TOP5 wygrywa pałac w Kamieńcu Ząbkowickim :)

Filip Marczyński, Andrzej Andrzejewski, Piotr Słowiński, Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-05-04 17:17 | Zmodyfikowano: 2016-05-04 17:17
A|A|A

Głosowanie potrwa do soboty 7 maja, do godziny 11 30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu.  

Ten plebiscyt już się zakończył
  • Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
    Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
    fot. Sławomir Radzik

    Głosów: 963

    Średnia ocena: 4.2

  • Pałac w Muchowie
    Pałac w Muchowie
    Fot. Centrum Turystyczne w Jaworze

    Głosów: 599

    Średnia ocena: 4

  • Pałac w Gorzanowie
    Pałac w Gorzanowie
    Fot. Pałac Gorzanów

    Głosów: 227

    Średnia ocena: 3.2

  • Pałac w Krotoszycach
    Pałac w Krotoszycach
    Fot. UG w Krotoszycach

    Głosów: 212

    Średnia ocena: 3.1

  • Pałac Bukowiec
    Pałac Bukowiec
    Fot. Krzysztof Sawicki

    Głosów: 198

    Średnia ocena: 2.6

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Jedyny w swoim rodzaju pałac, który udaje zamek. Monumentalna budowla góruje nad Kamieńcem Ząbkowickim. Właściwie wszystko zwraca w nim uwagę: kolor, architektura, liczne nawiązania (na przykład do Orientu) i cztery ponad trzydziestometrowe wieże. Były dom Marianny Orańskiej po trwającej kilkadziesiąt lat dewastacji, obecnie z trudem podnoszony jest z ruiny.

Pałac w Gorzanowie


Jeden z największych zespołów pałacowo – parkowych na Dolnym Śląsku. W jego skład wchodzą m.in. teatr, kaplica, skrzydła samego pałacu. Obiekt od trzech lat jest ratowany przez fundację, której już udało się m.in. zabezpieczyć budynki. Docelowo pałac ma stać się miejscem kultury, w którym działać będzie na przykład muzeum oraz reaktywowany teatr.

Pałac w Krotoszycach

W okolicach Legnicy jest bardzo wiele pałaców. Większość z nich po wojnie została przeobrażona w... Państwowe Gospodarstwa Rolne i w ten sposób krowy czy świnie, dosłownie,  trafiły na salony. No cóż... takie czasy. Pałac w Krotoszycach jest jednym z nielicznych w tamtym regionie, któremu udało się przywrócić dawny blask. Choć trzeba przyznać, że przez pierwsze dwa dziesięciolecia miał być zamkiem - czyli w grę wchodziła funkcja obronna. Pierwsi właściciele szybko jednak postanowili przeobrazić nieruchomość w rezydencję.

Pałac Bukowiec

Pałac Bukowiec czeka dopiero na remont, mieści się tam Związek Gmin Karkonoskich. Pełni rolę trochę centrum kultury, centrum zagrzewania różnych ludzi do działań. Choć z wyglądu jest skromny, to jest jednym z najważniejszych pałaców Doliny Pałaców i Ogrodów. Pałac w Bukowcu 200 lat temu był tętniącym życiem ośrodkiem, w którym pojawiały się koronowane głowy. Kupił go i przebudował hrabia von Reden, twórca nowoczesnego przemysłu na Górnym Śląsku. Wraz z żoną prowadzili dom otwarty.

