Smoki z Indonezji - nowa inwestycja wrocławskiego ZOO

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-01-21 19:47 | Zmodyfikowano: 2016-01-21 19:47
A|A|A

fot. ZOO Wrocław

W ciągu ostatnich 8 lat inwestycje w zoo przekroczyły 300 mln zł, a w ich wyniku powstały nowe pawilony i wybiegi, mi.n. wybieg dla okapi, nosorożców, rysi i żbików, pawilon Madagaskaru i Odrarium. Ostatnia i największa inwestycja to pierwsze w kraju oceanarium o powierzchni niemal 1 hektara. Tym razem zoo inwestuje w ekspozycję waranów, gdzie gwiazdami będą smoki z Komodo.

Na 400 m2 powstanie jeden duży wybieg i trzy mniejsze terraria. Adaptowane są do tego celu stare pomieszczenia magazynowe, przylegające do budynku Terrarium. Będzie to również dodatkowe wejście do pawilonu z podjazdem, dzięki czemu osoby poruszające się na wózkach dojadą do głównych ekspozycji na parterze zabytkowego budynku.


Kolekcja terrarystyczna wrocławskiego zoo to 446 gatunków gadów, płazów oraz bezkręgowców. Wśród nich znajduje się aż 14 gatunków waranów. Największe z nich to warany z Komodo – drapieżniki zamieszkujące Komodo i inne okoliczne wyspy, Flores, Rintja (Rinca), Padar. Czasami przepływają też cieśniny morskie, by polować na mniejszych wysepkach takich jak Gili Motang i Gili Dasami. Potrafią dogonić i zabić zwierzę wielkości bawoła, jelenia czy dzika. Poruszają się z prędkością 20 km/h, nurkują na głębokość 4,5 m i wspinają się na drzewa. Znakomity węch pozwala na lokalizację padliny z odległości nawet 10 kilometrów, a sprawne oczy zapewniają widzenie na około 300 m. Zatem nazwa smok jest w tym wypadku bardzo trafna.

Trzy samice przybyły do wrocławskiego zoo w 2014 r. jako bardzo młode osobniki. Dziś to ponad półtorametrowe smoczyce. Na nowym wybiegu o powierzchni niemal 120 m2 z basenem o głębokości 40 cm i kaskadą wodną, zamieszkają w czerwcu tego roku.

W tej części znajdzie się miejsce także dla innych dużych waranów - waranów papuaskich (zdj. obok) oraz dla kilku mniejszych gatunków, jak warany czarne i szmaragdowe.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość podziwiania smoków z przyległej kawiarni.

Prace ruszyły w grudniu 2015 r. i potrwają do maja 2016 r. Po przygotowaniu wybiegu i Terrarium na przyjęcie nowych mieszkańców nastąpi oficjalne otwarcie, planowane na czerwiec 2016 r.

WARANY Z KOMODO

Inaczej zwane są smokami z Komodo (Varanus komodoensis) to największe jaszczurki z rodziny waranowatych i największe drapieżniki zamieszkujące Komodo i inne okoliczne wyspy, Flores, Rintja (Rinca), Padar. Czasami przepływają też cieśniny morskie, by polować na mniejszych wysepkach takich jak Gili Motang i Gili Dasami. Są to wyspy wulkaniczne, a warany najchętniej zamieszkują pokrywające je lasy monsunowe lub sawanny.

Potrafią dogonić i zabić zwierzę wielkości bawoła, jelenia czy dzika. Potrafią biegać z prędkością 20 km/h, nurkować na głębokość 4,5 m i wspinać się na drzewa. Znakomity węch pozwala na lokalizację padliny z odległości nawet 10 km, a sprawne oczy zapewniają widzenie w kolorze i na około 300 m.
Swoją „złą sławę” zawdzięczają nieposkromionemu apetytowi – jeden posiłek może stanowić nawet 80% masy ich ciała!

Najnowsze badania wykazały, że smoki z Komodo są jaszczurkami jadowitymi. Posiadają gruczoły jadowe w szczęce i wydzielają substancje toksyczne blokujące krzepnięcie krwi oraz obniżające ciśnienia krwi u zdobyczy. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli zaatakowane, ranne zwierzę ucieka, to dość szybko poddaje się na skutek działania jadu.

Sezon godowy przypada na wiosenno-letnie miesiące - maj i czerwiec. Samce rywalizują o samice w walce przypominającej zapasy, stojąc na tylnych nogach wspierają się na umięśnionym ogonie (siła uderzenia ogona obliczona jest na 2 tony!). Następnie w lipcu i sierpniu, samica składa i wysiaduje około 25 jaj w wykopanych w ziemi norach. Inkubacja jaj trwa aż dziewięć miesięcy.

Warany z Komodo odkryto w 1910 r., opisano dwa lata później. Już w 1930 r. powstał pierwszy park, którego zadaniem była między innymi ochrona tego gatunku, a w 1980 r. powstał Park Narodowy Komodo poświęcony tylko waranom, z którym wrocławskie zoo współpracuje.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama