"Herstoria" sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim

Mat. prasowe | Utworzono: 2016-10-28 21:23 | Zmodyfikowano: 2016-10-28 21:23
A|A|A

"Dobrze wiemy, że historia jest zmaskulinizowana – od jej bohaterów począwszy, na badaczach skończywszy. Na szczęście doczekała się już swojej żeńskiej wersji, czyli tzw. herstorii. A zatem ZWALNIAMY męskocentryczną historię!" – piszą organizatorki spotkania, które odbędzie się 29 października (godz. 15.00 – 17.00) w klubie Uff (pl. Nankiera 1).

I dodają:

"Herstoria to dużo więcej niż tylko odszukiwanie dzielnych uczestniczek wielkich wydarzeń i uzupełnianie nimi dominującej, wzniosłej narracji o losach człowieka. To opowieść o świecie z niebranych dotąd pod uwagę kobiecych perspektyw, która uwzględnia nie tylko różnorodność ich głosów, ale i specyfikę ich społeczno-kulturowej sytuacji. Opowieść wrażliwie badająca zakamarki pamięci, niemieszcząca się w żadnym podręczniku i co najważniejsze – opowiadana przez kobiety ich własnym głosem!"

A co z historią sztuki? Czy kobietom WOLNO mieć w niej równy głos? Czy są reprezentowane w muzeach i galeriach? Uczestnicy warsztatu przyjrzą się obecności kobiet w historii sztuki i w tworzeniu narracji o sztuce, a także wybranym realizacjom artystycznym wykorzystującym strategię storytellingu. Przede wszystkim zaś zmierzą się z metodą historii mówionej – POWOLNYM, organicznym procesem badawczym – i sprawdzą, w jaki sposób można ją DO WOLI wykorzystywać we wszechstronnej pracy ze sztuką.

W przypadku zainteresowania możliwe jest powołanie herstoryczno-artystycznej grupy roboczej oraz kontynuowanie spotkań w formie seminaryjno-warsztatowej. Warsztat jest otwarty dla wszystkich, bez względu na wiek, wykształcenie czy profesję. Liczba miejsc jest jednak ograniczona, dlatego wymagane są mailowe zapisy ([email protected]).

Warsztat jest dofinansowany ze środków Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskanych w ramach grantu wewnętrznego.

Zośka Reznik jest badaczką sztuki, kuratorką, animatorką kultury. Lubi eksplorować nieoczywistości, zajmuje się pamięciologią, psychogeografią i nowymi mediami. Angażuje się w kolektywne działania artystyczne i społeczne, wspiera niezależny obieg kultury. Jest absolwentką Gender Studies IBL PAN i doktorantką na historii sztuki UWr, gdzie pod opieką naukową prof. Anny Markowskiej przygotowuje rozprawę poświęconą mikronarracjom o twórczości wrocławskich artystek lat 70. XX w. Prowadzi też Fundację Wersja.

Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy ukończyła studia magisterskie na kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki we wrocławskiej ASP. Obecnie jest studentką I roku II stopnia na historii sztuki w UWr, animatorką kultury w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, wolontariuszką w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz współpracowniczką projektu "Gąszcz". Interesuje się zagadnieniami związanymi ze sztuką współczesną, takimi jak: reklama, visual merchandising, sztuka kulinarna, ceramika artystyczna i użytkowa.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama