Święto Piastów Śląskich

Radio Wrocław | Utworzono: 2017-10-09 18:22 | Zmodyfikowano: 2017-10-09 18:22
A|A|A

Cel projektu: patriotyczno–historyczno–społeczny

8-16.10.2017

Piastowie, obejmując u kresu pierwszego tysiąclecia granicami Polski ziemie późniejszego Śląska, położyli fundament pod budowę na nich cywilizacji europejskiej, której podstawowymi nośnikami stało się funkcjonowanie struktur państwowych oraz chrystianizacja. Wskutek podziałów dzielnicowych w Polsce XII i XIII stulecia wyłoniła się śląska gałąź piastowskiej dynastii, której przedstawiciele, wspierając procesy modernizacji życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego, przyczynili się do rozkwitu krainy nad Odrą, a zwłaszcza stworzenia sieci dysponujących samorządem miast i wsi oraz pogłębienia wielowymiarowych więzi z kręgiem Zachodu.

Z jednej strony śląscy Piastowie stworzyli dogodne warunki dla intensyfikacji dalekosiężnej wymiany ekonomicznej oraz przepływu idei, rozwiązań prawnych i ustrojowych, wzorców kulturowych i mód w życiu codziennym. Z drugiej strony, przede wszystkim przez mecenat nad instytucjami kościelnymi, przyczynili się do rozwoju życia duchowego, sztuki i architektury, a przede wszystkim kultury pisma, kluczowej w promowaniu wartości, które legły u podstaw kontynentalnej jedności Europy.

Wkład Piastów w wielokulturowe i wielonarodowe dziejowe dziedzictwo Śląska jest więc ze wszech miar godny upamiętnienia i to właśnie w mieście, które ponad tysiąc lat temu uczynili jedną z „głównych stolic” swej monarchii i związanej z nią diecezji – Wrocławiu.Uwaga! Zmiana w programie

wykład prof. Rosika „Piastowie i Ślązacy. O legendzie Psiego Pola", został przeniesiony
Z Auli Wydz. Historii do Auli 1D "Sala Unii Europejskiej" na Wydz. Prawa i Administracji
przy ul. Akademickiej 7/10.
11.10.2017 godz. 11.00

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama