Aulę Leopoldina i inne perły Uniwersytetu zwiedzisz w sieci. Uczelnia dostała 14 mln na cyfryzację

Dorota Kuźnik | Utworzono: 2017-09-18 13:53 | Zmodyfikowano: 2017-09-18 13:53
Aulę Leopoldina i inne perły Uniwersytetu zwiedzisz w sieci. Uczelnia dostała 14 mln na cyfryzację -

14 milionów złotych - tyle będzie kosztowała cyfryzacja dorobku Uniwersytetu Wrocławskiego. Pieniądze na ten cel uczelnia otrzymała z funduszy Unii Europejskiej. To pozwoli na utworzenie platformy internetowej o nazwie Leopoldina Online, na której będzie można zobaczyć największe perełki uczelni.

- Wśród nich nie zabraknie szczegółowych zdjęć takich obiektów jak Oratorium Marianum czy tytułowej Auli Leopoldina. Każde zdjęcie, a także skan opatrzone będzie opisem - informuje Koordynator projektu prof. Robert Olkiewicz:

Do sieci trafią nie tylko eksponaty muzealne, ale też na przykład starodruki, które będą skanowane kartka po kartce.

- Wszystko po to by z dorobkiem najstarszej wrocławskiej uczelni mógł się zapoznać każdy, bez względu na to gdzie się znajduje - mówi rektor uczelni prof. Adam Jezierski.

A prof. Robert Olkiewicz dodaje: - Poprzez zwiększenie dostępu do osiągnięć naukowych UWr, do uniwersyteckich zbiorów muzealnych oraz do zbiorów poszczególnych jednostek – jak Instytut Historii Sztuki, Instytut Archeologii czy Ogród Botaniczny – Leopoldina Online umożliwi promocję naszego dorobku naukowego w kraju i na świecie. Zainteresuje pracą badawczą młodzież i osoby, które zakończyły już edukację. Mamy również nadzieję, że otwarcie dostępu do naszych danych – na przykład pomiarowych – zaowocuje współpracą z innymi ośrodkami naukowymi. Jest to duże wyzwanie, ale i szansa dla naszej uczelni.

Pieniądze na projekt pochodzą z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, które rozdysponowuje resort administracji i cyfryzacji.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.