Wrocław: Wyjątkowy medal św. Jadwigi Śląskiej ustanowiony dekretem arcybiskupa

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2017-09-01 17:32 | Zmodyfikowano: 2017-09-01 17:32
Wrocław: Wyjątkowy medal św. Jadwigi Śląskiej ustanowiony dekretem arcybiskupa - Fot. materiały prasowe
REAKCJA 24
Fot. materiały prasowe

 -Z okazji roku świętej Jadwigi Śląskiej, arcybiskup Józef Kupny ustanowił dziś specjalny medal, którym już od października będą mogli być uhonorowani duchowni, świeccy oraz instytucje działające na rzecz budowy Królestwa Bożego w diecezji-mówi ks. Rafał Kowalski z Kurii Metropolitalnej:

Data ustanowienia odznaczenia nie jest przypadkowa, jako, że w archidiecezji wrocławskiej trwa Rok Jadwiżański, związany z obchodami 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej. Centralne obchody są przewidziane na 14 i 15 października w Międzynarodowym Sanktuarium w Trzebnicy. Wówczas zostaną wręczone pierwsze medale. – Ksiądz arcybiskup chciał, by wiadomość o ustanowieniu odznaczenia dotarła do mieszkańców Dolnego Śląska z pewnym wyprzedzeniem, tak by mogli oni zgłosić kandydatów do odznaczenia – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity wrocławskiego. Dodaje przy tym, że mogą to być osoby bądź instytucje wyróżniające się na polu działalności charytatywnej, kulturalnej, katechetycznej, duszpasterskiej, ewangelizacyjnej, a także aktywnie uczestniczące w życiu religijnym swoich wspólnot. – Dekret mówi o „zasługach w budowaniu Królestwa Bożego” w naszej archidiecezji, co stanowi bardzo szeroką formułę i oznacza, że odznaczone mogą zostać np. osoby pracujące na rzecz chorych, cierpiących i potrzebujących pomocy, ale także zaangażowane w różny sposób w życie swoich parafii. Jednym słowem: każdy, kto wnosi w ten świat ziarna Ewangelii – zaznacza ks. Kowalski.

- Zgodnie z dekretem z umotywowanym wnioskiem o przyznanie medalu do arcybiskupa wrocławskiego może wystąpić kustosz sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, a także każda kościelna osoba prawna, dołączając opinię proboszcza parafii, w której zamieszkuje osoba przedstawiona do odznaczenia – mówi rzecznik metropolity, podkreślając, iż medal może być przyznany jedynie osobom o nienagannym życiu religijnym i moralnym. W przypadku zaś instytucji ich cele statutowe i działalność muszą być zgodne z nauczaniem Kościoła.                                               Odznaką Medalu Świętej Jadwigi jest okrągły medal. W środku znajduje się wypukły wizerunek św. Jadwigi, trzymającej w dłoni Bazylikę Trzebnicką. Na obrzeżu znajduje się napis „ŚWIĘTA JADWIGA ŚLĄSKA”. Rewers medalu składa się z wypukłego herbu archidiecezji wrocławskiej oraz napisu „ARCHIDIECEZJA WROCŁAWSKA”. Odznaczenie zawieszone jest na czerwono-żółtej wstążce.  

Czytaj też:

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.