś i ostatni wrocławski Ikarus. ul. Z. Wróblewskiego 38, g. 10:00 – 15:00.

20.09

Ile miejsca na drodze potrzebujemy? – happening fotograficzny, Most Uniwersytecki.

Parada Mobilności. Plac Nowy Targ – Most Uniwersytecki, g. 12:00.

Mobilni wrocławianie – wspólne zdjęcie na Moście Uniwersyteckim, g. 12:30.

Piknik Mobilności. Most Uniwersytecki, g. 12:30 – 16:00.

  •        zwiedzanie zabytkowych tramwajów
  •        rowerowa sokowirówka
  •        gry i zabawy podwórkowe
  •        darmowa naprawa i znakowanie rowerów
  •        warsztat sitodruku

Rowerowa gra miejska GlassGo!. Most Uniwersytecki, g.13:30.

Spacer: murale Nadodrza. Most Uniwersytecki, g.13:30.

Yoga na Moście Uniwersyteckim. g.14:00.

Spacer: Tajemnicze Miejsca Nadodrza. Mural Brama do Nadodrza, skrzyżowanie ul. W. Łokietka i B. Drobnera, g. 15:00.

Pokaz filmu Zurbanizowani”. Wyspa Słodowa g. 20:00.

21.09

Zrównoważony transport: warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Dom Europy, ul. Widok 10. Obowiązują zapisy internetowe: [email protected].

22.09

Seminarium ECO-MIASTO: Zrównoważona mobilność. Stadion Wrocław, Klub diamentowy, al. Śląska 1. Obowiązują zapisy: [email protected].

Dzień bez Samochodu! Darmowe przejazdy komunikacją miejską oraz podmiejską:

Gmina Wisznia, linie: 130, 908, 308

Długołęka: 904, 911, 914, 914a, 921, 931, 934, 936, 944

Kobierzyce: 612

Miękinia: 117,123,137,138,917,923,937

Siechnice: 100, 110,120, 900L, 900P, 901, 910

Kąty Wrocławskie: 133, 609

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.