Chłodny dzień. Jak sobie radzić z niską temperaturą?

| Utworzono: 2017-01-06 07:47 | Zmodyfikowano: 2017-01-06 07:45
A|A|A

fot. Facebook

To jeden z najchłodniejszych dni tej zimy. W dzień zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -6°C do -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

W Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -9°C do -6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. W szczytowych partiach gór (powyżej 1000 m n.p.m.) przelotne opady śniegu. Temperatura od -18°C do -15°C. Wiatr bardzo silny, północny, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

Na dworze zimno i śnieżnie, a Tomasz z Twardogóry pochwalił się... rosnącymi w domu cytrynami:

Gdy jednak ruszymy poza dom i niska temperatura daje się nam we znaki warto stosować kilka reguł:

1: unikaj głodu
Do walki z chłodem nasz organizm potrzebuje paliwa. Doskonałym źródłem wewnętrznego ciepła jest tłuszcz, który nam dostarcza nam energii. Najbezpieczniejsze – omega-3, są zawarte w tłustych rybach, siemieniu lnianym, oleju z oliwek oraz w orzechach włoskich. Śniadanie o poranku podstawą. Diety dziś idą w kąt.

2: ciepło się ubieraj
Nasz ubiór powinien być wielowarstwowy. Ciepło najszybciej tracimy przez głowę, dlatego powinniśmy nosić czapki i szaliki. Zakładajmy ocieplane buty, by nie odmrozić sobie stóp. Pomóc mogą wełniane skarpety.

3: poranny prysznic
Prysznic jest pobudzeniem dla całego układu autonomicznego, który z kolei uruchamia „grzejniki” w naszym ciele.

4: bez nerwów
Negatywne emocje podnoszą poziom adrenaliny i kortyzolu, które obkurczają naczynia krwionośne. Ludzie żyjący w ciągłym stresie marzną, nawet w domu.

5: dużo pij, unikaj alkoholu
Z powodu zimna zwiększa się uczucie pragnienia. Przebywając w suchym zimnym pomieszczeniu tracimy wilgoć. W efekcie zwalnia się krążenie. Nieprawdą jest, że alkohol pomaga się ogrzać – co prawda rozszerza naczynia krwionośne to jednak szybkie jego uciekanie grozi odmrożeniami.

6: dzień bez biżuterii
Metalowe ozdoby zostawiamy w domu. Kolczyki szybko tracą temperaturę, przeszkadzając w prawidłowym krążeniu krwi. Przed udaniem się na ulicę lepiej będzie je usunąć.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama