Wybory: Listy zarejestrowane, są niespodzianki (NAZWISKA)

Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2015-09-16 08:19 | Zmodyfikowano: 2015-09-16 12:24
Wybory: Listy zarejestrowane, są niespodzianki (NAZWISKA) -

Nasz region i politycy nigdy nie rozczarowują i zawsze w regionie coś się dzieje - na razie ciężko jeszcze powiedzieć komu się nie udało, ale najprawdopodobniej jednak o Sejm nie powalczy komitet JOW Bezpartyjni - to są bezpartyjny samorządowcy skupieni wokół prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego, kiedyś bliscy współpracownicy Pawła Kukiza - na pewno nie ma ich listy we Wrocławiu, więc to już jest pewnego rodzaju niespodzianka. Mam informację, że Bezpartyjni będą mieli swojego kandydata w okręgu podwrocławskim - ma to być były radny sejmiku Dariusz Stasiak, ale oficjalnie na stronach PKW nie ma jeszcze jego nazwiska.

LISTY NAZWISK (źródło: PKW): 

SEJM:

SENAT:

Listy zarejestrował natomiast Paweł Kukiz i jego komitet Kukiz 15 - a dużo się nasłuchałam od przeróżnych polityków, że nie uda się zwolennikom muzyka przeprowadzić tej operacji a tu proszę - we Wrocławiu Kornel Morawiecki na jedynce:

Natomiast co ciekawe do Senatu, gdzie obowiązują Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, np. we Wrocławiu nie ma kandydatów Pawła Kukiza, który jest przecież głównym orędownikiem JOW-ów. wyjaśniła się też ostatecznie sytuacja w wyborach do Senatu we Wrocławiu - tu w jednym z okręgów startuje kandydat niezależny Jarosław Obremski - Platforma wystawiła przeciwko niemu Józefa Piniora a PiS - no własnie, całe tygodnie trwały spekulacje co będzie a w końcu będzie poparcie dla Jarosława Obremskiego i to już nieodwołalnie co potwierdza nam wiceprezes PiS Adam Lipiński:

Główne partie PO PiS PSL, Zjednoczona Lewica listy zarejestrowały- w tej chwili z informacji z PKW wynika, że we Wrocławiu do Sejmu wystartują kandydaci z aż 9 komitetów, w tym z tych nowych tworów politycznych jak Nowoczesna, właśnie Kukiz 15, jest też kolejna niespodzianka i zarejestrowana lista komitetu Zbigniewa Stonogi - tu na jedynce nieznany mi Kamil Całek politolog. Cały proces rejestracji jak mówią pracownicy delegatury krajowego biura wyborczego we Wrocławiu przebiegał spokojnie - choć oczywiście było odsyłanie komitetów i to po kilka razy. Tomasz Szczepański dyrektor biura:Była też sytuacja że po zarejestrowaniu listy - jeden z kandydatów przysłał oświadczenie, że jednak nie chce brać udziału w październikowych wyborach parlamentarnych i na liście będzie o jedno nazwisko mniej.

Na pewno jednym z wielkich przegranych, bo w ogóle nie będzie go w wyborach parlamentarnych jest poseł SLD Wincenty Elsner - jak wiadomo lewica zjednoczyła się i jako Zjednoczona Lewica wystawia listy - proces tworzenia był bardzo trudny i jeszcze w ten weekend zmieniano układ i nazwiska i dotknęło to też Dolnego Śląska - Wincenty Elsner chciał być jedynką listy do Sejmu z Wrocławia - numerem jeden została Małgorzata Tracz z Partii Zieloni - wtedy polityk spadł na dwójkę a ostatecznie
zaproponowano mu trójkę, bo Twój Ruch przeforsował na dwójkę swojego kandydata Andrzeja Dołeckiego z Wolnych Konopii. Wincenty Elsner jest w Warszawie, ale nie ukrywa rozczarowania, bo w takiej sytuacji w ogóle zrezygnował ze startu:

Ciekawa sytuacja jest też w Platformie Obywatelskiej - mówiliśmy na naszej antenie, że swój komitet w Jeleniej Górze zarejestrował były szef sejmiku województwa Jerzy Pokój i zrobił to w kontrze do swojej partii, która tam w walce o Senat postawiła na Huberta Papaja - najpierw działacze mówili, że Jerzy Pokój ostatecznie nie wystartuje, ale wczoraj polityk zapewniał mnie, że został zarejestrowany i na reakcję partii nie trzeba było długo czekać, zwłaszcza, ze sekretarz dolnośląskiej PO Michał Jaros nie ukrywał, że takie zachowanie Jerzego Pokoja jest karygodne:Wczoraj zarząd krajowy Platformy zdecydował o wyrzuceniu Jerzego Pokoja z partii, więc działacz będzie kandydatem niezależnym, choć jeszcze tego nie skomentował - zatem w Jeleniej Górze będzie bratobójcza walka o Senat między Hubertem Papajem z PO a Jerzym Pokojem z już nie Platformy. Jeśliby porównywać siłę obu polityków to można się odnieść tylko do wyborów samorządowych - Jerzy Pokój 4 lata temu miał poparcie na poziomie 14-stu tys. głosów, w ubiegłorocznych wyborach samorządowych Hubert Papaj dostał około 4 tys. głosów, ale sytuacja PO 4 lata temu była zupełnie inna więc to jeszcze o niczym nie świadczy.

 

Reklama