Pałac w Muchowie

Pałac w Muchowie koło Jawora to miejsce oddzielone od reszty świata wysokim płotem. Ogrodzenie jest jedynie reliktem dawnych czasach, bo dziś każdy może wejść do wnętrza. W środku działa schronisko młodzieżowe.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Jola
2016-05-17 14:25:10
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: -1
Wg mnie perełką na Dolnym Śląsku jest pałac w Gorzanowie. To jedyny unikatowy zabytek, który jest remontowany i przywracany do świetności po kilkudziesięciu latach rujnowany. Obecnie pasjonaci dają mu drugie życie i chwała im za to :), zapraszam
~Maria
2016-05-07 13:01:20
z adresu IP: (120.147.xxx.xxx)
Ocena: 4
Palac w Kamiencu Zabkowickim gleboko w moim sercu ,moze dozyje zeby zobaczyc jego w pelnej glory.
~anitt171
2016-05-07 11:04:40
z adresu IP: (83.18.xxx.xxx)
Ocena: 1
Chodzi oczywiście o Pałac w Kamieńcu...
~anitt171
2016-05-07 11:03:34
z adresu IP: (83.18.xxx.xxx)
Ocena: 7
Cudowne miejsce ???? zostawiłam tam kawałek swojego serducha, znam każdy centymetr tego magicznego miejsca???? brawo dla Gospodarzy,za to, że z roku za rok coraz bardziej pieknieje????
~Adaś z Kielc
2016-05-06 20:29:07
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: -3
Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim nie ma sobie równych,jest piękny a jak go jeszcze wyremontują to będzie cudowny
~Kasia
2016-05-05 21:49:01
z adresu IP: (178.219.xxx.xxx)
Ocena: 7
Przepiękny pałac który budzi zachwyt i urok filarów,fasad pięknej cegły klinkierowej.Mam nadzieje ze będzie on odrestaurowany w środku a także ogród wraz z piękna fontanna.Naprawde wart jest obejrzenia.
~Ank
2016-05-05 21:29:56
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 5
Pałacyk w Muchowie, cudne miejsce, pyszne jedzenie, na pewno tam wrócę. Natura i piękna architektura.... to miejsce ma MAGIĘ!!!!!!!!
~Mu......chów
2016-05-05 20:09:33
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 8
Pałac w Muchowie... mały zgrabny, trochę historii już zostało zapisane na jego koncie, jednak możliwe, że od teraz zacznie się jego świetlana przyszłość... a może to jest ten moment i czas, w którym zostanie zauważony. Stworzy się dla niego "przestrzeń" i uwagę, na którą czeka od dawna. Istotne jest to, że każdy może wejść, zobaczyć i dotknąć zachowanego kawałka nie tak odległych czasów, ale na pewno pełnych tajemniczych i ciekawych akcentów oraz wydarzeń.
~Bogusia
2016-05-05 13:04:36
z adresu IP: (195.242.xxx.xxx)
Ocena: -1
Palac Kamieniec najpiekniejsze miejsce
~Gabi
2016-05-05 08:58:06
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 3
Pałac numer 1Kamieniec Ząbkowicki zaczarowane miejsce:-)
~monika
2016-05-05 08:43:03
z adresu IP: (80.55.xxx.xxx)
Ocena: -10
Pałacyk w Muchowie!!!!!! to miejsce gdzie można odpocząć na łonie natury wśród śpiewu ptaków i szumu drzew
~Pałacyk w muchowie,
2016-05-05 08:30:05
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 2
Pałacyk w Muchowie - perła architektury, do której wstęp jest bezpłatny, noclegi w atrakcyjnych cenach, a rowery dla turystów przebywających na terenie obiektu ze zniżka! Pełny relaks na łonie przyrody!!
~Paweł
2016-05-04 19:39:08
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: 0
Polecam Pałac w Borku Strzelińskim. Jest pięknie wyremontowany i jest na pewno ozdobą regionu.
~rodzina
2016-05-04 15:57:50
z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Ocena: 8
Drogi Panie, W majowy weekend byłam z rodziną na zwiedzaniu Pałacu Marianny Orańskiej. Do kawiarni trafiłam 17:10 i mimo tego, że zostałam poinformowana, iż kawiarnia jest czynna do 17 to zostałam obsłużona bez problemów. Kupiłam bilety na zwiedzanie Pałacu na godzinę 17 i to do tego jeszcze kawę. Nie rozumiem dlaczego obrzuca Pan błotem Pałac tylko dlatego, że nie trafił Pan do kawiarni tylko hymm, no właśnie gdzie?
~Pałac nr 1
2016-05-04 14:48:47
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 8
Kamieniec ząbkowicki :-)
~Pałac nr 1
2016-05-04 14:47:57
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 1
Kamieniec Ząbkowicki !!!
~gość
2016-05-04 10:05:25
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: -3
Kamieniec to porażka, ostatnio w weekend osobiście byłem świadkiem jak ja i kilkanaście innych osób parę minut przed godziną 17 dotarliśmy na zamek, czytamy a tam zwiedzanie do 18 a o 17 ostatnie wejście z przewodnikiem. No to idziemy kupić bilet, informacja głosi, że bilet jest w kawiarence i prowadzi korytarzem prosto. Idziemy a tam kraty i brak jakiejkolwiek kawiarenki. o 17 przychodzi przewodnik i zabiera tylko grupę z biletami. Ja byłem z ekipą liczącą 9 osób, poza nami były jeszcze 3 rodzino 3-4 osobowe i wszyscy obeszliśmy się smakiem i zostaliśmy pod bramą do pałacu. Tak więc choćby był najpiękniejszym miejscem na świecie, u mnie zawsze będzie ostatnim na liście celów do zwiedzenia i oceny miejsca. Jeszcze takiej sytuacji nigdy nie miałem...
~krystyna
2016-05-03 00:19:16
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 1
dla mnie jest piekny palac w Kamiencu zabk duzo zrobione ale wart oddac glos na ten obiekt .
~:-)
2016-04-30 12:17:32
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 13
Pałac w Rysiowicach, między Ziębicami a Nysą, mimo że niewyremontowany to jest dużo ładniejszy wg mnie od tych w Krotoszycach i Muchowie. Co prawda jest na Opolszczyźnie ale można go podciągnąć pod Dolny Śląsk. Może będzie w drugiej edycji...