Lang Lang we Wrocławiu da dziś koncert w Narodowym Forum Muzyki

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2016-02-18 11:17 | Zmodyfikowano: 2016-02-18 11:17

Informacja o tym, że Lang Lang zagra na jedynym koncercie w Polsce, pojawiła się w kwietniu ubiegłego roku i o razu wzbudziła ogromne zainteresowanie. Bilety jeszcze można było zdobyć w wakacje, ale wrześniu rozeszły się ostatnie wejściówki.

Pracownicy NFM jeszcze w ubiegłym tygodniu odbierali błagalne prośby o wejściówki, w kasach można było usłyszeć, że może pojedyncze bilety zwolnią się przed samym koncertem, ale raczej graniczy to z cudem.

Największa sala Forum na 1800 miejsc będzie wypełniona po brzegi. Koncert dziś o godz. 19.00.

Lang Lang niewątpliwie należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnego świata pianistycznego. Charyzmatyczny artysta naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku trzech lat. Szybko zaczął publicznie występować, przekonując do siebie coraz to większe rzesze słuchaczy. Przełomem w jego karierze był występ w zastępstwie słynnego André Wattsa w 1999 roku podczas kolejnej edycji jednej z najstarszych amerykańskich imprez muzycznych – Festiwalu w Ravinii. Polskim melomanom pianista zapadł w pamięć pięć lat temu, kiedy to zainaugurował hucznie obchodzony w kraju Rok Chopinowski. Słynący z nietuzinkowych interpretacji Lang Lang w lutym po raz pierwszy wystąpi w Narodowym Forum Muzyki. Wykona Koncert fortepianowy a-moll Edwarda Griega.

Jedyny koncert fortepianowy tego norweskiego kompozytora powstał w 1868 roku podczas wakacji kompozytora w Danii, na które wybrał się wraz ze swoją małżonką Niną Hagerup – jego pierwszą i jedyną miłością, a jednocześnie kuzynką. Utwór dedykował jednak nie żonie, a norweskiemu pianiście Edmuntowi Neupertowi, który w rok po powstaniu Koncertu wykonał go w Kopenhadze. Oprócz występującego w partii solowej w Koncercie fortepianowym Griega Lang Langa usłyszymy Symfoników Waszyngtońskich – orkiestrę znaną z licznych wykonań zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Poza dziełem Brahmsa zespół zaprezentuje publiczności współczesny repertuar – usłyszymy powstały w Idnianapolis Phaethon Christophera Rouse’a, utwór inspirowany grecką mitologią, którego tytuł przywołuje postać Faetona – syna Heliosa, próbującego przewieźć rydwanem słońce.

Koncert w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.