Nieostrożność i popękany lód mogły doprowadzić do tragedii

z materiałów policji | Utworzono: 2017-02-01 15:36

Kłodzcy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Kłodzku podczas patrolowania ul. Chełmońskiego zauważyli trzy małoletnie osoby, które ślizgały się po popękanym lodzie w rejonie koryta rzeki Nysa Kłodzka. Przygoda skończyła się na szczęście tylko przemoczonymi butami i spodniami. Niefrasobliwość trójki młodych ludzi w wieku od 12 do 14 lat, mogła doprowadzić do tragedii.

Dlatego policjanci przypominają, że najbezpieczniejsza zabawa będzie na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych.

Policja apeluje - jeżeli chcemy wykorzystać znajdujące się zbiorniki wodne, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Przed rozpoczęciem zabawy przez dzieci, osoby dorosłe powinny sprawdzić pokrywę lodu na zbiornikach - lód powinien mieć co najmniej 10 cm grubości,
  • Temperatura powietrza powinna być ujemna,
  • Zabawa na lodzie powinna odbywać się pod opieką osób dorosłych,
  • W miejscu gdzie będą bawiły się dzieci nie może być przerębli,
  • W trakcie zabawy na lodzie nie trzymajmy rąk w kieszeniach – w przypadku wpadnięcia do wody łatwiej można się wydostać na powierzchnię,
  • Jeśli tylko usłyszymy trzeszczenie lodu, natychmiast skierujmy się w stronę brzegu.

Pamiętajmy, że szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy.

W tym przypadku działania dotyczyły dzieci jednak policjanci powiatu kłodzkiego i służby współdziałające obejmują opieką także osoby bezdomne, samotne i bezradne. Zwracamy się z apelem, aby widząc osoby, których życie może być zagrożone nie pozostawać obojętnym na ich los i przekazywać informacje odpowiednim służbom pomocowym. Pamiętajmy, że od naszej szybkiej reakcji może zależeć ludzkie życie.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.